MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Eğitimde yönetici sertifikası şartına hocalardan sert tepki!

06.02.2021 15:01

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlara yönetici seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle adaylara ‘Eğitim Yönetimi Sertifika Programı eğitiminin zorunlu hale getirilmesine eğitim bilimci profesörlerden tepki geldi.

Eğitimde yönetici sertifikası şartına hocalardan sert tepki!

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile ‘Eğitim Yönetimi Sertifika Programı’ eğitimi zorunlu hale getirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Bu zorunluluğa karşı çıkan eğitim bilimci profesörler sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

Prof. Dr. Servet Özdemir

İŞTE ÜÇ PROFESÖRÜN TEPKİ MESAJLARI

Prof. Dr. Servet Özdemir yaptığı paylaşımda, “Türkçesi nasıl diyeceğim ama içerik daha kötü, okulu olmayan yardımcı birimler yönetici seçiyor, yetiştiriyor ve atıyor. Ne kadar kötü bildiği ile amel etmemek, geldiği alanı yok saymak. Türkiye maalesef bundan kaybediyor, yönetmelik çalışmalarına bende katıldım böyle değildi. Arkadaş kendini sonsuza kadar orada kalacak sanıyor yanlış oğlu yanlış” derken, Prof. Dr. Yaşar Kondakçı, “Biliyorsunuz MEB'in Vizyon 2023 belgesi vardı. O belgede yöneticilerin mesleki gelişimleri ile ilgili lisansüstü eğitim ve işbirliğine yapılan vurguya dikkatinizi çekerim. Ne oldu da iki yılda bunlar unutuldu?” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Cemil Yücel’de, “Yönetici seçme ve görevlendirme yönetmeliği yayımlandı. Eğitim yönetimi sertifika programı şartı getirildi. Sertifika MEB tarafından uzaktan eğitim yoluyla verilecek. Yüksek lisans bir işe yaramıyor mu?” diye sordu.

Prof. Dr. Yaşar Kondakçı

GENEL MÜDÜRÜ ETİKETLEYİP BAKIN NE YAZDI

Öte yandan Prof. Dr. Cemil Yücel, Prof. Dr. Servet Özdemir’in, “Türkçesi nasıl diyeceğim ama içerik daha kötü, okulu olmayan yardımcı birimler yönetici seçiyor, yetiştiriyor ve atıyor. Ne kadar kötü bildiği ile amel etmemek, geldiği alanı yok saymak” şeklindeki tepki tweetini paylaşırken, TC MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Prof. Dr. Adnan Boyacı’yı etiketleyerek, “Sana diyor 🙂 Ben yapmadım kuzenim yaptı falan de bari” yorumunu yaptı.

Prof. Dr. Cemil Yücel

EĞİTİM YÖNETİMİ SERTİFİKASI NASIL ALINACAK?

Önceki akşam Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ya da müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyen adaylara Eğitim Yönetimi Sertifika Programı eğitimi zorunlu hale getirildi. Yayımlanan yeni yönetmeliği göre Eğitim yönetimi sertifikası programı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce verilecek, yine aynı şekilde eğitim programının içeriği, süresi ve başvuru yapacak adayların seçimi de Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Ayrıca Eğitim yönetimi sertifikası yüz yüze ya da uzaktan eğitim şeklinde olabilecek.

İşte Prof. Dr. Servet Özdemir, Prof. Dr. Yaşar Kondakçı ve Prof. Dr. Cemil Yücel’in Twitter’dan attıkları tepki mesajları:

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Temel Can dedi ki;

2021-02-06 17:27:26

13 yıllık eğitimciyim ve kaliteye hasret kaldık. Bu çağda liyakatsizliğin bedeli helak olmaktır. Eğitim adına ben birşey okullarda göremedim ne yazık ki. !

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap

  Diğer Haberler

  Rektör Özlenen Özkan'dan, Sosyal Bilimler MYO ve İİBF’ye ziyaret

  Rektör Özlenen Özkan'dan, Sosyal Bilim..

  Rektör Özlenen Özkan'dan, Sosyal Bilimler MYO ve İİBF’ye ziyaret
  Antalya'da operasyon! 37 bin 702 TL ceza yediler

  Antalya'da operasyon! 37 bin 702 TL ce..

  Antalya'da operasyon! 37 bin 702 TL ceza yediler
  Son dakika.... Serik Belediyespor Başkanı Ali Aksu hayatını kaybetti

  Son dakika Serik Belediyespor Başkanı ..

  Son dakika.... Serik Belediyespor Başkanı Ali Aksu hayatını kaybetti
  Gazeteci Tülay Bilginer hayatını kaybetti

  Gazeteci Tülay Bilginer hayatını kaybe..

  Gazeteci Tülay Bilginer hayatını kaybetti
  Demre'deki kazada 2 kişi yaralandı

  Demredeki kazada 2 kişi yaralandı

  Demre'deki kazada 2 kişi yaralandı
  Sınavlar ertelenecek mi? Bakan Ziya Selçuk açıkladı

  Sınavlar ertelenecek mi Bakan Ziya Sel..

  Sınavlar ertelenecek mi? Bakan Ziya Selçuk açıkladı