MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütKepez’den 99. Yıla 99 Eser Cumhuriyet Sergisi

29.10.2022 21:12

Kepez Belediyesi’nin katkılarıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenen “99. Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergisi” Modern Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlere kapılarını araladı.

Kepez’den 99. Yıla 99 Eser Cumhuriyet Sergisi

Antalya haber... Dokumapark-Modern Sanatlar Galerisi, her yıl olduğu gibi Cumhuriyetin 99. Yılında da özel bir sergiye kapılarını açtı. Kepez Belediyesi’nin katkıları ve ressam Zübeyde Yavuz’un küratörlüğünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda “99. Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergisi”  düzenlendi. Serginin açılışına Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bürokratlar ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren ressam Zübeyde Yavuz, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. Yılını özel bir sergiyle kutlamanının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Yavuz, “ Bu yıl Cumhuriyet sergisi yarışması düzenlendi ve bugün burada ödül törenine de tanık olacağız. Her yıl bayram tadında kutlamayı amaçladığımız sergimizin bu sene 8’ncisini kutluyoruz. Bu süre zarfında bizden desteğini esirgemeyen her zaman sanata ve sanatçıya karşı tavrını çok iyi koruyan Kepez Belediye Başkanımız Sayın Hakan Tütüncü'ye teşekkür ederiz. Cumhuriyet 99. Yıl önce bugün ilan edildi. Vatan için, millet için  canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizin ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizin 99. yılı kutlu olsun.” dedi.

MİLLETİMİZDEN NİCE GÜZEL ESERLER

Cumhuriyetin 99. Yılında bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, “  Cumhuriyetimizin kurucusu kurucu Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün onun kahraman askerlerini, silah arkadaşlarını ölümsüz kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve şanlı gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Hepsinin ruhu şad olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılına sadece bir yıl kaldı. 100. Yıla bir yıl kala gördüğümüz tablo şu; önümüzdeki yüzyılı kucaklamaya hazır bir toplum, geleceğe umutla, güvenle, özgüvenle bakan bir toplum var. İnanıyorum ki Cumhuriyetin 2. yüzyılı Türkiye yüz yılı olacak. Ve insanımız daha mürebbeh bir Türkiye hayaliyle, inşallah çok daha büyük bir ufukları zorlayacak, çok daha büyük vizyonları hayata geçirecek ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır. Bizim medeniyetimiz atalarımız, aziz milletimiz binlerce yıldır yeryüzündeki yürüyüşünde hakkı, adaleti, şefkati, merhameti gittiği her yere bir bayrak gibi götürürken, aynı zamanda da geçtiği her yere nice güzel sanat eserleri bırakmıştır. Bu sebeptendir ki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu vecizesi son derece önemlidir,  ufuk açıcıdır ve bize bir vizyon çizici mahiyettedir. ‘Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri yok olmuş demektir.’ İşte ! biz bu aziz millet yeryüzünde insanlık tarihinin sayfalar arasındaki bu yürüyüşünde o kadar muazzam eserlerle hayatı güzelleştirmeye, hayatın estetik yanına o kadar büyük katkılar koymak için çalışmış ki, işte biz de atalarımızın ayak izlerine basa basa geleceğe doğru yürüyoruz" diye konuştu.

BAŞKAN TÜTÜNCÜ’DEN SANATSEVERLERE TEŞEKKÜR

Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümlerinde çok güzel eserlerle çok güzel bir sergi hazırlayan Ressam, serginin küratörü Zübeyde Yavuz ve sanatçılara teşekkür eden Başkan Tütüncü, “Cumhuriyet sergilerini açarak aslında Cumhuriyete, aslında milli bayramlarımıza farklı bir estetik anlayışta kazandırıyorlar. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. 99.Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergisine emeği geçenlere, sergiyi eserleriyle taçlandıran sanatçılarımıza teşekkür ederim.” dedi.

FABRİKA YEMEKHANESİ’NDEN SANAT GALERİSİNE

Modern Sanatlar Galerisi’nin vaktiyle terk edilmiş bir fabrikanın yemekhanesi olduğunu hatırlatan Başkan Tütüncü, bu binanın 2016'dan bu yana sanat galerisi olarak şehre nice güzel sergiler armağan ettiğini söyledi. Modern Sanatlar Galerisi’nde sergilenen eserlerin Kepez Belediyesi hizmet binası içine kazandırılacak Sanat Müzesi’nde sergileneceğini de dile getiren Tütüncü, “Türkiye'de ilk defa bir belediyenin içerisinde bir sanat müzesi olacak. Sanat Müzesi 2023 yılının ilk günlerinde açılacak.” diye konuştu.

PİL FABRİKASINA, DOKUMA FABRİKASI DOKUNUŞU

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, konuşmasında Ankara’daki temaslarına değinerek, Antalya’ya müjdelerle geldiğini dile getirdi. Dokuma Fabrikası’nın her binasının korunarak, yeni bir bina yapılmadan, bir tek ağaç dahi kesilmeden değerlendirilmesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu vurgulayan Başkan Tütüncü, “Bunları hep beraber yaptık. Dokumanın neresine bakarsanız bakın kültür ve sanat örnekleri görürsünüz. İşte! uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir hedefe doğru yine birlikte yürüyeceğiz. Hemen yan tarafımızdaki 1974'ün acı tecrübelerinden yola çıkarak milletimize armağan edilen Pil Fabrikası zamanını doldurduğu için kendi haline terk edildi. Şimdi orayı da Dokuma Fabrikası gibi koruma kapsamına alıyoruz. Güzel bir Millet Bahçesi, güzel bir yeşil dokuyla halkımıza hediye edeceğiz. Oradaki binalara da  yeni kütüphaneler, yeni müzeler, yeni bilgi evleri ve çocuklar için de Türkiye'nin en büyük Oyuncak Kütüphanesini Pil Fabrikasına kazandıracağız. Cumhuriyetimizin de 100 yılında bu güzel şehre zamana mühür olarak armağanımız olacaktır" dedi.

SANATSEVERLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller ister’ sözleriyle sürdüren Tütüncü, “Hepimizde düşen vazife Cumhuriyetimizi kültürle taşlandırmak, sanatla taşlandırmak, bilgi ile taçlandırmak, modern çağın en önemli unsurlarından biri olan tasarımla taçlandırmak ve bütün bunlarla birlikte hepimize düşen vazife Cumhuriyetimizi geleceği güçlü bir biçimde taşımaktır. Bizim bir hayalimiz var. Çocuklarımızın yaşadığı şehir, bizim çocukluğumuzdaki şehirden çok daha ileri olsun istiyoruz. Bizim yaşadığımız şehir çocuklarımıza estetik düşünmeyi, bilimsel düşünmeyi, vizyonu işaret eden, muasır medeniyetler seviyesine üzerine çıkmayı hedef gösteren bir şehir olsun istiyoruz. Bu uğurda çok çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve beraberindeki heyetin katılımıyla sergi gezildi, Cumhuriyet Sergisi Yarışında dereceye giren sanatseverlere ödülleri takdim edildi.

99. Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergi 15 Aralık tarihine kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER;

  1. Salih Ağaoğlu-Antalya
  2. Mehmet Akif Orçan-Kahramanmaraş
  3. Birgül Ergün  -İzmir

Mansiyon

  1. Burak Erim-Aydın
  2. Nihal Canatar-Adana
  3. Abdurrahim Güney- Antalya

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Aman o renge dikkat! Vakit kaybetmeden doktora koşun!

Aman o renge dikkat! Vakit kaybetmeden..

Aman o renge dikkat! Vakit kaybetmeden doktora koşun!
48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu! Yargı ve Gibi dizileri geceye damga vurdu!

48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sah..

48. Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu! Yargı ve Gibi dizileri geceye damga vurdu!
Türkiye dahil 5 farklı ülke için tüyler ürperten uyarı!

Türkiye dahil 5 farklı ülke için tüyle..

Türkiye dahil 5 farklı ülke için tüyler ürperten uyarı!
Antalya'da hava durumu! Haftanın ilk iş günü hava nasıl olacak! 05.12.2022

Antalya'da hava durumu! Haftanın ilk i..

Antalya'da hava durumu! Haftanın ilk iş günü hava nasıl olacak! 05.12.2022
Ev kiralayacaklar dikkat! İşte ev sahiplerinin yeni şartı

Ev kiralayacaklar dikkat İşte ev sahip..

Ev kiralayacaklar dikkat! İşte ev sahiplerinin yeni şartı
Antalya'daki o firmadan akılalmaz reklam! Kimlikteki fotoğrafa inanamayacaksınız

Antalya'daki o firmadan akılalmaz rekl..

Antalya'daki o firmadan akılalmaz reklam! Kimlikteki fotoğrafa inanamayacaksınız