MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Alanya'da sahile vuran mayının sırrı

15.02.2021 18:31

Çanakkale Savaşı sırasında düşman gemilerinin boğazları geçmemesi için denize mayın döşeyen Nusret Savaş gemisinin mayınlarından biri yıllar önce Alanya sahiline vurdu. O mayının hikayesini Alanya kent tarihçisi-Yazar Oğuz Korum katıldığı bir televizyon programında anlattı.

Alanya'da sahile vuran mayının sırrı

1915’te yaşanan Çanakkale Savaşı sırasında Boğaz’a döşenen mayınlardan biri yıllar sonra Alanya sahiline vurdu. Bu mayının hikayesini anlatan Alanya kent tarihçisi Oğuz Korum, “Mayını bulan Alanyalı Kuloğlu Hasan Çavuş, içindeki barutu boşaltıp yıllarca bunu Zaire deposu olarak kullanmış” dedi.

Alanya kent tarihçisi Oğuz Korum

MAYIN EVİN ALTINDA DURUYOR!

Dim TV’de Ferit Kesen ile program yapan Oğuz Korum, 1948 yılında Alanya sahiline vuran mayının öyküsünü anlattı. 2001 yılında Yat Limanı’nın karşısındaki yamaçta bulunan bir evde Çanakkale Harbi’nden kalma bir mayın olduğunu haber aldığını söyleyen Oğuz korum, “Gittim baktım yıkılmak üzere olan bir evin altında mayın duruyor. “Bu ev kimin?” diye sordum. Dediler ki; Kuloğlu Hasan Çavuş’un. Hasan Amca’yı ziyaret ettim. Dedim ki Hasan Amca senin evin altında böyle bir mayın var. “Var” dedi. Gel dedim, seni oraya götüreyim, bize bunun hikayesini anlat. Hasan Amca ile mayının başına gittik, öyküsünü anlattı” dedi.

BARUTUN ALEVLERİ GÖKYÜZÜNE ÇIKTI

Oğuz Korum, Hasan Amca’nın anlattığı mayının öyküsünü şöyle aktardı:

“1915 yılında Çanakkale muharebelerinin devam ettiği günlerde. Nusret Mayın Gemisi düşman gemilerine karşı boğazın altına bu mayınlardan döşüyor. Bu mayınlardan bir tanesi 1915 yılında tabiri caizse boşanıyor, serbest kalıyor. Yuvarlana yuvarlana 28 senede yani 1943’e gelene kadar Ulaş Plajının oradaki Çakal Adasının oradan sahile vuruyor. Hasan Çavuş o zaman 20-22 yaşlarında. Aynı semtten Ali Görgülü ile birlikte, bakıyorlar ki sahilde değişik bir cisim var. Mayının kapağı açılmış orada barutu dökülmüş. Dökülenleri inceliyorlar, bakıyorlar barut, yakalım bunu diyorlar. Baruta bir ateş veriyorlar, alevler göklere çıkıyor, korkuyorlar tabi. Barutların yanması bir hafta sürmüş. Artık duman çıkmayınca “Bunu ne yaparız?” diyorlar. 5-6 kişi buluyorlar, katıra zorla yüklüyorlar. Getiriyorlar Hasan Çavuş’un evinin altına bunu yerleştiriyorlar. “Ne yapacaktın Hasan Amca bunu?” diye sordum. “Benim tavuklar var, keçi var. Tavuklara vermek için darı korum, buğday korum” diye düşündüm dedi. Hakikaten zahire deposu olarak bir müddet kullanmış. Sonra Hasan Amca bu evi 60’lı yılların sonunda terk etmiş, şimdiki evini yaptırmış oraya göçmüş. Terk edilmiş evin altında bu mayın kalmış. Bir doktor bunu Hasan Amca’dan istemiş, götürüp Verem Savaş Dispanserinin bahçesine koymuş. Şimdi orada duruyor ama bunun yeri aslında müze.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın D..

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat
11 Mayıs Salı Antalya hava durumu

11 Mayıs Salı Antalya hava durumu

11 Mayıs Salı Antalya hava durumu
Ekranlarda yaprak dökümü! İşte bu hafta final yapacak o diziler...

Ekranlarda yaprak dökümü! İşte bu haft..

Ekranlarda yaprak dökümü! İşte bu hafta final yapacak o diziler...
Çavuşoğlu ve Lavrov'dan İsrail'e kritik Filistin çağrısı

Çavuşoğlu ve Lavrov'dan İsrail'e kriti..

Çavuşoğlu ve Lavrov'dan İsrail'e kritik Filistin çağrısı
Honor Play 5'in tanıtım tarihi belli oldu

Honor Play 5in tanıtım tarihi belli oldu

Honor Play 5'in tanıtım tarihi belli oldu
Şenol Güneş: Burak Yılmaz Beşiktaşlı

Şenol Güneş Burak Yılmaz Beşiktaşlı

Şenol Güneş: Burak Yılmaz Beşiktaşlı