Canına kıyan Demre eski Belediye Başkanı Adnan Genç'in Mevlüt Yeni'ye yazdığı vasiyet niteliğindeki mesajlar

09.09.2023 08:30

Antalya haber... Çatıdan atlayarak hayatını sonlandıran Demre eski Belediye Başkanı Adnan Genç’in intihar etmeden kısa bir süre önce MY Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Yeni’ye dikkat çeken bir mesaj gönderdi. 30 maddeden oluşan mesaj gündeme bomba gibi düştü...

Canına kıyan Demre eski Belediye Başkanı Adnan Genç'in Mevlüt Yeni'ye yazdığı vasiyet niteliğindeki mesajlar

Antalya haber...  Büyük aile dramı sonrası bunalıma giren Demre'nin eski Belediye Başkanı Adnan Genç, oturduğu apartmanın çatısından atlayarak etti. İntihar sonrası bir açıklama yapan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı ve MYGazete Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Yeni, eski başkan Genç'in ölmeden önce kendisine gönderdiği mesajı paylaştı.

Demre eski Belediye Başkanı Adnan Genç’in, kendisinden sonra göreve gelen belediye yönetimlerinin bazılarının ilçede yaşanan peşkeş ve yolsuzluklara göz yumduğu yönündeki iddialarının da yer aldığı 30 maddelik ihbar niteliğindeki mesajda dikkat çeken konular yer aldı.

VASİYET NİTELİĞİNDE MESAJ

MY Gazete Genel Yayın Yönetmeni ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Onursal Başkanı Mevlüt Yeni, Başkan Genç’in kendisine ölmeden kısa bir süre önce gönderdiği vasiyet niteliğinde bıraktığı bu mesajı yayınlayarak, kamuoyuna sunmakla ilçeye büyük bir katkı sağlanacağını düşündüğünü ve bu nedenle tereddütsüz yayınlama kararı aldığını açıkladı.

Gazeteci  Yeni, "Birlikte Demre'ye önemli isimler getirelim sen moderatör ol semineri yönet Demre'nin sorunlarını geleceğini konuşalım dedim. Ben o sıra yurt dışındaydım yeni cemiyet başkanımız İdris Taş ile görüşmesini cemiyetimizle ortak yapmasını önerdim. Ancak yurt dışından dönünce konuşalım ben seninle yapmak istiyorum demişti. Adnan başkan büyük acılar yaşadı, oğlu annesinin canına kıydı derken ciddi psikolojik sorunlar yaşıyordu ve sık sık beni arar hep Demre'ye dair sorunlarını anlatırdı. Ölümünü duyduktan sonra bu bana yazdığı mektupları yayınlamak ve yayınlamamak konusunda tereddüt yaşasam da Adnan Genç'in sağlığına ve o kadar sorunlarına rağmen hayalleri ve son duygularını kamuoyu ile paylaşmayı uygun gördüm. Sağlık durumuna rağmen eminim ki son nefesinde bile Demre demiştir. Çok üzgünüm. Yaşananlara daha fazla dayanamadı. Büyük bir aile dramı. Bu ölüm şekli Deli Dumrul lakaplı eski başkana hiç yakışmadı. Rabbim mekanını cennet etsin” diye konuştu.

İŞTE BAŞKAN GENÇ’İN YENİ’YE ATTIĞI 30 MADDELİK İHBAR VE ÖNERİ LİSTESİ...

Yapılanlar ve gelenlerce kaybedilmesine sebep olunanlar;

1- Fi tarihinde bir belediye başkanı geliyor; klise ve ören yeri gelirlerinin (mahkeme kararıyla) yüzde 40'ının yazı ile yüzde kırkının Demre Belediyesi dolayısıyla Demre halkına kazandırıyor. Gelenler üzerinde durmadıkları için kaybediliyor ve Demre halkı bu gelirden yoksul kalıyor.

2- Deniz kenarında, kömürlük mevkiinde 120 dönüm ormana ait yer. Orman Bakanlığınca Demre Belediyesi'ne tahsil edilmek üzereyken, Hasan Ekinci o zaman Orman Bakanı söz veriyor. Belediye başkanı da bakana söz veriyor, heykelini dikeceğiz diye!.. Gelenler ilgilenmedikleri için orası da kaybediliyor ve de C..... İnşaata otel yapılmak üzere tahsis ediliyor.

3- Antalya'nın en büyük düğün salonu yapılıyor. 2250 m² yazı ile iki bin iki yüz elli m². Öğretmen evinin de içinde bulunduğu 120 dönüm ormana ait saha Demre Belediyesi'ne; dolayısıyla Demre halkına bedavaya tahsis ediliyor. Gelenlerin beceriksizliği yüzünden Demre halkının elinden alınıyor ve de kira ile (her sene kira ödeniyor) belediyenin kullanmasına müsaade ediliyor.

4- Borucular ailesinin kirasında olan (o belediye başkanının yakın akrabalarıdır 11.000 m² deniz kenarında) 5 yıldızlı otel yapabilecek arazi, o dönemde İsrailli uzmanlar getirilerek fide yetiştiriciliği yapılmak istenmiş fakat meclis üyeleri tarafından engellenmiştir. Demre fide üreticilisinde en büyük olabilecek iken bundan mahrum bırakılmıştır. Sonra ne olmuş o 11.000 m² olan meclis üyelerinin kararıyla satışa çıkmış ve de satılmıştır. Satışı da tarla fiatı üzerinden yapılmıştır. Yine Alakent Mahallemizde bulunan Demre Belediyesi'ne ait olan 5 bin metrekare arazi yok fiyatına şahıslara satılmıştır.

5-Belediyeye ait tüm alanlarda imar planı çalışması yapılmış ve sonlandırılmıştır. Ve de Demremizin plansız bir şekilde büyümesine engel olunmuştur. Sonradan imar planlarında büyük değişiklikler yapılmıştır.

6- Karabucak Mahallesi Bozdağ mevkinde 650 dönüme yakın hazine arazisi, gecekondu önleme bölgesi yapılma gerekçesiyle mahkeme kararıyla Demre halkına kazandırılmıştır. Bu 650 dönüme yakın arazinin tamamının imar planı yapılmış arkasından parselasyon planları (18 uygulaması) gerçekleştirilmiş ve parseller halinde Demre halkının hizmetine sunulmuştur.

Fakat! Sonra gelenlerin parselleri (arsaları) parası olanlara tahsis etmesi fakir fukaraya ise dışlaması sonucu bu Bozdağ bölgesi zenginleri villaları ile süslenen gecekondu önleme bölgesi haline gelmiş veya getirilmiş modern bir mahalle olarak Demremizde yerini almıştır ve daha hala yerini almaya devam etmektedir..

7- Yine o fi tarihindeki belediye başkanı döneminde şimdi ki adliyenin yeri hükümet binası ve emniyetin yeri, 80. Yüzyıl İlkokulu, Anadolu Lisesi, Kapalı spor salonu, ilçe özel İdare binası kayak caminin arazisi Demre halkına kazandırılıyor. Hikayesi: O zamanlarda Antalya Valisi Saim Çotur, Demre Milli Eğitim Müdürü Cemal Ocal kaymakam vekilliğine geldi. Sayın vali her görüşmesinde başkana senin oraya yeni bir kaymakam atayacağım. Başkan da diyor ki benim kaymakamım var, kim, Cemal Öcal. Cemal Öcal'la başkan o yerlerin imar planlamasını ve parselasyon planlarını yapıyorlar ve de hazineden alıp Demre halkına kazandırıyorlar.

8- Sülüklü plajından Demre çayının aktığı bölgeye kadar kıyıların kullanım hakkı ve 100 metrede büfe yapımı ve kullanılması hakkı Demre halkına kazandırılmıştır. Hem de o başkanın iki döneminde de maliye bakanı olan Sümer Oral'ın her iki dönem esnasındaki imzalarıyla.

Yapılması gerekenler veya Benim Demremiz için yapılmasını zorunlu gördüğüm hizmetler;

1-Anaokulundan (anaokuluda dahil) üniversiteye kadar muhtaç olan tüm öğrencilere eksiksiz bir şekilde burs verilecek.

2-Demre eğitim ve öğretim vakfı kurulacak, öğretime ayrı bir değer verilecek.

3-Üniversite bitirip de yurt dışında master yapmak isteyen ama imkanları kısıtlı olan gençlerin bu idealleri mutlaka gerçekleştirilecek. Öğrencilerin hayallerinin peşinden gitmesi mutlaka sağlanacak. Demremizde müthiş bir eğitim, öğretim seferberliği başlayacak.

4- Büyük bir atölye kurulacak, bünyesinde kaynak, demir, mobilya, pinopen, doğrama, klima, buzdolabı boyama... vs. Bir çok atölyeyi bünyesinde barındıracak.

5- Finike- Demre arasındaki koylar ve kıyı şeridi Türkiye'nin en güzel koyları ve kıyıları olacak. (Finike Belediyesi'yle beraber ortak bir şekilde düzenleme çalışmaları yapılacak.)

6-Sahipsiz bulunan ve devlete ait arazilerde olan boynuz, yabani zeytin, sandal ağacı meyvesi ve diğer tüm yabani meyveler; kuracak olduğumuz vakıf vasıtası ile ekonomik olarak değerlendirilecek ve kazançları vakıf vasıtası ile eğitim ve öğretimde kullanılacaktır.

7-Dalyan Gölü amatör balıkçıların avlanmasına açılacak ve Demre de bir devrim gerçekleştirilecektir.

Amatör balıkçılığı gelişmesi için her türlü imkanlar kullanılacak; Demre amatör balıkçılığın en önemli merkezlerinden biri haline getirilecektir. 8- 1960 yıllarında Demremizin en önemli zenginliklerinden birisi olan çay ağzındaki şifalı suyumuz ve çamurumuz, hastalara şifa dağıtan bir zenginlik olmasına rağmen, sonraları, bu günlerde şifalı sular şarıl şarıl akar, Demrelilerimiz de (..... .....) bu suya bakar durumuna düşürülmüştür. Tekrar eski şaşalı günlerin zenginliklerine döndürülecektir.

9- Sit sahaları içerisinde bulunan yerlerimizin Sit alanlarındaki kanunsal haklarının tamamının yüzde 100’ünün tam olarak kullanılması sağlanacaktır ve Demrelilerimize yapılan tüm haksızlıklar giderilecektir. Sit alanları içerisinde kalan arazi ve arsaların sit alanlarından çıkartılması için kanuni olan her türlü olan imkanlar kullanılacaktır.

10- Üçağız (Kekova) mahallemizde yeni bir yerleşim sahası yaratılacak ve mevcut yerleşim alanlarının ticari olarak kullanılması teşvik edilecektir.

11- Demremize en az 1000 dönüm arazi kazandırılacak, en güzel deve güreşi sahası, ve de en moderin yağlı güreş sahası da Demremizde inşa edilecek ve Demremize kazandırılacaktır.

12-Tüm köylerimizde (mahallemizde) futbol sahası, basket sahası, voleybol sahası yapılacak. Turizmde gelişmiş olan mahallemizde tenis kortları yapılacaktır.

13- Demremiz 5 sene içerisinde turizmde istenilen yere getirilecek büyük bir atılımı gerçekleştirecektir.

14-Kaş ilçemizin de gönlü olursa, rızasıyla Dirgenler ve Karadağ köylerinin en kısa zamanda Demre ilçemize bağlanmasına çalışılacak ve Demre ekonomimizin daha da güçlenmesine vesile olacağız.

15- Demremizi kasaba, Dirgenlere bağlayan Gömbe yaylamıza ulaştıran dere yolunun ıslah edilmesi ve belirli bir projeye göre hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

16- Türkiyemizde yapılmış olan en büyük millet bahçelerinden birisi mutlaka Demremize kazandırılacak, çok yönlü işlevi olacak olan bu bahçemiz Türkiyemizin en büyüklerinden birisi olacaktır.

17- Değirmen kafenin bulunduğu yerde faaliyet gösteren değirmenin tekrar faaliyete geçmesine çalışılacak işlevsel hale getirilecektir. O değirmende 1965 yıllarına doğru elektrik üretimi yapılıyor ve bu enerjiden yararlanılıyor idi. Tekrar elektrik üretimi yapılabilmesi için; hiçbir engelimiz yoktur.

18- Taşınması söz konusu olan Sanayi çarşısının yerine su sarnıcını da içine alan bir parkın yapılması sağlanacaktır.

19- Yerleşim mümkün olduğu kadar dağlara doğru kaydırılacak. Bu konuda Ankara da kanun çıkarılması için çaba gösterilecek ve başarı mutlaka bizim olacaktır.

20- Uzlaşma heyetleri kurulacak nizalı (problemli) olan yerlerin çözümlenmesi için çalışılacaktır.

21-Demre'de; Demre'yi kuşbakışı seyredilebilecek. İlk ve tek olacak. Gökdelen yapılacak.

22- Demre ovasını bisiklet yolları ağıyla donatacağız ve Noel Baba Barış Parkı'nı tekrar hayata geçireceğiz.”

Demre eski Belediye Başkanı Adnan Genç eşinin cenazesinde gözyaşlarını tutamadı.

KONYAALTI'NDAKİ EVİNDE YAŞIYORDU

Dün gece Konyaaltı ilçesindeki apartmanın 5 katlı apartmanın çatısından atlayarak yaşamına son veren Başkan Adnan Genç, cesedi mahalle sakinleri tarafından bulunmuştu. Yakınlarına sürekli bunaldığını belirten Genç'in 2015 yılında eşi oğlu Batuhan tarafından boğazından bıçaklayarak öldürmüştü.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

 • 2

Ali Can KARAKUŞ dedi ki;

2023-09-09 22:27:16

Kapitalizmin, para severlerin, ABD nin satın aldığı 12 Eylül darbecileri, ANAP ve AKP zihniyetinin ülkemize vermiş olduğu zarar açık ve net olarak görülmektedir. Bir yandan anadolunun düşmanlardan kurtuluşunun 100. Yılını kutlarken bir yandan bu düşmanlara hükümet onaylı vatanın tapularını vermekteler. UTANMIYORLAR.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap

  ŞANS OYUNLARI

  On Numara
  Şans Topu
  Sayısal Loto
  Süper Loto

  Diğer Haberler

  Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşmüştü! Yeğeni çöp evde ölüme mahkum etmişti! Flaş gelişme yaşandı

  Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşmü..

  Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşmüştü! Yeğeni çöp evde ölüme mahkum etmişti! Flaş gelişme yaşandı
  Aksu'da çalılık alanda yangın! Sera ve tarım arazileri zarar gördü 

  Aksu'da çalılık alanda yangın! Sera ve..

  Aksu'da çalılık alanda yangın! Sera ve tarım arazileri zarar gördü 
  Aska Hotels Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan destek verdi! Çalışanlar gönlünce eğlendi

  Aska Hotels Kurucu ve Yönetim Kurulu B..

  Aska Hotels Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan destek verdi! Çalışanlar gönlünce eğlendi
  Antalya'da annesini 13 yerinden bıçakladı! Hakkındaki rapor her şeyi değiştirdi!

  Antalya'da annesini 13 yerinden bıçakl..

  Antalya'da annesini 13 yerinden bıçakladı! Hakkındaki rapor her şeyi değiştirdi!
  22. dönem Antalya Milletvekili Nail Kamacı, CHP Antalya İl Başkanlığına aday

  22. dönem Antalya Milletvekili Nail Ka..

  22. dönem Antalya Milletvekili Nail Kamacı, CHP Antalya İl Başkanlığına aday
  Azerbaycan Milletvekili Ganire Paseyeva ölümünün 7. gününde Mevlidi Şerif, Kur'an tilaveti okutulacak

  Azerbaycan Milletvekili Ganire Paseyev..

  Azerbaycan Milletvekili Ganire Paseyeva ölümünün 7. gününde Mevlidi Şerif, Kur'an tilaveti okutulacak