MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Tekstilcilerden yaz saati açıklaması

29.09.2017 17:28

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili konuştu.

Tekstilcilerden yaz saati açıklaması

Tanrıverdi, yaz saati uygulamasına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, uygulamaya en başından itibaren karşı çıktıklarını anımsatarak, Danıştay kararının bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini savundu.  Hazır giyim sektörünün yıllık 17 milyar dolarlık ihracatının yüzde 72-73’ünün Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldığını dile getiren Tanrıverdi, bu nedenle yaz saati uygulamasından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında geldiklerini bildirdi. Sektör olarak AB ülkelerine 13 milyar dolarlık ihracatları olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, Türkiye’yi Avro bölgesinden uzaklaştıracak her türlü adımın ticarete olumsuz yansıdığını deneyimlerinden bildiklerini kaydetti. Tanrıverdi, yaz saatinin kalıcı hale getirildiğinde Türkiye ile İngiltere arasında 3, Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkelerle 2 saatlik fark oluştuğunu belirtti.

Çalışma saatlerindeki uyumsuzluk makasının açıldığını aktaran Tanrıverdi, şunları kaydetti:  "Kalıcı yaz saati uygulaması ile 540 milyon TL, bir başka değişle 150 milyon dolar civarında tasarruftan söz ediliyor. Biz hem maddi hem de psikolojik olarak kaybettiklerimizin daha fazla olduğunu düşünüyoruz. AB ile saat farkımız yeniden açılmaz ise biz bu rakamın daha fazlasını ihracat ile ülkemize kazandırabiliriz.Türkiye, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre 2016’da toplam 278.4 milyar kWh elektrik tüketti. Bu ortalamada 110 milyar TL’lik bir bedele karşılık geliyor. Tasarruf olarak ifade edilen rakam ise bu tutarın sadece yüzde 0,5’i. Bu kadar küçük bir tutar için ülkemizin yeniden bir tartışma girdabına sokulmasını doğru görmüyoruz." 

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3