MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütAntiochia Ad Cragum Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başlıyor

12.06.2021 00:59

Antalya haber... Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Antalya-Gazipaşa Güneyköy Mahallesi’ndeki Antiochia Ad Cragum Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlıyor. Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan antik kentte yapılacak kazı çalışmaları tarihe ışık tutacak.

Antiochia Ad Cragum Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başlıyor

Antalya haber...  Gazipaşa Güneyköy Mahallesi’ndeki Antiochia Ad Cragum Antik Kenti’nde Nebraska Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Hoff başkanlığında 21 Haziran-21 Ağustos tarihleri arasında kazı çalışmaları gerçekleştirilecek. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Üyesi Nisa Yılmaz Erkovan Kazı Başkanı 1’inci Yardımcısı, Kastamonu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Asena Kızılarslanoğlu da Kazı Başkanı 2’nci Yardımcısı olarak görev yapacak. Ayrıca farklı disiplinlerden birçok öğretim üyesi ile öğrenciler kazı çalışmalarında yer alacak.

“60 KİŞİLİK EKİP KAZI YAPACAK”

Covıd-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılı kazı sezonunda küçük bir ekiple depo çalışmalarının yapıldığı kazı çalışmalarında bundan sonraki süreçte ALKÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2’nci sınıf öğrencileri zorunlu stajlarının başlaması ile kazı çalışmalarında stajlarını tamamlama imkanı bulacak. Antik kentte belirlenen yapılardaki kazı çalışmalarında yaklaşık 60 kişilik bir ekip yer alacak.

“ANTIOOCHIA AD CRAGUM NEREDİSİDİR?”

Antiochia ad Cragum Antik Kenti, Antalya ili Gazipaşa ilçesi Güney köyü sınırları içinde yer alır. Kentin ve limanının bulunduğu bölge, MÖ 1’inci yüzyılın ilk yarısında bu sahillerde faaliyet gösteren ve Doğu Akdeniz’in kıyı yerleşimlerini ve ticaret gemilerini yağmalayan Kilikia korsanlarının sığınma alanlarından biridir. MÖ 67 yılında General Pompeius Magnus komutasındaki Roma donanmasının Korakesion (Alanya) yakınlarında kazandığı zaferle korsan sıkıntısına son verilmiş, ardından tüm bölgedeki korsan sığınakları sırasıyla ele geçirilmiştir. MS 38 yılında Roma İmparatoru Gaius (Caligula) bölgenin yönetimini kısa bir süreliğine Roma’ya bağlı Kommagene Kralı IV. Antiochos’a bırakır ve hemen kısa bir süre sonra geri alır. İmparator Claudius döneminde, MS 41 yılında bölgenin idaresi tekrar IV. Antiochos’a verilir. Roma imparatoru Vespasian’ın MS 72 yılında bölgeyi genişletilmiş Kilikia eyaletinin bir parçası olarak Roma idaresine almasına kadar Antiochos bölgeyi yönetir. Bu dönem içinde kurduğu kentlerden biri de, kendi adını verdiği Antiochia ad Cragum’dur. Antiochia ad Cragum antik kenti, Toros dağ silsilesinden denize doğru uzanan eğimli bir yamaç üzerinde konumludur. Bir kıyı kenti olmasına rağmen, kent merkezi deniz seviyesinden yaklaşık 300 ila 350 metre yükseklikte, çeşitli yönlerden kayalık ve sarp yamaçlarla çevrilen bir konumdadır ki bu özelliği kenti denizden gelebilecek saldırılara karşı koruyan doğal bir savunma sistemi oluşturur. Antik kentin mimari kalıntılarının yoğunlaştığı ve nispeten sağlam olarak günümüze ulaştığı yaklaşık 24 hektarlık bölümü modern Güney köyü ile iç içedir.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

30 Eylül Perşembe Antalya'da hava durumu!

30 Eylül Perşembe Antalya'da hava duru..

30 Eylül Perşembe Antalya'da hava durumu!
Aksaray'da korkunç kaza! Otomobil, TIR'a arkadan çarptı... İki kişi hayatını kaybetti

Aksaray'da korkunç kaza! Otomobil, TIR..

Aksaray'da korkunç kaza! Otomobil, TIR'a arkadan çarptı... İki kişi hayatını kaybetti
Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Kıbrıs mesajı!

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Kıbr..

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Kıbrıs mesajı! "Daha fazla güç ve silah göndereceğiz"
Azra'nın katili cezaevinde intihar etti! Avukatından flaş iddia!

Azra'nın katili cezaevinde intihar ett..

Azra'nın katili cezaevinde intihar etti! Avukatından flaş iddia!
Konutta yeni bir hamle daha! Düşük faizli kredi verilecek! İşte ayrıntıları!

Konutta yeni bir hamle daha! Düşük fai..

Konutta yeni bir hamle daha! Düşük faizli kredi verilecek! İşte ayrıntıları!
Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın açıklamalarına Azerbaycan’dan cevap

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın açıkl..

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın açıklamalarına Azerbaycan’dan cevap