MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Müsilajla mücadele için midye önerisi

21.06.2021 12:35

Antalya haber.... Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, Akdeniz’in müsilaj oluşumuna karşı akıntılı yapısıyla avantajlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Korun, müsilajla mücadele için ise midye önerdi.

Müsilajla mücadele için midye önerisi

Antalya haber....  Büyükşehir Belediyesi iştiraki ASAT Genel Müdürlüğü ile müsilaj riskine karşı bilimsel araştırmalar için protokol imzalayan Akdeniz Üniversitesinde yapılacak çalışmalarla ilgili Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun bilgi verdi. Müsilajın oluşumu ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Jale Korun, normalde deniz plaktonlarının yapılarında belli bir oranda bulunması gereken karbon, azot ve fosforun ortamdaki kirlilik sebebiyle karbon miktarında artma, azot ve fosfor miktarında azalma yaşandığını ve bunun sonucunda da canlı organizmanın strese girdiğini söyledi. Müsilajı, strese giren planktonların hücre dışı salgılarının artması sonucu sümüksü bir yapının oluşması olarak ifade eden Dekan Korun, ayrıca plankton çoğalmasını, besin, su sıcaklığı, ışık gibi bir çok faktörün de tetiklediğini bildirdi.

AKINTININ OLMASI ANTALYA’NIN ŞANSI

Akdeniz’de müsilaj tehlikesi konusunda konuşan Prof. Dr. Korun, “Akdeniz yapısal olarak Marmara Denizi’nden farklıdır. Marmara Denizi bir iç deniz ve Karadeniz’den gelen üst akıntı ve altta da Akdeniz’den gelen tuzluluğu daha yüksek olan su var. Yani iki farklı su tabası var. Marmara’nın altında oksijeni düşük Akdeniz suyu duruyor ve karışım olmuyor. Dolayısıyla bu durum Marmara Denizi’nin yapısını daha hassas hale getiriyor. Akdeniz kıyısında yer alan Antalya ilimiz bir körfeze sahiptir. Antalya Körfezi’nde farklı akıntılar olduğu ve daha açık bir havzaya sahip olduğu için Akdeniz müsilaj oluşumuna karşı avantajlı durumda.” dedi. Dekan Korun, Marmara Denizi’nin iç deniz olmasının yanında deniz trafiği, evsel, tarımsal atıklar, İzmit ve çevresinde endüstrinin yoğun olmasının müsilaj oluşumuna sebebiyet verdiğini söyledi.

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun

ŞİMDİDEN ÖNLEM ALIYORUZ

Akdeniz’de şimdilik Marmara’daki gibi bir tehlike olmadığını ama ilerisi için önlem almak adına protokol imzaladıklarını belirten Dekan Prof. Dr. Jale Korun, “Akdeniz Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve ASAT ile imzalanan protokol ile sayesinde Antalya’da iç sular, kaynak suları, yüzeysel sular ve deniz suyu takip edilecek. Fakültemizdeki hocalarımızla ve Asat Genel Müdürlüğü çalışanlarımız ile belirli noktalardan izleme yapacağız. Hem sularımızın hem de deniz suyunun kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik parametreleri ölçülecek, yorumlanacak ve parametrelerde herhangi bir değişiklik olursa bu durumu önceden görüp tedbirler alınacak. Su Ürünleri Fakültesi olarak biz Antalya için varız, Antalya için çalışıyoruz. ” diye konuştu.

Prof. Dr. Jale Korun müsilaj için midye önerisinde bulundu

DOĞAL FİLTRE OLARAK MİDYE KULLANILABİLİR

Prof. Dr. Jale Korun, Marmara’da yaşanan müsilajla mücadele konusunda da doğal bir yol önerdi. Plankton çoğalmalarına karşı doğal olarak filtre görevi gören canlıların planktonları belli oranda baskılayabileceğini ve kullanılabileceğini söyleyen Dekan Prof. Dr. Jale Korun, yoğun endüstrinin bulunduğunu Amerika’nın Rhode Island eyaletinde istiridye, midye gibi kabuklu su üretimi yapıldığını söyledi. Midyelerin filtre olarak deniz çevre kirliliği çalışmaları için iyi bir model olduğunu söyleyen Dekan Korun, doğal biyolojik filtre görevi gören canlıların belirli bölgelerde özel olarak yetiştiriciliği yapılarak bölgenin daha temiz kalmasına katkı sağlayabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Jale Korun

BİREYSEL OLARAK DA SORUMLUYUZ

Böyle durumlarda kurumların sorumluluğunun büyük olduğunu ifade eden Dekan Prof. Dr. Jale Korun, bununla birlikte bireysel olarak suları kirletmemek gerektiğini evlerde dahi atık su miktarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Dekan Prof. Dr. Jale Korun, “Su Ürünleri Fakültesi olarak araştırma gemimiz ile yaptığımız su altı araştırmalarında da denizin altında pek çok yabancı cisim görüyoruz. Bunu doğa getirmiyor, biz elimizle atıyoruz. Bu sadece denizi kirletmek değil, denizde bulunan canlıların da zarar görmelerine sebep oluyor. Doğanın bir dengesi var belli bir yere kadar devam ediyor ondan sonra da reaksiyonunu veriyor. Maalesef biz kendimizi doğaya adapte edemiyoruz, o bize değil, biz ona uymak zorundayız.” şeklinde konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da sürücülere 2 milyon 100 bin TL idari para cezası uygulandı

Antalyada sürücülere 2 milyon 100 bin ..

Antalya'da sürücülere 2 milyon 100 bin TL idari para cezası uygulandı
Başkan Ümit Uysal, Teneffüs Park’ta çocuklarla eğlendi

Başkan Ümit Uysal, Teneffüs Park’ta ço..

Başkan Ümit Uysal, Teneffüs Park’ta çocuklarla eğlendi
Başkan Necati Topaloğlu Müdür Deniz Varol’u ziyaret etti.

Başkan Necati Topaloğlu Müdür Deniz Va..

Başkan Necati Topaloğlu Müdür Deniz Varol’u ziyaret etti.
Antalya'da minik Doruk'un ölümü ailesini yasa boğdu

Antalya'da minik Doruk'un ölümü ailesi..

Antalya'da minik Doruk'un ölümü ailesini yasa boğdu
Konyaaltı Belediyesi LGS’de yüzde 100 başarı yakaladı

Konyaaltı Belediyesi LGSde yüzde 100 b..

Konyaaltı Belediyesi LGS’de yüzde 100 başarı yakaladı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit: Sonbahar ayı zor geçecek

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin ..

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit: Sonbahar ayı zor geçecek