MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Sakarya'da 11 yaşındaki çocuğu istismar eden Fatih Şağban’ın yargılanmasına başlandı! Olay duyulmasın diye 70 bin TL teklif etmiş

13.11.2020 23:28

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, kendisini 'Uşşaki Tarikatının Lideri' olarak tanıtarak 11 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan Fatih Şağban’ın yargılanmasına başlandı.

Sakarya'da 11 yaşındaki çocuğu istismar eden Fatih Şağban’ın yargılanmasına başlandı! Olay duyulmasın diye 70 bin TL teklif etmiş

Olay, Sakarya'nın Akyazı ilçesi Kuzuluk Mahallesi'nde meydana geldi. Kendisini 'Uşşaki Tarikatının Lideri' olarak tanıtarak 11 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla, Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Fatih Şağban savunmasında, "Zenginleşme azmiyle şantaj ve iftirayla kızını bize teklif ederek, 'Efendim bunu sana verelim' demiştir. Bu husus kıza sorulabilir. 'Yaşı ufak, olmaz' dedim ama ısrarlar devam etti. Bir seferinde 'Y.A. kendisini mehdinin hanımı olarak görüyor, bu ne anlama geliyor' diye sormuşlardır.

Pandemi yasakları bitince iş akdimiz de bitince aile ile ayrıldık, hizmetler için başka bir aileyle anlaştık. Bu kötü niyetli kişiler tehdit, şantaj ve kumpasla karşımıza çıkmıştır. Beni ve cemaatime karşı şahsi çıkarları için bu olayı planlamışlardır. Komplo, şantaj ve iftiraları, mağdurun ifadelerini kabul etmiyorum. Tahliyemi, olay yerinde keşif yapılmasını ve tanıkların dinlenilmesini talep ediyorum" dedi. 

OLAY DUYULMASIN DİYE PARA TEKLİF ETMİŞ

Cinsel istismara uğrayan Y.A.'nın babası F.A., SEGBİS üzerinden verdiği ifadesinde Fatih Şağban ile Sakarya'nın Akyazı ilçesi Kuzuluk Mahallesi'ndeki evin tadilatı için anlaşarak Sakarya'ya geldiklerini belirtti. F.A., "Mart ayının ikinci haftasında eşim ve çocuklar komşularla yanımıza geldi. Sanık ertesi gün okulların pandemi nedeniyle tatile girdiğini söyledi ve burada kalabileceğimizi teklif etti. Kuzuluk'ta evde kaldığım sürece sanığın kızıma karşı iddia edilen eylemleri yaptığına dair eylemine şahit olmadım. Kızımın sanıkla evlendirilmesine dair düşüncemiz ve isteğimiz olmadı. Daha önce eşim veya kızım, sanığın cinsel eylemler olduğunu söylemedi.

Eşim, kızımdan olayı öğrendikten sonra olayın aslını öğrenmek için benden birkaç gün saklamış. Sanığı mahkemeye vermekle tehdit etmiş. Sanık beni aradı, bir hata işlediğini ama telafi edebileceğini söyledi. 'Elimi öperken dudağından öptüm ancak büyütüyorlar, şantaj yapıyorlar' dedi. Sonra eve geldim, eşime sordum ve olayı anlatmadığı için kızdım. Sonra istismarın ileriye gittiğini öğrendim. Sanık bana 'Neyim varsa senindir, parayı sorun etme' dedi. En son konuştuğumuzda da bu işi savcılığa duyurmayalım diye 70 bin TL teklif etti. Sanıktan şikayetçiyim" diye konuştu.

'ŞİKAYETÇİYİM'

SEGBİS üzerinden ifade veren anne E.A., "Kızımın sanıkla evlendirme konusunda herhangi bir istekte bulunmadım, sanığında bir isteği ve talebi olmamıştır. Kızım Kuzuluk’ta sanığın kendisine karşı cinsel eyleminden bahsetmedi. Davaya konu iddiaları kızımdan öğrendim. Sanığı aradım, olayı sordum. 'Bu konuyu kapatalım, beni ifşa etme’ dedi. Para talebim olmadı. Şikayetçiyim" dedi.  

'MAHKEME ERTELENDİ'

Davanın ilk duruşması 10 saat sonra tamamlandı. Mahkeme heyeti, davanın 26 Şubat 2021 gününe ertelenmesine ve Fatih Şağban’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

'ÇOCUKLARI HİÇBİR İSTİSMARCININ ELİNE BIRAKMAYACAĞIZ'

Duruşma sonrası Sakarya Adliyesi önünde açıklama yapan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, şunları söyledi:

"10 yaşından itibaren istismara uğrayan çocuğumuzun davasındaydık. Bugün saatler süren davada şunu gördük; bu davayı istismarcı, siyasi, politik her türlü kurum ve partiyi işin içine katmaya çalıştı ama bu dava hiçbir şekilde ne siyasi ne de politik. Bir istismarcı eylemlerini çocuğa karşı gerçekleştirdi, çocuk mahkeme heyetinin o sakin tavrı, avukatların çocuğun üstün yararını ilkesini gütmesi sonucunda kendisini güvende hissetti. Ve istismarın diğer ayrıntılarını anlattı. İstismarcı çocuğu hemen odasına aldı, çocuğa müstehcen davrandı. Çocuklar, vatandır diye çıktığımız yolda çocukları hiçbir istismarcının eline bırakmayacağız.

Kaybetmekten korkanlar değil, mücadele edenler kazanırlar. Bu istismarcı, bu durumu hiçbir şekilde siyasallaştıramayacak ve yaptığı istismarın bedelini adalet önünde ödeyecek. Biz de çocuğumuz için mücadeleye devam edeceğiz. Bu konuşan çocuk, birçok çocuğun ve kendinin de hayatını kurtarmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahilliği davaya kabul edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk için hem eğitim hem danışmanlık hem de sağlık tedbiri istedi, o yüzden de bu tedbirler çok kıymetli. UCİM de vekalet ile davada bulunacak, müdahilliğimiz kabul edilmedi ama bakanlık özellikle çocuğun koruma tedbirini bugün belirtti, bunun altını çizelim. O yüzden de çocuklara hep birlikte sahip çıkacağız." 

'TUTUKLULUK HALİNE DEVAM KARARI VERİLDİ'

UCİM Avukatı Mine Rana Kahramanoğlu, "Bugün yargılama 10 saat sürdü. Çocuğumuz gayet cesur şekilde yaşananları anlattı, sonra savcı ‘nitelikli istismar’ suçundan mütalaa verdi ve aynı zamanda tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme de kişinin tutukluluk halinin devamına karar vererek 26 Şubat 2021 saat 10.00'a duruşmayı erteledi. Biz yine burada olacağız. Çocuğumuz kahraman çocuktur; tüm çocuklar adına tüm dergahların, tüm tarikatların içerisinde dönen her şeyi ifade etmiştir. Sonuna kadar yanındayız" diye konuştu. 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto