MY TV TÜRKİYE Youtube Canlı Yayın


Mesai arkadaşına ’Yavşak’ dedi, tazminatsız kovuldu

14.01.2021 12:58

Yüksek mahkeme, İş Mahkemesi’nin, ‘Bit yavrusu’ anlamında kullanıldığı için hakaret saymadığı 'yavşak' kelimesinin hakaret maksatlı söylendiğine hükmetti. Mahkeme, mesai arkadaşına ‘yavşak’ diyen işçinin tazminat ödenmeden kovulmasında mahsur görülmediğine karar verdi.

Mesai arkadaşına ’Yavşak’ dedi, tazminatsız kovuldu

Kasap olarak çalıştığı işyerinde ustabaşına, ‘yavşak’ dediği için kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeden işten kovulan genç 2. İş Mahkemesi’ne gitti. Tam 6 senedir çalıştığı işyerinden haksız nedenle çıkarıldığını belirterek kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla mesai alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Davalı işyeri sahibi ise davacı gencin olumsuz davranışlarının sürekli hale geldiğini, en son ustabaşı ve bölüm sorumlusuna “yavşak” diyerek hakarette bulunduğunu ve şefinin üzerine yürüdüğünü, davacının da bu hususu kabul ettiğini, iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etti. Tarafları dinleyen Mahkeme, davacının bir işçi arkadaşına "yavşak" diyerek hakaret etmesi üzerine iş akdinin feshedildiği, fakat söylenen sözün sonuç olarak Türk lisanında "bit yavrusu" manasında olduğu, bu nedenle fesih gerektirecek ağırlıkta bir söz olmadığına hükmetti. Olayın bir ihtar ve uyarı ile halledilecek bir mesele olduğundan fesihle cezalandırılmasının sözün ağırlığına uygun olmadığından feshin haksız olup tazminat gerektirdiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi. Kararı davalı işyeri sahibi temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

"HAKARET AMACIYLA KULLANILDIĞI AÇIKTIR"

Davacının davalı şirkette beraber çalıştığı amirine ‘yalancı ve yavşak’ dediğine vurgu yapılan Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: “İşverenin bir işçisinin diğer bir işçiye sataşma-hakaret niteliğindeki bu sözleri dolayısıyla yaptığı fesih haklıdır. Halk arasında ’yavşak’ tanımlamasının hakaret amacıyla kullanıldığı da açıktır. Bu tespit bağlamında, Mahkemenin ’yavşak’ tanımlamasının ‘bit yavrusu’ şeklindeki salt sözlük anlamına dayanılarak hakaret olmadığı gerekçesi ile kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü hatalıdır. Davalı işverenin fesih yetkisinin 4857 sayılı Kanun’un 26’ncı maddesi ile öngörülen 6 iş günlük hak düşürücü süre içinde kullanılıp kullanılmadığının açıklığa kavuşturulması gereklidir. Dosya içeriğinden; feshin dayanağı olayın vukuu bulduğu gün davacının savunmasının alındığı ve burada feshe konu eylemleri kabul ettiği, buna karşın davalı işverence fesih ihtarnamesinin yaklaşık bir ay sonra gönderildiği sabittir. Fesih yetkisinin Kanun ile öngörülen 6 iş günlük hak düşürücü süre içinde kullanılmadığı izlenimi edinilmiştir. Bu durumda mahkemece yapılması gereken iş, feshe yetkili makamın öğrenme tarihinin araştırılması ve buna göre fesih yetkisinin kanunî süresi içinde kullanılıp kullanmadığının açıklığa kavuşturulması, sonucuna göre de süresi içinde kullanıldığı saptanıyorsa kıdem ve ihbar tazminatının reddine, aksi halin kabulünde ise salt fesih yetkisi süresi içinde kullanılmadığı gerekçesiyle kabulüne karar verilmesinden ibarettir. Netice itibariyle; eksik araştırıma dayalı olarak yanılgılı değerlendirmeyle sonuca gidilmesi bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin Hotel erken rezervasyon

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Öğrenci ve velilere yarıyıl tatilinde 'dijital diyet' önerisi

Öğrenci ve velilere yarıyıl tatilinde ..

Öğrenci ve velilere yarıyıl tatilinde 'dijital diyet' önerisi
TÜİK araştırdı! Türkiye'de herkes memleketinde yaşasa en kalabalık il hangisi olurdu?

TÜİK araştırdı! Türkiye'de herkes meml..

TÜİK araştırdı! Türkiye'de herkes memleketinde yaşasa en kalabalık il hangisi olurdu?
Turizmin başkenti kış aylarında spor turizmiyle hareketleniyor

Turizmin başkenti kış aylarında spor t..

Turizmin başkenti kış aylarında spor turizmiyle hareketleniyor
Sırbistan’da Covid-19’un yeni türü tespit edildi

Sırbistan’da Covid-19’un yeni türü tes..

Sırbistan’da Covid-19’un yeni türü tespit edildi
Okulları açan eyaletlerde rekor vakalar

Okulları açan eyaletlerde rekor vakalar

Okulları açan eyaletlerde rekor vakalar
Yanlışlıkla alınan karantina kararı ülkeyi karıştırdı

Yanlışlıkla alınan karantina kararı ül..

Yanlışlıkla alınan karantina kararı ülkeyi karıştırdı