Son durumu Bakan Fuat Oktay paylaştı! Can kaybımız 2379'a yükseldi

07.02.2023 00:46

Son dakika! Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. 10 ilde şiddetli şekilde hissedilen depremle ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay son durumu paylaştı. Can kaybı 2 bin 379'a yükselirken yaralı sayısı 14 bin 483 olarak açıklandı

Son durumu Bakan Fuat Oktay paylaştı! Can kaybımız 2379'a yükseldi

Kahramanmaraş'ta sabah saat 04.17'de 7,7; saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. 10 ilde toplam can kaybı 2 bin 379'a yükseldi. Yaralı sayısı 14 bin 483, yıkılan bina sayısı ise 4 bin 758. Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede vatandaşlardan hasarlı binalara girmemesi isteniyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, saat 00.35'te kameralar karşısına geçerek son bilgileri aktardı:

"2379 can kaybımız var.

14 bin 483 yaralılarımız var. Yıkılan binalarla alakalı da 4 bin 758. Bir de ihbarlar var. Yani 4 bin 758 normalde yapılan ihbarlar ve yerlerinde tespit edilen yıkılan binalar durumda.

İhbarlar henüz teyit edilebilmiş değil. 6 bin 217 rakamı teyit edilemeyenler de dahil edilmiştir. Dolayısıyla 4 bin 758 ile devam ediyor olacağız.

Enkazdan çıkarılanlar 7 bin 840 çıkarılmış durumda. Bu da hamdolsun güzel haberimiz.

Arama kurtarma ile ilgili detayları paylaşmak isterim. Sahada iller itibariyle 11 bin 22 arama kurtarma ekibimiz mevcut. Maraş'ta 2 353 Hatay 1625, Malatya 1026, Şanlıurfa 566, Diyarbakır 360, Kilis 101, Adana 438.

İlçeler itibariyle İskenderun 229, Kırıkhan 625 toplam buraya Romanya ve İsviçre'den gelen 180 kişilik ekip de dahil. Antip Şehik Kamil'de 11, Nizip 15, İslahiye 175. Hala yolda olan, yurt dışından gelen ve yine bölgeye sevk ettiğimiz arama kurtarma ekipleri var.

338 BİN VATANDAŞ YERLEŞTİRİLDİ

Osmaniye merkez 266, Bahçesaray 103, Kahramanmaraş'a Azerbaycan ve Lübnan ekiplerini sevk etmiş durumdayız. Afşin 98, Elbistan 20, Göksun 188, Nurhak 456, Çağlayan 218, 12 Şubat 436, Andırın 196, Türkoğlu 201, Pazarcık 75.

Malatya'da Akçadağ 8, Düğanşehir 28, Yeşilyurt 397 arama kurtarma personelimiz var.

İllerle sıkı şekilde irtibat halindeyiz. Bakanlarımız ve valililerimizle irtibat halindeyiz. Vinçlerle ilgili bazı sorunların olduğu iletildi. Onunla alakalı çalışmalar yaptık. 4250 araç bölgede bir de vinç konusu var. Sahada mevcut olan vinçlere ilave olarak Ankara ve Bursa'dan 6, Mardin 1, Kayseri'den kiralanan 10 vinç yola çıkmış durumda.

Uçaklarımız da silahlı kuvvetlerimizin kargo uçaklarımız dahil olmak üzere bölgedeki havalimanlarına nakliyesi çalışmaları devam etmekte yoğun şekilde.

Üniversitelerimizin barınma merkezi olarak kullanacakları yerler var. 284 bin kişi Milli Eğitim'de yurtlarda, pansiyonlarda, öğretmen evleri ve okullarda yerleştirilmiş durumdalar.

Sürekli ilave barınma merkezlerine vatandaşlarımızı yönlendirmeye devam ediyoruz. 52 bin 354 yurtlar, spor salonları, gençlik merkezlerinde toplamda 338 bin vatandaşımız yerleştirilmiş durumda.

Yine Kızılay'ın başkanlığında tüm illerde ve ilçelerde ve afet acil yönetim başkanlıklarımız yereldeki, valilerimizin, bakanlıklarımızın koordinasyonunda beslenme adında faaliyetler yürütülüyor. Çorba, yemek ikramı şeklinde.

EN GEÇ CUMA GÜNÜNE KADAR ELEKTRİK VERİLECEK

Kızalay ve Milli Eğitim beslenme olarak yurtlarında barındırdıklarını kendisi beklenme anlamında ikramda bulunuyor. Kahramanmaraş'ta Afşin, Elbistan, Hatay Kırıkhan ve Osmaniye ilçeleri, Adıyaman, Besni ve Gölbaşı'nın tamamında beslenme hizmetleri Kızılay taraından verilmektedir.

Enerji alanı bir başka kritik alanımız. Bu birçok şeyi etkiliyor. Elektrik, ısınma ve haberleşmeyi de doğrudan etkileyen bir alan. İllerimizde bir önceki bilgilendirmem sonrasında 6 trafo merkezimiz hizmet veremez durumda. Diğerlerinin tamamı hizmet verir konumdadır.

Çarşamba, perşembe ve cuma gününe kadar buralarda elektrik verilir olacaktı. Hatay, İskenderun, Kırıkhan'a elektrik verilmeye başlandı. Reyhanlı'ya yarın verilecektir.

Osmaniye'de dağıtım şirketinin kontrolünde risksiz olduğuna karar verildiği durumda elektrik verilmeye başlanacak. Merkez, Bahçe ve Kadirli'ye onaylandığı andan itibaren elektrik verilecektir.

Kahramanmaraş merkez kontrollü olarak elektrik enerjisi verilmeye başlandı. İlçelere şu anda henüz netleşmiş değiliz, çalışmalar devam ediyor. Adıyaman'da Kahta, Gerger, Besni, Samsat'ta elektrik verilmeye başlandı."

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kendinizi çok stresli mi hissediyorsunuz? İşte stresi azaltmanın yolları...

Kendinizi çok stresli mi hissediyorsun..

Kendinizi çok stresli mi hissediyorsunuz? İşte stresi azaltmanın yolları...
Vücutta bir gram ödem bırakmıyor! Bu içecek karışımlarını mutlaka deneyin

Vücutta bir gram ödem bırakmıyor Bu iç..

Vücutta bir gram ödem bırakmıyor! Bu içecek karışımlarını mutlaka deneyin
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da! İftar sonrası depremzede vatandaşlarla sohbet etti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da!..

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da! İftar sonrası depremzede vatandaşlarla sohbet etti
Rusya’dan dikkat çeken açıklama: Nükleer kıyamet yaklaşıyor!

Rusya’dan dikkat çeken açıklama: Nükle..

Rusya’dan dikkat çeken açıklama: Nükleer kıyamet yaklaşıyor!
Galatasaray'da bir rüya gerçek mi oluyor? İlkay Gündoğan transferi için resmi açıklama geldi!

Galatasaray'da bir rüya gerçek mi oluy..

Galatasaray'da bir rüya gerçek mi oluyor? İlkay Gündoğan transferi için resmi açıklama geldi!
Antalya'da hava durumu! Hafta sonunda hava nasıl olacak 25.03.2023

Antalya'da hava durumu! Hafta sonunda ..

Antalya'da hava durumu! Hafta sonunda hava nasıl olacak 25.03.2023