MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Eğirdir Gölü'nde 'makyaj'a tepki!

09.11.2020 22:10

Türkiye’nin en temiz ve en büyük tatlısu gölüyken yıllar içinde tarım kimyasalları, evsel ve sanayi atıklarıyla zehirli dip çamuru oluşan Eğirdir Gölü’nü besleyen çaylarda temizlik yapılacağının açıklanmasına tepkiler yükseldi. Doç. Dr. Erol Kesici, “Gölün zehirle kaplı dip çamuru temizlenmiyor, göle ulaşmayan çay temizleniyor. Göle ulaşan dere mi kaldı? Hepsinin önü göletle kapalı” diye yazdı.

Eğirdir Gölü'nde 'makyaj'a tepki!

Yıllardır, gölün kuruduğu ve giderek kirlendiği şeklindeki feryatlara kulak tıkanmasının ardından Eğirdir Gölü’nü besleyen çaylarda dip temizliği yapılacağının açıklanmasının yeterli ve samimi bir yaklaşım olmadığı vurgulandı. Yorumlarda kirlenen küçük bir alanı temizlemenin yeterli olmayacağını, kirliliğe neden olan unsurların önüne geçilmesi gerektiğinin de altı çizilirken, eleştirilerde bulunan Doç. Dr. Erol Kesici, gölün dip çanağının temizlenmesi gerektiğini belirterek, “Göle ulaşmayan çay temizlenecek” dedi.

Çalışmayı milletvekili açıkladı

Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Eğirdir Gölü’nü besleyen çayların karışım noktasında dip çamuru temizliği yapılacağını açıkladı. Bu çamurlarda tarım ilacı kalıntılarının yer aldığını söyleyen Gökgöz, “Buralarda oluşan çamur oldukça riskli. DSİ bu temizlik çalışmasını yapacak” dedi. Muhteşem bir doğaya sahip olan Eğirdir Gölü, çevresindeki Isparta’nın 5 ilçesinden gelen arıtılmamış kanalizasyonlar ve tarlalardan gelen tarım ilaçlarıyla dolu çamurlar nedeniyle büyük bir kirliliğin pençesinde. Öte yandan vahşi sulama yapılan tarla ve bahçelerde damla sulamaya geçilmemesi ve aşırı su çekimi nedeniyle göl kuruma tehdidiyle karşı karşıya. Öte yandan gölün kuruyan kesimleri adeta yağmalanırken, bakımsız sahil kısmı da kömür atıkları ve molozlara ev sahipliği yapıyor. 

Gölün zemini tarım, evsel ve sanayi atıklarıyla kaplı

Yıllardır sivil toplum kuruluşları ve çevreciler Eğirdir Gölü’nün korunması için mücadele verirken, Türk Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı, Doç. Dr. Erol Kesici de bu mücadelenin bayraktarlığını sürdürüyor. Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz’ün gölün temizleneceği yönündeki açıklamasının yer aldığı ve müjde olarak duyurulan haberlere çok sayıda yorum geldi. Vatandaşlar çayların göle karıştığı bölgede yapılacak temizleme çalışmasının yeterli olmayacağını belirterek, bu gelişmenin makyajdan öteye gidemeyeceğini vurgulayarak tepki gösterdiler. Yorumlarda gölü besleyecek olan Aksu Çayı’nın Kasımlar Barajı tarafından tutulduğu öne sürülerek bu olumsuzluğun ardından siyasi bir güç olup olmadığı sorulurken, kanallardan su kaçağı olduğu, kapalı sistem sulamaya geçilmesi gerektiği, atıkların arıtılması ve kirlilik kaynaklarının kesilmesi gerektiği de eleştiriler arasında yer aldı.

Doç. Dr. Kesici’den de tepki geldi

Türk Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Doç. Dr. Erol Kesici de bu eleştirilere sosyal medya hesabından katıldı. Kesici, esas sorunun gölün dip kısmında olduğunu belirterek, “Çanak temiz değilse ne kadar temiz su koyarsanız koyun kirlilik kalır” diye yazdı. 

‘30 yıldır yeni mi farkına vardınız?’

Doç. Dr. Kesici’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde:

"YAPILACAK GÖLÜN DEĞİL; YAPILACAK OLAN "Göle ulaşmayan" ÇAYIN TEMİZLİĞİ.. İŞİMİZ ÇOK ZOR... BİLİYORUZ DA....Sayın Isparta Millet Vekili GÖKGÖZ , ESAS SORUN GÖLÜN DİP KISMINDA.. ÇANAK TEMİZ DEĞİLSE NE KADAR TEMİZ SU KOYARSANIZ KOYUN... KİRLİLİK KALIR DEĞİL Mİ? HABERİ VE SÖYLENENLERİ İYİ OKUYUNUZ LÜTFEN.. BAŞLIK DİP TEMİZLİĞİ YAPILACAK OLAN ÇAY TEMİZLİĞİ.. İŞİMİZ ÇOK ZOR DA...Gölün dip kısmı "TARIM ve SANAYİ ZEHİRİ İLE KAPLI İKEN " Sayın vekilin çıkıp gölü su taşıyan derelerdeki tarım ilaçları gölü kirletiyor , buralar temizlenecek demesi sevindirici de sormak gerek 30 yıldır bilinen şey yeni mi farkına varıldı? İKİNCİSİ VE EN ÖNEMLİSİ GÖLE ULAŞAN DERE Mİ KALDI? Hepsinin önü GÖLETLE KAPALI...”

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3