MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütDoç. Dr. Erol Kesici uyardı: "O balıkları sakın yemeyin"

16.01.2021 14:03

Türk Tabiatını Koruma Vakfı Bilim Danışmanı Doç. Dr. Erol Kesici, Antalya’nın dünyaca ünlü Düden Çayı’ndaki köpürmenin ve balık ölümlerinin nedenini MYGazete.com’a değerlendirdi. Doç. Dr. Kesici, “Ölen balıkların bırakın insanlara yedirilmesini, hiçbir canlıya yedirilmemesi gerekir” dedi. İşte Kesici’ye göre Düden Çayı’nda yaşanan ölümcül kirliliğin nedenleri…

Doç. Dr. Erol Kesici uyardı: "O balıkları sakın yemeyin"

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre; Türkiye’deki doğal su kaynaklarının yok olmaması ve kirletilmemesi için verdiği mücadeleyle tanınan Doç. Dr. Erol Kesici, Düden Çayı’nda yaşanan ve binlerce balığın ölümüne olan ani köpürmenin, kirliliğin ve balık ölümlerinin nedenini MYGazete.com’a açıkladı.

düden çayı 66
Doç. Dr. Erol Kesici

Doç. Dr. Kesici, “Balıkların ölüm nedeni, yağışla gelen suların nehrin dip kısmında biriken tarım kimyasallarını ve kirliliği taşımaları ve bu nedenle canlıların oksijensiz kalmalarıdır. Köpüklenen ve adeta 4. sınıf su şekline dönüşen sulardan elde edilen ürünler de tüm canlıların yaşamını tehdit eder” dedi.

düden çayı 11
Ölen balıkların görüntüsü

KİRLİLİK NEDENİYLE BALIKLAR OKSİJENSİZ KALDI

Doç. Dr. Kesici, köpürmenin ve balık ölümlerinin yağışların ardından yaşanmasının nedenini şöyle anlattı: “Nehrin dip kısmında biriken aşırı kimyasallarla birlikte gelen suların artırdığı kirliliğin sonucu balıkların ÖLÜM nedeni oksijensiz kalmalarıdır. Fotoğraflarda yağışlarla taşınan çevresel dış yüklerden oluşan kirliliği dere kendi bünyesinde tolere edemediği için bu olay meydana geldi. Suyun analiz yapılmasına dahi gerek yok. Yoğun kirliliğin belirtisi olan köpüklenmeler söz konusu.”

düden çayı 22
Balıklar kirlilik nedeniyle ölüyor

ÜSTELİK BU BALIKLAR KİRLİLİĞE DAYANIKLI!

Dere ve suların atık alanı olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Kesici, “Derelerin dip çamuru temizliği de derelere mil taşınmayacak- erozyona neden olmayacak şekilde rastgele değil bilimsel yöntemlerle yapılmalıdır. Kirletilen, köpüklenen ve adeta 4. sınıf su şekline dönüşen sulardan elde edilen ürünler de tüm canlıların yaşamını tehdit eder. Burada yaşayan balıklar kirliliğe karşı çok dayanıklı olmalarına rağmen dere kirlilik ve mille yüklü” diye konuştu.

düden çayı 33

SULARI ATIK ALANI OLARAK KULLANMAMALIYIZ!

Suyun hali neyse, balığın, sütün, elmanın, ekmeğin ve bu sulardan yararlanan insanların halinin de o olduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Kesici, “Sağlıklı yaşamın temelinde temiz su vardır. Kirli suların ve ondan elde edilen ürünlerin başta kanser olmak üzere birçok tehlikeli hastalığa neden olduğu da bilinmektedir. Sular kirlendikçe de kurumaktadır. Çözüm; yıllarca belirttiğimiz gibi, dere ve göllere ulaşan yüzey sularının mutlaka depolanarak, arıtmadan geçirilerek kaynaklara ulaştırılmasıdır. Dere ve çayların bulunduğu yerlerde derenaj havuzları yapılarak arıtım yapılabilir” dedi.

düden çayı 55
Doç. Dr. Erol Kesici balık ölümlerinin nedenini anlattı
düden çayı 44
Doç. Dr. Erol Kesici, "O balıkları sakın yemeyin" diye uyardı

düden çayı 77

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Müge Anlı bu sözlerle isyan etti!

Müge Anlı bu sözlerle isyan etti! "Eli..

Müge Anlı bu sözlerle isyan etti! "Elimdeki fotoğrafı yayınlasam ülke ayağa kalkar!"
Yargıtay'dan emsal karar! Ter kokan koca kusurlu sayıldı

Yargıtay'dan emsal karar! Ter kokan ko..

Yargıtay'dan emsal karar! Ter kokan koca kusurlu sayıldı
Pandemi sonrası Antalya havalimanı rekor kırdı

Pandemi sonrası Antalya havalimanı rek..

Pandemi sonrası Antalya havalimanı rekor kırdı
KKTC'de kış turizmi programı başladı

KKTCde kış turizmi programı başladı

KKTC'de kış turizmi programı başladı
Antalya'da tüfekle dehşet saçtı! Böyle düşmanlık görülmedi!

Antalya'da tüfekle dehşet saçtı! Böyle..

Antalya'da tüfekle dehşet saçtı! Böyle düşmanlık görülmedi!
’Konyaaltı Esnafım’ uygulaması hizmete girdi

’Konyaaltı Esnafım’ uygulaması hizmete..

’Konyaaltı Esnafım’ uygulaması hizmete girdi