MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Su altı belgesellerini İngiltere'de çekecek

29.03.2021 13:41

Antalya haber... Su altı film yapımcısı Alican Abacı, çektiği su altı belgeselleriyle İngiltere başta olmak üzere Avrupa'daki birçok ülkenin dikkatini çekti. Belgesel kanallarında gösterilen su altı filmleriyle ünlenen Abacı, çalışmalarını İngiltere'ye taşıyor.

Su altı belgesellerini İngiltere'de çekecek

Antalya haber... Su altı film yapımcısı Alican Abacı, Türkiye Su Altı Federasyonu'nun 2019 yılında düzenlediği 'Altın Palet' adlı yarışmada birincilik aldı. Kentte çektiği kısa filmle yurt dışında 25 festivale kabul edilen Alican Abacı, filminin dünyanın dört bir yanında izletilmesinden mutlu olduğunu söyledi. ABD, Ukrayna, Fas, İspanya, İtalya dahil bazı ülkelerde gösterilen filmin konusunun, su altındaki kirlilik olduğunu söyleyen Abacı, "Aslında bu bir kısa filmden daha çok sosyal sorumluluk projesi.

Denizlerin altındaki kirliliğe dikkat çekmek istedim ve bununla ilgili bir senaryo hazırlayıp çekimlere başladım. Tamamen kendi imkanlarımla gerçekleştirdim. Bu filmin ardından da birçok film çekip belgeselini hazırladım. Son olarak pandemiyle birlikte kullanımı artan maske ve plastik eldivenlerin farklı nedenlerle denize ulaşarak ekosisteme zarar vermesini anlatan belgesel hazırladım. Maskelerin ve plastik eldivenlerin en başta caretta carettalar tarafından deniz anası sanılarak yenildiğini ve ölümlere neden olduğunu ortaya çıkardım. Bu çalışmalarım da BBC başta olmak üzere birçok kanalda yayınlandı" dedi.

9 FESTİVALDE YAYINLANDI

Türkiye'de Altın Palet'te birinci olduğunu hatırlatan, aynı filmi yurt dışındaki birçok festivale gönderdiğini vurgulayan Abacı, "25 festivalden davet aldım. 13 ülkede filmim gösterildi. İtalya ve İspanya'dan ödülle döndüm. ABD'de ise 9 festivalde yayınlandı. Çevre ve okyanus temalı festivaller benim filmimi göstermeden etkinliklerini bitirmedi" diye konuştu.

"GÖRÜNTÜLERLE İNSANA DOKUNMAK İSTİYORUM"

Gelecekte çevre konulu projelerin filmlerini hazırlamaya devam edeceğini anlatan Abacı, "Görüntülerimle dünyaya ve insanlara dokunmak istiyorum. Su altında çektiğim filmle bunu başardığıma inanıyorum. Denize yukarıdan baktığımızda mavi görünüyor. Fakat altında insan eliyle oralara giden binlerce ton çöp bulunuyor. Şimdi İngiltere'de çalışmalarımı sürdürüp, deniz altı yaşamının kapılarını insanlar için aralayacağım. Birçok projem var. Bir Türk olarak çevre ve dünya için güzel şeyler yapmak istiyorum" diye konuştu.

UÇURUMUN KIYISINDA BELGESEL

Öte yandan Abacı'nın, su altı dışında Antalya'nın doğa harikası bölgesi Geyikbayırı'nda çektiği belgesel de çeşitli ödüller aldı. Her yaz yurt içi ve yurt dışından yüzlerce adrenalin sporcusunun gelerek 'Slacklining' sporu yaptığı noktada bir ay süresince görüntü toplayarak belgeselini hazırlayan Abacı, 'Uçurumun Kıyısında' adlı belgeselle, Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde düzenlenen 21'inci Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nde birinci oldu.

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler
Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.
TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

 Ersun Yanal: Kazanamadık

Ersun Yanal Kazanamadık

Ersun Yanal: Kazanamadık
Güldür Güldür’ün Naime’si Ecem Erkek’in son paylaşımı herkesi çok şaşırttı

Güldür Güldür’ün Naime’si Ecem Erkek’i..

Güldür Güldür’ün Naime’si Ecem Erkek’in son paylaşımı herkesi çok şaşırttı
Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde teminatlı dönem

Akaryakıt tütün ve alkol ürünlerinde t..

Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde teminatlı dönem
Son dakika! NATO'dan Rusya'ya çağrı

Son dakika! NATO'dan Rusya'ya çağrı

Son dakika! NATO'dan Rusya'ya çağrı
Kulusic'in kendi kalesine attığı goller sonrası sosyal medya yıkıldı: Heykeli dikilsin

Kulusic'in kendi kalesine attığı golle..

Kulusic'in kendi kalesine attığı goller sonrası sosyal medya yıkıldı: Heykeli dikilsin
Yiğidolar'dan müthiş geri dönüş!

Yiğidolar'dan müthiş geri dönüş!

Yiğidolar'dan müthiş geri dönüş!