MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Av. Murat Bilgin uyardı! Korona oldu boşanma sebebi olmaz

15.03.2021 17:38

MY TV Türkiye Youtube kanalımızda yayınlanan Nur Baranlı İle Bizden Duy'da bugünün konusu; çiftlerin boşanması oldu. Özellikle pandemi döneminde mahkemelerin boşanma başvurularıyla dolduğunu anlatan Avukat Mustafa Murat Bilgin, "Erkek ya da kadın koronavirüs olmuş ise karantina koşulları var. Diğer eşin karantina koşullarında ona destek vermesi lazım. Böyle bir durumda evde kalan kişinin yeme ihtiyacı var, bir takım ihtiyaçlarını karşılama ihtiyacı var. Bunu sağlarken eşinin yardımcı olma zorunluluğu var. Hayır efendim ben buna bakamam. Korona oldu. Ben boşanacağım ve haklıyım. Boşanma sebebi olmaz. Ama bakıma ihtiyacı olan eş bakımından diğer tarafın destek vermemesi boşanma sebebidir." dedi.

Av. Murat Bilgin uyardı! Korona oldu boşanma sebebi olmaz

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan ‘Nur Baranlı İle Bizden Duy’ programına katılan Avukat Mustafa Murat Bilgin,  pandemi döneminde artan boşanma oranlarını ve nedenlerini açıkladı.

Pandeminin insan ilişkilerini etkilediğini söyleyen Bilgin, “Boşanmalar arttı. İstatistiki veriler bunu gösteriyor. Önemli bir sebebi de covid-19. Boşanma olabilmesi için de evlilik olması gerekiyor. Aslında evlilikler de arttı. İnsanlar kamufle bir hayat yaşıyor. Hastalık olsun ya da olmasın. Kendilerini izole etmeyi öğrendiler. Bu da insanları yalnızlığa itiyor. İnsanlar pandemiden önce özgürdü, rahattı. İstediği saatte dışarı çıkıp istediği saatte yeme, eğlenme, arkadaşları ile olma bir kısıtlama yoktu. Sıkı yönetim dönemlerinde bile insanlar daha rahattı. Savaş dönemlerinde darbe dönemlerinde 80 yıllarından bahsediyorum. Olağanüstü durumlar. Ama bu pandemi döneminde tüm dünya bütün insanlık üzerinde öyle bir etki oluşturdu ki, her toplum her ülke kendi içinde bulunduğu kültürel ve toplumsal ilişkiler çerçevesinde darbe yedi. Bu da insanların yalnız olmamak için ne yapmalıyım. Sosyal medya, internet, televizyon izleme alışkınlıklarının artmasıyla beraber insanlar ne yaparlarsa yapsınlar. Sırçalı köşklerde bile otursunlar. Tek başlarınalar. İnsanın doğası burada ortaya çıktı. Ne oldu. Yalnız olmamalısın. Böylelikle insanlar doğru ya da yanlış bir şekilde evleneyim. Biriyle yaşayayım. Evleneyim dediler. Ne olursa olsun. Hatta hiç evlilik düşüncesi olmayan insanlar evlenmeye başladılar. Yeter ki yalnız kalmayım yeter ki yanımda biri olsun demeye başladılar. Bu da insanların birbirini yeterince tanımamasından. Yeterince evlilik öncesi insanların birbirlerini tanıma aşamasını evrimini yaşamadan evlilik müessesinin kurulmasına neden oldu.” dedi.

Avukat Mustafa Murat Bilgin

“BOŞANMALAR ARTTI”

Boşanmaların yüzde 35.3’ü evliliğin ilk 5 yılında. Yine boşanmaların yüzde 20.7’si 6 ila 10 yıl arasında olduğunu belirten Avukat Bilgin, “İlk 5 yıldaki evlilikler çok daha çabuk sona eriyor.  Hızlı karar verilen evliliklerin aslında daha iyi düşünülmesi gerekilirken ama evliliklerin istenildiği gibi olmaması sonucunda oluyor. Bu da boşanmaları artırıyor.” şeklinde konuştu.

“YÜZDE 69 ORANINDA ARTIŞ”

En fazla boşanmanın Antalya’da olduğunun altını çizen Bilgin, “2019 yılının Nisan ayında 13 bin 555 boşanma gerçekleşti. 2020 yılının Temmuz ayında ise 23 bin 25 boşanma gerçekleşmiş. Yüzde 69 oranında artış var.” açıklamasını yaptı.

“BOŞANMA BİR Z PLANIDIR”

İnsanların sıkıntı yaşadıkları zaman hemen boşanmak istemelerinin doğru bir tercih olmadığını savunan Bilgin, “Gerek kadın- erkek ilişkileri gerek iş ilişkilerinde mutlaka B planı diyoruz. Evlilik kurumunda boşanma bir z planıdır. Vardır. Ama başka çıkar yolu olmadığı zamanlarda kullanılacak bir yol olarak boşanma tercih edilmelidir. Her tartışmada tuzu çok koydun, az koydun hadi boşanalım gibi değil. Asla değil. Bunu birçok yöntemi var. Toplumumuzda Aile danışmanları var.  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’mız var. Kadınlar ile ilgili birçok dernekler var. Barolar var. Psikolojik danışmanlar var. Eğer sağlam bir yapıyla kurulmuş evlilik müessesi varsa o zaman ilk sıralarda bazı çözümler kullanılmalı, z planı en son olmalı.” tavsiyesinde bulundu.

Av. Mustafa Murat Bilgin sorularımızı yanıtladı

“YARDIM VE DESTEK YÜKÜMLÜLÜĞÜ VAR”

Avukat Murat Bilgin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Koronavirüs ile ilgili olarak taraflardan birinde bir pozitiflik olmuş ve bununla birlikte tedavi süreci başlamışsa eşin evlilik birliliği içerisinde diğer eşin yardım ve destek olma yükümlülüğü var. Çünkü evlilik birliğinde taraflara yüklenen bazı yükümlülükler vardır. Sadakat yükümlülüğü, yardım yükümlülüğü, bakım yükümlüğü ve destek olma yükümlülüğü gibi yükümlülüklerin ihlali ve ispatı halinde boşanma gerçekleşir. Erkek ya da kadın koronavirüs olmuş ise karantina koşulları var. Diğer eşin karantina koşullarında ona destek vermesi lazım. Böyle bir durumda evde kalan kişinin yeme ihtiyacı var, bir takım ihtiyaçlarını karşılama ihtiyacı var. Bunu sağlarken eşinin yardımcı olma zorunluluğu var. Hayır efendim ben buna bakamam. Korona oldu. Ben boşanacağım ve haklıyım. Boşanma sebebi olmaz. Ama bakıma ihtiyacı olan eş bakımından diğer tarafın destek vermemesi boşanma sebebidir. Haklı bir boşanma sebebidir. Doktor raporu, tanıklar, Whatsapp ve SMS mesajları delil olarak kullanılabilir. Diğer eşin bakım yükümlülüğünü yerine getirmediği anlaşıldığı takdirde bu bir boşanma nedenidir.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya'da apartmanda çıkan yangın paniğe sebep oldu

Antalyada apartmanda çıkan yangın pani..

Antalya'da apartmanda çıkan yangın paniğe sebep oldu
13 Mayıs Perşembe Antalya'da hava durumu

13 Mayıs Perşembe Antalyada hava durumu

13 Mayıs Perşembe Antalya'da hava durumu
Instagram'ın yeni özelliği şaşırttı: Profilinize ekleyebileceksiniz!

Instagram'ın yeni özelliği şaşırttı: P..

Instagram'ın yeni özelliği şaşırttı: Profilinize ekleyebileceksiniz!
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda açıklama! Bazı ödemeler ertelenecek...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda açıklam..

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda açıklama! Bazı ödemeler ertelenecek...
Antalya'da taksicilerden İsrail'i kınama konvoyu

Antalya'da taksicilerden İsrail'i kına..

Antalya'da taksicilerden İsrail'i kınama konvoyu
Son Dakika: 17 Mayıs Pazartesi yüz yüze eğitim olacak mı? MEB, kafa karışıklığını giderdi

Son Dakika: 17 Mayıs Pazartesi yüz yüz..

Son Dakika: 17 Mayıs Pazartesi yüz yüze eğitim olacak mı? MEB, kafa karışıklığını giderdi