Çiftçinin dostu, trafiğin ve uçakların düşmanı! Doğal gübre havadan yağıyor...

10.04.2022 20:28

Deniz bilimci ve kimyager Prof. Dr. Ahmet Cemal Sağlam, Afrika’nın Sahra Çölünden rüzgarın etkisiyle havalanarak dünyanın hemen her bölgesine yağan tozların doğal gübre özelliğiyle çiftçi dostu olduğunu ancak yağmurla birleşip yağınca yollarda ve havalimanlarında kazalara yol açabileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Çiftçinin dostu, trafiğin ve uçakların düşmanı! Doğal gübre havadan yağıyor...

Doğa hareketleri ve yaşama etkileri konusunda yaptığı çarpıcı açıklamalarla tanınan Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, “Havadan çamur yağması”nın çiftçi dostu bir gelişme olduğunu, trafikte ise kazalara yol açabileceğini söyledi. Prof. Sağlam, Sahra Tozlarının doğal gübre etkisi yaptığını belirterek, “Bunlar tanrının bir lütfu. Enflasyon nedeni ile giderek artan maliyetler karşısında doğanın sağladığı en güzel en ulaşılmaz gübre” diye yazdı.

BİR DE YAĞMURLA BİRLEŞİNCE!

Prof. Sağlam, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“7 Nisan 2022. Günün uydu verisine bakınca batı bölgelerini etkisi altına alan Sahra tozlarını, doğuda ise Suriye Irak kaynaklı olağanüstü yoğun bir tozun Güneydoğu Anadolu bölgesini etkilediğini görebilirsiniz. Bunlar tanrının bir lütfu. Enflasyon nedeni ile giderek artan maliyetler karşısında doğanın sağladığı en güzel en ulaşılmaz gübre. Bir de yağmurla birleşince. Elbette sağlık etkileri de var ama çaresi de var. Kesinlikle #poyrazmatik kullanmalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir başka konu da sürtünme. Dünyayı hareket ettiren olgu bu. Varsa güzel ama yok oldu mu dertler başlıyor.
Günümüz teknolojisinde araç lastikleri yol ile teması sağlamak amacı ile yağışlı havada da suyu kanallardan geçirerek yine de yol ile teması yani sürtünmeyi sağlamak amacı yapılıyor.

BEKLENMEDİK SONUÇLAR DOĞURABİLİR

Ancak bu kadar toz gelince ve de su ile temas edince tozun adı çamur oluyor. Çamur da kaygan olur. Yol ile tekerleğin arasına çamur girerse kaygan bir tabaka olur ve ani bir fren direksiyon kırması ile sürtünme sıfırlanabilir hiçte beklenmedik sonuçlar doğurabilir.
Sürtünme bir kere sıfırlandı mı ha tank olmuşsunuz ha kamyon ha da özel bir araba. Kaydınız mı yani sürtünme sıfırlandı mı ağırlık parametresi elden çıkar ta ki bir yere çarpana kadar. Kütleniz hafifseniz başka kamyon gibi faza kütleniz varsa çarpma sonucu başka.
Tozlu havada yağış başlarsa hele de ilk damlalarda çekin kenara durun biraz bekleyin. Yol biraz yıkansın.
Sonra yola devam, en iyisi de hiç yola çıkmamak.

TARİH VERDİ

Toz ne kadar devam edecek derseniz bu dönemde tozlu değil olası tozsuz günleri söylemek gerekir. Şimdilik ayın 11-14 Nisan arasında tozsuz hava soluyacak gibiyiz. Gerisi tozlu, yani bereketli,rahmetli. Gökyüzünde emre amade bekleyen bulutların çalışma zamanı.
Gökyüzü demişken tozlu havada uyarılarım uçaklar için de geçerli. Her zamankinden daha sert teker koymak gerekir ki lastik pist ile temas sağlasın. Aman yolcular rahatsız olmasın dememek lazım. Mal can emniyeti için sert iniş olmalı.”

HAVADAN ÇAMUR YAĞMASI NEDİR?

Çamurlu yağmur, çöllerden rüzgar sayesinde havalanan kumların,denizlere savrulması ya da gökte bir yağmur bulutu varsa o bulutun içinde ıslanıp yağmuru çamura dönüştürmesi ile oluşuyor. Eğer savrulan kumlar denize gidiyorsa denizi çamura dönüştürebilir ve denizin buharlaşmasıyla çamur da buharlaşır.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Polis her yerde onları arıyordu! Hükümlü 2 firari yakalandı

Polis her yerde onları arıyordu Hüküml..

Polis her yerde onları arıyordu! Hükümlü 2 firari yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara çağrı: Süreci başlatın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara çağrı: Süreci başlatın
Antalya turizminde 'bayram' sevinci!

Antalya turizminde 'bayram' sevinci!

Antalya turizminde 'bayram' sevinci!
Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu taştı

Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu..

Antalya'da sıcaklık arttı, sahil doldu taştı
GESAM'dan karma sergi

GESAMdan karma sergi

GESAM'dan karma sergi
Avrupa Plaj Hentbolu Finalleri Antalya'da başladı

Avrupa Plaj Hentbolu Finalleri Antalya..

Avrupa Plaj Hentbolu Finalleri Antalya'da başladı