MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Antalyalılar sokak hayvanlarına sahip çıkıyor mu?

10.03.2021 16:52

MY TV Türkiye Youtube kanalımızda yayınlanan Nur Baranlı İle Bizden Duy'da bugünün konusu; minik dostlarımız oldu. Hayvana yönelik şiddetin daha da arttığını anlatan Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, “Koronavirüs ile birlikte her şeye çok zam geldi. Mamalara da zam geldi. Gerçekten sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Maddi olarak herkes sıkışık olduğu için hayvanlara herkesin yeteri kadar yönelmesi neredeyse imkansız. Bu sebeple şu an Belediyelerimize çok daha fazla iş düşüyor.” dedi.

Antalyalılar sokak hayvanlarına sahip çıkıyor mu?

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan ‘Nur Baranlı İle Bizden Duy’ programına katılan Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, son zamanlarda artan hayvana yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi.

Genel olarak hayvan hakları üzerine çalıştıklarını belirten Yanık, “Adli, idari işlemleri devam ettiriyoruz. Ama yetersiz kaldığımız noktalar var. Hayvan Hakları Türk Ceza Kanunlarına alınmış değil. Bu sebeple tıkandığımız bir nokta var. İdari cezalar uygulanıyor. Ama ne yazık ki Türk Ceza Kanunu’nda mevcut olmadığı için hayvan hakları kişiler, şahıslar bırakılıyor. Bura kalıyoruz. Ülkemiz çok ileri bir ülke bunu da aşmamız gerektiğini düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

HAYVAN HAKLARI YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Dilerlerse bir günde hayvan hakları yasasının çıkabileceği görüşünü ileten Yanık, “Özel bir ekip tarafından meclise sunulmuş bir taslak hazırlandı. Şubat Ayı’nın sonunda yeni yasanın çıkacağı söylenmişti.   Hala çıkmadı. Biz de bekliyoruz. Bir an önce de çıkarmalarını istiyoruz.” şeklinde taleplerini iletti.

Antalya Candost Derneği sokak hayvanlarının tedavisini sürdürüyor

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SOKAK HAYVANLARI GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı tarafından sokak hayvanlarına dair bir yönetmeliğin yayınlandığını hatırlatan  Başkan Arife Yanık, “Pandemi döneminde tüm belediyelerin beslenme odakların kurmasına, hayvanlar için mama bırakmalarını, vatandaş sokağa çıkamadığı için kısıtlamada onların aç kalmaması için İçişleri Bakanlığımız gerekli düzenlemeyi yaptı. Genelge kapsamında tüm bakımevlerinin 7/24 çalışmasını, nöbetçi ekipler bulundurmasını yönünde bir genelge de çıktı. Ama bu belediyelerimiz tarafından ne kadar uygulanıyor, tartışılır.” dedi.

“BELEDİYELERİMİZE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Arife Yanık, “Bölge bölge yetkili kurumlarla birlikte beslenme odağı kurulması gereken yerleri tespit ettik. Noktalar seçtik. Pandemi süresi 1 yılı buldu. Hala bir tane beslenme odağı koymamış belediyeler var. Hayvanlar eskiye göre daha aç. Çünkü insanlar dışarıda değil. İşletmeler açık değil, kapalı. Eskiden özellikle oteller ve iş yerleri artan yemeklerini veriyorlardı. Şimdi ondan da mahrum kaldılar. Hayvanseverler, mama almakta çok zorlanıyorlar. Malum koronavirüs ile birlikte her şeye çok zam geldi. Mamalara da zam geldi. Gerçekten sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Maddi olarak herkes sıkışık olduğu için hayvanlara herkesin yeteri kadar yönelmesi neredeyse imkansız. Bu sebeple şu an Belediyelerimize çok daha fazla iş düşüyor.” ifadelerini kullandı

Arife Yanık sorularımızı yanıtladı

“EĞİTİM ŞART”

Hayvan sevgisinin okullarda ders olarak verilmesi gerektiğine dikkat çeken Yanık, “Ağaç yaş iken eğilir. Çocuklarımızı bence bu şekilde yetiştirmeliyiz. Doğa, çevre de içinde olmalı. Büyüdükleri zaman bazı psikolojik sorunları olan ya da nefretle büyüyen insanlar ne yazık ki ben onlara geleceğin katilleri diyorum.Hayvanı öldüren ya da işkence eden insanın bir başka insana bunu yapması an meselesidir.Bunun önünün alınması için eğitim şart.” önerisinde bulundu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

İsrail hain saldırılarına devam ediyor! Filistinlilere ses bombalarıyla saldırıyor...

İsrail hain saldırılarına devam ediyor..

İsrail hain saldırılarına devam ediyor! Filistinlilere ses bombalarıyla saldırıyor...
Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma

Turizmci Tolga Cömertoğlundan duygulan..

Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma
9 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu

9 Mayıs Pazar Antalyada hava durumu

9 Mayıs Pazar Antalya'da hava durumu
Antalya'da uçan tekmeli kavga

Antalyada uçan tekmeli kavga

Antalya'da uçan tekmeli kavga
Antalya'da camii bahçesi bakın ne hale getirdi!

Antalya'da camii bahçesi bakın ne hale..

Antalya'da camii bahçesi bakın ne hale getirdi!
Prof. Saydam ‘Salya’ uyarısı yaptı: Beka sorunu ortaya çıkar!

Prof. Saydam ‘Salya’ uyarısı yaptı: Be..

Prof. Saydam ‘Salya’ uyarısı yaptı: Beka sorunu ortaya çıkar!