MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Yunan Genelkurmay Başkanı'ndan Meis'te küstah açıklama

20.12.2018 00:02

Yunan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis bugün ziyaret ettiği Antalya'nın Kaş ilçesinin karşısındaki Meis Adası'ndan küstah açıklamalar yaptı. Apostolakis, Meis Adası'nda Münhasır Ekonomik Bölge'nin önümüzdeki aylar içinde ilan edileceğini açıklayarak, bu ilanla Yunanistan'ın hidrokarbon (Petrol ve doğalgaz) çalışmalarının serbest kalacağını iddia etti. Apostolakis bugün yaptığı bir basın toplantısında da, "Türkler kayalıklarımıza çıkarsa yerle bir ederiz!" şeklindeki cümlesiyle tahriklerini sürdürdü. 

Yunan Genelkurmay Başkanı'ndan Meis'te küstah açıklama

Yunan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis,Antalya'nın yanıbaşındaki Meis Adası'ndan yaptığı açıklamalarla Türkiye'ye küstah mesajlar gönderdi. Apostolakis, Türkiye'nin kıtasahanlığının varlığını kabul etmediği Meis Adası'nda Münhasır Ekonomik Bölge'nin önümüzdeki aylar içinde ilan edileceğini açıkladı.Bu ilanla Yunanistan'ın hidrokarbon çalışmalarının serbest kalacağını öne sürdü. Bu adım, Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz krizinin Antalya'nın kapısına dayandığını gösteriyor. 

"Yerle bir ederiz!"
Yunan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis Meis Adası'na gelmeden önce yaptığı bir basın toplantısında da Türkiye'ye yönelik küstah mesajlar verdi. Apostolakis, Yunan silahlı kuvvetlerinin bölgedeki barış ve istikrarı korumakla görevli olduğunu söyleyerek,  "Türkler kayalıklarımıza çıkarsa yerle bir ederiz. Hükümetimiz de aynı görüştedir" dedi.Noel yortuları nedeniyle Savunma Bakanlığı basın mensupları için düzenlenen basın toplantısında konuşan Yunan Genelkurmay Başkanı Evangelos  Apostolakis, Yunan silahlı kuvvetlerinin bölgedeki barış ve istikrarı korumakla görevli olduğunu ve ABD'nin de aynı amacı güttüğünü belirtti. 
Apostolakis, "Türkler kayalıklarımıza çıkarsa, yerlebir ederiz. Hükümetimiz de aynı görüştedir"şeklinde konuştu.

"Güvence altına almak istiyoruz"

Apostolakis, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde uyguladığı baskılara karşıya olan Yunanistan'ın Kıbrıs, İsrail ve Mısır ile kurduğu ittifak  sayesinde bölgedeki dengelerin sağlandığından" söz etti. Yunan Genelkurmay Başkanı "Eğer savaşacaksak, ki bunu temenni etmiyoruz ve Türkiye'nin bu yola başvuracağına inanmıyoruz, bizim yanımızda kimse savaşmayacaktır. ABD ve AB ile birlikte Türkiye'nin bu meseleyi oraya kadar vardırmayacağını güvence altına almak istiyoruz" dedi. Apostolakis buna rağmen, "ABD'nin Türkiye'den asla vazgeçmeyeceğini, kendi stratejik çıkarları açısından Türkiye'yi bölgede kendisine en yakın müttefiki olarak görmeye devam edeceğini" de sözlerine ekledi.

"Meis münhasır ekonomik bölge ilan edilecek"

Noel öncesinde Yunan adalarındaki askeri birlikleri ziyaret eden Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos da Antalya'nın Kaş ilçesinin karşısındaki Meis Adası'ndan Türkiye'ye mesaj gönderdi.BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Kammenos "Yunan silahlı kuvvetlerinin görevi, Yunan egemenlik sahalarını ve toprak bütünlüğünü korumaktır. Barış ve huzur isteyen bir ülkeyiz. Ancak toprak bütünlüğümüze ve egemenlik haklarımıza saygısızlık edenleri ezeceğiz" şeklinde konuştu.

Bir sonraki nesile miras
Kammenos ayrıca giderek, Türkiye'nin kıtasahanlığının varlığını kabul etmediği Meis Adası'nda Münhasır Ekonomik Bölge'nin önümüzdeki aylar içinde ilan edileceğini açıkladı.Bu ilanla Yunanistan'ın hidrokarbon çalışmalarının serbest kalacağını belirten Kammenos, "buralardan çıkartılacak doğalgaz ve petrol bizim ve bir sonraki neslin enerji ihtiyaçlarını karşılayacaktır" şeklinde konuştu. 

Türkiye kabul etmiyor
Yunanistan bu alanı münhasır ekonomik bölge ilan ederse, sondaj çalışmaları yapabilecek, Türkiye de Atina'nın kıta sahanlığı iddiasını kabul etmediği için bu sondaj çalışmasının kendi kıta sahanlığında yapıldığını iddia edebilir.
 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto