MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Dülgerler Köyü ‘Sahipsiz açıkhava müzesi’ gibi

28.12.2020 22:34

Konya’daki o köyün her tarafından adeta tarihi eser fışkırıyor. Dülgerler köyü için; “Bir şirin belde olduğu kadar, antik çağ tarihinin açık hava müzesi’ tanımlaması kullanılıyor. Ancak binlerce yıl geçmişten gelen tarihi eserlerin evlerin temellerinde, duvarlarda ve çeşmede dahi taş olarak kullanılması büyük tepki çekiyor.

Dülgerler Köyü ‘Sahipsiz açıkhava müzesi’ gibi

Konya’nın Hadim ilçesine bağlı Dülgerler Köyü’nde eski Anadolu medeniyetlerinden kalma tarihi eserlerin evlerin temelleri veya cami duvarında taş olarak kullanılması büyük tepki çekiyor.

BİRÇOK MEDENİYETİN KALINTILARI VAR

Dülgerler Köyü, Konya il merkezine 120 kilometre uzaklıkta ve 60 haneye sahip yerleşim birimi. Köyde Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izleri bulunduğu, yörede dağınık olarak yer alan tarihi eserler nedeniyle Dülgerler’in bir açık hava müzesi olduğu ifade ediliyor. Köyün yakınında ise devasa Işıkini Mağarası yer alıyor. Dülgerler Köyü’nde Selçuk Üniversitesi tarafından arkeolojk çalışmaların yapıldığı belirtiliyor ancak sosyal medyada hala bu köyle ilgili çarpıcı iddialar yer alıyor.

TARİH HARMANINA SAHİL KÖY

Gezi bloglarında yer alan bir yazıda Dülgerler Köyü ve bölgedeki tarihi eserler için şu ifadelere yer veriliyor: Hadim’in Dülgerler köyünün antik adı Artemada. Dülgerler köyü; bir şirin belde olduğu kadar, antik çağ tarihinin açık hava müzesidir. Burada kim ne ararsa onu bulabilir. Tarihçiler, arkeologlar, sanat tarihçiler için mutlaka görülmesi gereken tarih harmanı var burada. Fotoğrafçılar, gezginler, yazarlar ve ozanlar için de burada bol malzeme var.

ANTİK KABARTMALAR CAMİDE DE KULLANILMIŞ

Göksu-Yer köprü şelalesinin doğu güneyinden kıvrımlı yokuşları tırmanıp Dülgerler köyüne girerken ilk dikkat çeken şey; tatlı suyu buz gibi olan üstü korunaklı kuyudur. Şeftali bahçeleri ve üzüm bağlarının arasından geçen yoldan köy meydanına gelindiğinde, ilk göze batan görüntü; yapımında antik taşların kullanıldığı cami ve hemen dibindeki çeşmedir.

ARTENADA ŞEHRİ KALINTILARI

Bu köy, Antik Artemada şehri kalıntıları üstüne kurulmuş olup; Antik kalıntılara göre burada tarih Hitit dönemine, belki daha eskisine kadar uzanmaktadır. Okul önünde bulunan aslan yontularından bazılarının Hitit dönemine ait olduklarını düşünüyorum. Antik kalıntılardan yararlanarak yapılmış çeşmede kullanılan ve üçgen alınlık olarak işlenmiş taş Frigya sitilindedir. Üzeri resimli ve yazılı mezar taşları görebildiğim kadarıyla Roma döneminden kalmadır. Başta köy camisi olmak üzere pek çok binada antik taşlar kullanılarak bir bakıma korumaya alınmıştır. Söylenilene göre; okul inşaatı yapılırken toprak altından büyük bir binanın kalıntıları çıkmış, bu çevrede görünen antik malzemelerin çoğu bu kalıntılarmış. Görebildiğim kadarıyla burada Frig, Hitit, Eski Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinde yaşanmış bir tarih bulunuyor.

DÜLGERLER KÖYÜNÜN TÜRK TARİHİ

Bu gün bu köyde yaşayanlar da soy kökleri de arı duru Türkler. Köyün Türk yerleşmesi sırasındaki adı Düverler’dir. Bu köy; Oğuz boylarından Bir kolu olan Döverler’in (Düverler) göçebe iken yerleşik yaşama geçmesiyle kurulmuş. Karamanoğlu Mehmet Bey’in annesinin de buralı olduğu, evinin de yakın zamana kadar durduğu söyleniliyor. Bize anlatılanlara göre; antik dönemde bu bölge içinde üç büyük şehir varmış ve en gelişmiş olanı da Artemada şehriymiş. Öteki iki antik şehirden biri olan Göynükışla köyü askeri merkez olarak kullanılmış. Öteki ikisi de Manyan ve Bağdatkırı olarak kabul edilmektedir. Köyün hemen altında Işık İni denilen çok büyük bir mağara var. Dülgerler köyü halkı çoğunluğunun dülgerlikle uğraştıkları biliniyor ve eskiden tanınmış ustaların çevre köylerde dülgerlik yaptıkları da söyleniliyor. Bu bölgede ciddi araştırılmalar yapılmadığıyla ilgili şimdilik doyurucu bilgiler bulunmuyor. Bu antik kalıntıları yerinde görmek isteyenler de bilimsel çalışmalar yapmamışlar, ilgili yerlere de yeterince duyuramamışlardır. Benim gibi birkaç amatörün dışında buraları yazan da olmamış.

AÇIKTAKİ KALINTILAR MÜZEYE KALDIRILMALI

Hem tarih bilimi, hem turizm açısından bu bölge mutlaka bilim insanı yüzü görmelidir. Hatta halen var olan ve açıkta bulunan taşınabilir antik kalıntılar müzeye kaldırılıp koruma altına alınmaları da gerekir. Anadolu’nun her yerindeki her karış toprağı tarihle iç içedir. Ama şu ya da bu nedenle bilimsel olarak incelenmemiş, araştırılmamış pek çok yer vardır. Bu çalışmalar yapılmadığı için Anadolu tarihinin bazı dönemleri, şimdilik karanlık dönemler olarak karşımıza çıkıyor.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

O beyannamelerin verilme ve ödenme süreleri uzatıldı

O beyannamelerin verilme ve ödenme sür..

O beyannamelerin verilme ve ödenme süreleri uzatıldı
Milyonların merakla beklediği o haber... Emekli ikramiyesi ne kadar?

Milyonların merakla beklediği o haber...

Milyonların merakla beklediği o haber... Emekli ikramiyesi ne kadar?
Azerbaycanlı eski vekilden sekreterine şok hareket!

Azerbaycanlı eski vekilden sekreterine..

Azerbaycanlı eski vekilden sekreterine şok hareket!
Konyaaltı’nda 23 Nisan coşkusu balkonlara taştı

Konyaaltında 23 Nisan coşkusu balkonla..

Konyaaltı’nda 23 Nisan coşkusu balkonlara taştı
15 yıl önce 5 polis şehit olmuştu... Dava zaman aşımına mı uğrayacak!

15 yıl önce 5 polis şehit olmuştu... D..

15 yıl önce 5 polis şehit olmuştu... Dava zaman aşımına mı uğrayacak!
Bakan Süleyman Soylu, Fatih Faruk Özer'in 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı

Bakan Süleyman Soylu, Fatih Faruk Özer..

Bakan Süleyman Soylu, Fatih Faruk Özer'in 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı