MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Elmalı davasındaki karara sosyal medyadan tepki yağdı

29.06.2021 13:13

Antalya'nın Elmalı ilçesinde meydana gelen ve tüm yurdu sarsan çocuk tacizi olayında, baş şüpheliler olan çocukların annesi ve annenin evli olduğu adamın tahliye edilmesi üzerine sosyal medyada büyük tepki oluştu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri, dava ile ilgili açıklama yaptı.

Elmalı davasındaki karara sosyal medyadan tepki yağdı

Antalya'nın Elmalı ilçesinde meydana gelen olayda, iki kardeş olan 7 yaşındaki kız çocuğu G.E.G. ve 10 yaşındaki ağabeyi İ.E.G.'nin ailesi tarafından cinsel istismara uğradığı öne sürüldü. Söz konusu çocuklar için başlatılan davada, çocukların öz annesi ve annenin evli olduğu adam baş şüpheli olarak tutuklanırken üçüncü duruşmada zanlılar serbest bırakıldı. Bunun üzerine sosyal medyada yeniden gündeme gelen olayın ardından büyük tepki oluştu.

ELMALI DAVASI NEDİR?

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında, G.E.G. ve İ.E.G.'nin babaannesi G.S., o esnada 6 ve 9 yaşlarında olan iki torununun cinsel istismara uğradığını öne sürerek şikayetçi oldu. Eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarının konuyla ilgisi olduğunu ifade eden babaannenin iddiası üzerine savcılık yetkilileri, istismara uğradığı öne sürülen ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.'nin, Çocuk İzlem Merkezi'nde ifadesine başvurdu.

KARDEŞLERİN İFADELERİ

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.'nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.'nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.'den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.'nin de kendisini çok dövdüğünü sözlerine ekledi.

Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike'deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söyledi. İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.'nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi.

Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.

Çocuk İzlem Merkezi'nde alınan ifadelerinin ardından yaşadıklarını resimle anlatması istenen çocukların çizdikleri ise herkesi dehşete düşürdü. 7 yaşındaki bir çocuğun böyle görselleri çizebilmesi için mutlaka bir şeyler yaşamış olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, olayın takipçisi olacaklarını da duyurdu.

Çocukların yaptığı çizimler

'ÇOCUKLAR DOLDURUŞA GELDİ' DİYEREK BERAATINI İSTEDİ

Yürütülen soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklanırken, olaya ilişkin davanın üçüncü duruşması dün Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya anne Merve A. ve üvey baba Rahmi A. tutuklu bulundukları Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS vasıtasıyla katılırken, suça sürüklenen çocuk sıfatıyla tutuksuz yargılanan dayı S.C.G. ile tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.
Ocak ayında tahliye edilen anne ve eşinin salıverilmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları, bugün yine 'Elmalı Davası' etiketleriyle konuyu gündeme taşıyarak suçluların cezalandırılması için çağrıda bulundu. Tahliyeleri eleştiren sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları çığ gibi yayıldı.

ANNE: "ÇOCUKLAR DOLDURUŞA GELDİ"

Öte yandan Merve A., ifadesinde, "Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum" dedi.
Rahmi A. da "Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum" diye konuştu.

MAHKEME SERBEST BIRAKTI

İfadelerinin ardından mahkeme heyeti sanıklar Merve A. ve Rahmi A.'nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Türkiye Hukuk Koordinatörü avukat Gülşah Ekin Taş, duruşma sonrası açıklama yaptı.

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Taş, "Biz bugün çok heyecanlı, umutlu geldik, fakat bugünkü yargılamanın sonunda sözde öz anne ve üvey babaya tahliye kararı çıktı. Tahliye kararı hukuka hiçbir şekilde uygun değildir. Bu çocukların ölmesi mi gerekiyor adaletin doğru olması için. Biz bu çocukların arkasından yas mı tutacağız? Bu çocukların sonuna kadar söz veriyoruz davalarının takipçisi olacağız. 'Adalet mülkün temelidir' yazısını hepimiz bugün gerçekleştirmeyi düşünüyorduk fakat olmadı. İnşallah bir sonraki celse umutluyuz ki adil bir karar çıksın" dedi.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Konunun sosyal medyada gündem olması üzerine harekete geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri, yaptıkları açıklamada, "Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz" ifadelerine yer verdi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Falezlere Atatürk posteri asmaya çalışan adamı görenleri korkuttu

Falezlere Atatürk posteri asmaya çalış..

Falezlere Atatürk posteri asmaya çalışan adamı görenleri korkuttu
 4 ay sonra Antalya'ya ilk İngiliz turist kafilesi geldi

 4 ay sonra Antalyaya ilk İngiliz turi..

 4 ay sonra Antalya'ya ilk İngiliz turist kafilesi geldi
Alanyaspor seriye bağladı

Alanyaspor seriye bağladı

Alanyaspor seriye bağladı
Fenerbahçe Giresunspor'u rahat geçti

Fenerbahçe Giresunsporu rahat geçti

Fenerbahçe Giresunspor'u rahat geçti
5 milyon TL değerindeki 3 tekne yandı

5 milyon TL değerindeki 3 tekne yandı

5 milyon TL değerindeki 3 tekne yandı
24 Eylül Cuma Antalya'da hava durumu...

24 Eylül Cuma Antalya'da hava durumu...

24 Eylül Cuma Antalya'da hava durumu...