MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütBaşkan Yasin Arslan'ın 'Maaşları fazla yükseltmeyin' çağrısına tepki! 'Şoförler şamar oğlanı değildir'

09.07.2022 00:13

Antalya haber... Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan'ın otobüsçü esnafına, "Şoförler her fırsatta maaşa zam istiyor. Maaşların 7 bin 500 TL, maksimum 8 bin TL'nin üzerine çıkmamanız bizim tavsiyemizdir" şeklinde attığı Whatsapp mesajına büyük tepki yağdı.

Başkan Yasin Arslan'ın 'Maaşları fazla yükseltmeyin' çağrısına tepki! 'Şoförler şamar oğlanı değildir'

Başkan Arslan'ın mesajna şoförlerin yanı sıra, Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı, Toplu Taşıma Turizm ve Seferler Derneği eski Başkanı olan, halen Memleket Partisi Konyaaltı İlçe Başkanlığı yapan Elçin Güner de büyük tepki gösterdi.

Elçin Güner, "Şoförler şamar oğlanı mı? Günde 18 saat sıcakta direksiyon sallayıp, halkımızı taşıyorlar. Yemeklerini evden getiriyorlar. Otobüsün koltukları arasına hamak kurup dinlenmeye çalışıyorlar. Kimi zaman kalp krizi geçirip, en ufak bir şikayette 100 bilet ücreti olan 800 lirayı ceplerinden ödüyorlar. Nasıl güçlükler ve zor şartlar içinde içinde çalıştıklarını, günümüz koşullarındaki hayat pahalılığının pençesinde geçinebilmek için nasıl mücadele verdiklerini biz biliyoruz" diye eleştiri yağdırdı.

Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Arslan

"7 BİN 500 TL MAKSİMUM"

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan'ın, üyesi olan otobüs şoförlerine gönderdiği, 'Şoförlere sınırlı zam yapılması" yönündeki tavsiye mesajı kısa sürede otobüsçü camiası içinde yayıldı ve büyük tepki oluştu. Yasin Arslan'ın elden ele gezen Whatsapp mesajında iddialara göre aynen şu ifadeler yer alıyor; "Değerli esnafım son günlerde askeri ücret arttı diyerek şoför esnaf arkadaşlar maaş artışı istemektedir. Onlarda haklıdır geçim zor, hiç kimseye yetiremiyor bizler esnaf olarak askeri ücreti ile çalışanımız yok. Ama her askeri ücret artışında memura zam yapıldığında emekliye zam verildi, toplu taşıma ücreti arttı, her bir artışta maaş artışı istenmekte. Değerli esnafım Antalya Büyükşehir Ulaşım A.Ş şoförleri 6.500 maaş artı sosyal hakları ile 7.500 TL maaşları var. Yapmış olduğu kaza masrafları şoförden kesiliyor. Yolda yapmış olduğu hatalarda bilet cezası şoförün maaşından kesiliyor. Sabah garaja servisle geliyor, sabah 04.00'te servise biniyor. Bizim şoförlerimizin araçlar altında. İşe otobüslerimiz ile gidip, geliyor. Maaş konusunda 7 bin 500 TL maksimum 8 bin TL üzerine çıkmamanız bizim tavsiyemizdir."

Başkan Yasin Arslan'ın mesajına şoförlerden çok sayıda tepki geldi. Kimi şoförler, "Gelsin kendi sürsün o zaman, ne zamandır şoför arıyor bulamıyor, Büyükşehir'in otobüslerinde klimalar sabah 05'te çalıştırılırken, bizim otobüs sahipleri klimaları dahi çalıştırmıyor, emeğimize yazık, birlik olalım" derken kimi şoförler de çalışma koşullarının kötülüğünden ve maaşların yetmediğinden yakındı.

Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı, Toplu Taşıma Turizm ve Seferler Derneği Eski Başkanı olan, Memleket Partisi Konyaaltı İlçe Başkanı Elçin Güner, Başkan Yasin Arslan'ın şoför esnafının ekmeğine ve emeğine yönelik sözlerine büyük tepki gösterdi.

Elçin Güner, "Otobüslerin sahipleri klimaların çalıştırılmasına izin vermiyor" dedi.

Güner, "Halk otobüsü şoförlerimiz günde 18 saat çalışıyor ve sosyal haklardan mahrumlar. 18 saatlik mesaileri içinde kendi ceplerinden üç öğün yemek parası veriyorlar. Sadece, günde 120 lirayı bulan bu 3 öğün yemek parası ayda 3 bin 600 lira gibi bir rakama ulaşıyor. Mesai sonrası arabayı yıkatıyorlar. Sabah saat 02.00'de yatıp, 3-4 saat uykuyla tekrar mesaiye başlıyorlar. Şoförleriniz 7 ile 7 bin 500 lira arasında maaş alıyor. Maaşın yarısı yemeğe, su ve çay parasına gidiyor, diğer yarısı da kira ve elektrik su ödemeleri ile bitiyor. Ailesini geçindiren için ellerinde kuruş paraları kalmıyor" dedi.

Elçin Güner, halk otobüsü şoförlerinin dertlerinin sadece maaş ve çalışma saatleriyle bitmediğini, çok sayıda sağlık ve kötü çalışma koşulları sorunuyla karşı karşıya olduklarını da söyledi. Elçin Güner, "Mesela şoförlerimiz Antalya'nın sıcak havasında sürekli trafikte çalışıyorlar. Klimayı çalıştırmaları halinde araç daha fazla yakıt tüketiyor, bu artı tüketim günde 700 lirayı buluyor. Bu nedenle otobüslerin sahipleri klimaların çalıştırılmasına izin vermiyor. Böylelikle hem vatandaş hem şoförler büyük eziyet çekiyor. Şoförler sıcak nedeniyle rahatsızlanıyor, kalp krizi geçirebiliyor. Dalgınlıkla durağı geçebiliyor. Şikayet olursa 100 bilet parası (800 lira) şoförden kesiliyor. Depolama alanlarında bir az piyazın fiyatı dahi 25 lira olmuş, yemek yemese çalışmaya gücü yetmeyecek, yemek yese eve bırakacak harçlığı kalmayacak" dedi.

Böyle güçlükler içinde çalışan şoförlere, "7.500-8.000 liranın üzerinde maaş vermeyin" diye mesaj atmanın çok yanlış olduğunun altını çizen eski başkan Elçin Güner, "Şoförler şamar oğlanı değildir. Antalya'da 3 bin otobüs şoförü var. Hepsi halkımıza hizmet ediyor, şoförlerimizin her zaman yanındayız. Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve aç-susuz çalıştırılmalarının önüne geçmek için var gücümüzle çalışacağız. Maaşları yetmediği için evlerinden sefer tasıyla yemek getirmeye ve bu yemekleri soğuk soğuk yiyerek açlıklarını gidermeye başladılar. Kimi zaman uzun çalışma koşullarına dayanamayarak, tektekçi diye adlandırılan yedek şoför tutuyorlar ve onların günlük yevmiyesini (350 lira) ceplerinden veriyorlar. Dinlenebilmek için otobüsün içinde koltukların arasına hamak kurup, uyumaya çalışıyorlar" diye tepki gösterdi.

 

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Fenerbahçe Avrupa kapısını araladı! Austria Wien deplasmanından 2-0'lık sonuçla döndüler

Fenerbahçe Avrupa kapısını araladı! Au..

Fenerbahçe Avrupa kapısını araladı! Austria Wien deplasmanından 2-0'lık sonuçla döndüler
İçişleri Bakanı Soylu net konuştu! 'Suriyeli sığınmacılar dönecek mi?'

İçişleri Bakanı Soylu net konuştu! 'Su..

İçişleri Bakanı Soylu net konuştu! 'Suriyeli sığınmacılar dönecek mi?'
19 Ağustos Cuma Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 5 ilçeye yağış uyarısı

19 Ağustos Cuma Antalya'da hava durumu..

19 Ağustos Cuma Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 5 ilçeye yağış uyarısı
Corendon Alanyaspor'dan genç sağ bek takviyesi

Corendon Alanyaspordan genç sağ bek ta..

Corendon Alanyaspor'dan genç sağ bek takviyesi
Vali Yazıcı:

Vali Yazıcı: "Turizmde güvenlik çok ön..

Vali Yazıcı: "Turizmde güvenlik çok önemli bir konu"
Ukrayna'da üçlü zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Ukrayna'da üçlü zirve! Cumhurbaşkanı E..

Ukrayna'da üçlü zirve! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar