MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
84 yıl sonra Manissa Şilebini çıkarma çalışmaları başladı

14.06.2021 14:37

Antalya haber.... Konyaaltı sahilinde 1937 yılında batan Manissa adlı şilebin kalan enkazının tamamen çıkartılması için 84 yıl sonra çalışmalara başlandı.

84 yıl sonra Manissa Şilebini çıkarma çalışmaları başladı

Antalya haber.... Konyaaltı Plajı’nda 84 yıl önce karaya vurarak batan ve geçen süre zarfında bürokratik engeller nedeniyle çıkarılamayan Manissa Şilebini çıkarma çalışmaları başladı. Antalya’da her gün binlerce kişinin kullandığı Konyaaltı sahilindeki Beach Park’ın bir kısmında, 1937 yılında batan Alman bandıralı ’Manissa’ adlı kuru yük gemisinden geriye kalan omurga kısmı denize giren yerli ve yabancı turistler için tehlike yaratıyordu.

Geminin hurda kesimlerinin çıkarılması için yapılan çalışmalar bürokratik engellere takılmış, ve yıllardır bir sonuç alınamamıştı. Hurda gemiyle ilgili tehditleri birkaç kez gündeme taşıyan Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, su altında görüntüleyerek sosyal medyadan paylaştığı enkazla ilgili çıkarılması yönünde öneriler getirilmişti.

Daha önce yapılan çalışmalarda üst kısmı kesilen sadece alt kısmının enkazı sahilde kalan geminin tamamen çıkarılması için Valiliğin ihale yaptığı ve ihaleyi alan firmanın çalışmaya başladığı belirtildi.

Facebook’taki Antalya Sahillerini Savunma Meclisleri adlı gruptan yapılan paylaşımda, geminin sudan çıkartılan birkaç parçasının görüntüleri yer alıyor. Yapılan paylaşımdaki açıklamada, “Beach Park’ta 3 kepçe ile yapılan bir faaliyet görünce inceledik araştırdık. 1938 yılında kıyıya vurarak batan Alman bandıralı 'Manissa' bir gemi batığının kumlardan çıkarılma ve sahilin temizlenme çalışması olduğunu gördük” ifadeleri yer alıyor.

Öte yandan gelen bilgilere göre, ihaleyi alan firmanın su altında kaynakla enkazı kesme çalışmaları yaptığı, bir belediye yetkilisinin de çalışmaları takip ettiği ifade ediliyor.

HÜSEYİN ÇİMRİN GEMİNİN BATIŞ ÖYKÜSÜNÜ YAZMIŞTI

Antalya kent tarihçisi Hüseyin Çimrin Manissa adlı geminin batışını ve sonrasındaki gelişmeleri kaleme almıştı. İşte Hüseyin Çimrim’in kitabında yer alan manissa ile ilgili bilgiler;
8 Aralık 1937: Manissa adlı Almanya'ya ait 8.000 tonluk bir yük vapuru şiddetli fırtına yüzünden Arapsuyu, Boğaçayı sahiline sürüklenerek karaya oturdu. [Çakıla saplanan gemi kurtarılamadığı için, yıllarca sahilde öylece kaldı; Daha sonraları yerinde parçalanarak hurda olarak satıldı. Geminin tablası denilen omurga demirleri 1980’li yıllara kadar çakıl taşları arasında sahilde kaldı. Yüzenler için tehlike yaratan bu paslı demirler sonra hurdacılar tarafından çıkartıldı

] 9 Aralık 1937: Antalya Konyaaltı sahili Boğaçayı mevkiinde karaya oturan Manissa isimli Alman şilebinin fırtınanın şiddeti ile direğinin kırıldığı ve şilebin kıç taraftan delindiği haberi gelmiştir. Fakat şilep, kurtarılmak için henüz bir müracaatta bulunmamıştır.

Cumhuriyet Gazetesi 12 Aralık 1937: Antalya yakınlarında (Boğaçayı mevkiinde) karaya oturan Alman bandıralı Manissa şilebi, kurtarılamayacak durumdadır. Geminin 29 tayfası, bugün İskenderun'dan gelen Erzurum vapuru ile İstanbul'a hareket ettiler. Kaptanla diğer bazı ilgililer sigorta temsilcilerini olay yerinde bekliyorlar.

Cumhuriyet Gazetesi 7 Ağustos 1955: Antalya sahillerinde batık gemileri çıkarmak için bir İtalyan firması Antalya’ya geldi. 8 Aralık 1937 günü denizdeki fırtına nedeniyle sürüklenip Konyaaltı Boğaçayı yakınında sahilde karaya vuran Alman bandıralı Manissa adlı geminin kumlara gömülen enkazını ve 30- 35 yıl kadar önce Sıçan Adası yakınlarında batan bir İtalyan gemisi ile 1941 yılında Antalya İskelesi yakınında İngiliz savaş uçakları tarafından batırılan Fransızlara ait St. Didier Gemisi’ne dalış yapmak isteyen ekibe izin verilmedi. [Gemi bir süre öyle kaldı. Sonra üstündeki kısmı sökülüp alındı. Omurga demirleri 1980’li yıllara kadar çakıl taşları arasında sahilde kaldı. Yüzenler için tehlike yaratan bu paslı demirler sonra hurdacılar tarafından çıkartıldı.]
MY Gazete’de, Konyaaltı Plajı’nda denize girenler için tehdit yaratan gemi enkazıyla ilgili haberler yapmış ve bu tehdidin Antalya için büyük bir ayıp olduğunu vurgulamıştı.

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

MHP lideri Devlet Bahçeli: Anadolu coğrafyası nasıl vatanımızsa, Kıbrıs da öyledir

MHP lideri Devlet Bahçeli: Anadolu coğ..

MHP lideri Devlet Bahçeli: Anadolu coğrafyası nasıl vatanımızsa, Kıbrıs da öyledir
Hız sınırı artacak mı? Otomobiller için hız sınırı hangi yollarda kaç olacak?

Hız sınırı artacak mı? Otomobiller içi..

Hız sınırı artacak mı? Otomobiller için hız sınırı hangi yollarda kaç olacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vergi ve SGK prim ödemeleri ertelenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vergi ve SGK pri..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vergi ve SGK prim ödemeleri ertelenecek
81 ile 'Atık İthalatı İşlemleri' konulu genelge gönderildi

81 ile 'Atık İthalatı İşlemleri' konul..

81 ile 'Atık İthalatı İşlemleri' konulu genelge gönderildi
Düden Şelalesi bayramda 100 bin ziyaretçiyi ağırladı

Düden Şelalesi bayramda 100 bin ziyare..

Düden Şelalesi bayramda 100 bin ziyaretçiyi ağırladı
Antalya'da sürücülere 2 milyon 100 bin TL idari para cezası uygulandı

Antalyada sürücülere 2 milyon 100 bin ..

Antalya'da sürücülere 2 milyon 100 bin TL idari para cezası uygulandı