MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Korsanların saldırısından kurtulan 3 denizci İstanbul'a geldi

30.01.2021 10:09

Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan "Mozart" adlı gemiden kurtulan gemiciler Furkan Yaren, İlhan Süha Tatlıgül ve Bahadır Yeşilalan, uçakla İstanbul'a geldi. İstanbul Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklama yapan gemiciler, yaşadıkları korku dolu saatleri anlattılar.

Korsanların saldırısından kurtulan 3 denizci İstanbul'a geldi

Türkiye'nin Gabon Büyükelçisi Nilüfer Kaygısız tarafından uğurlanan üç gemici, Türk Hava Yolları'nın Libreville-İstanbul seferini yapan tarifeli uçuşuyla saat 03.30 sıralarında İstanbul'a geldi. İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda giriş yapan gemiciler, çalıştıkları denizcilik şirketinin yetkilileri tarafından karşılandı.

Korsanların saldırısından kurtulan 3 denizci İstanbul'a geldi
Saldırıdan kurtulan denizcileri yetkililer karşıladı

Korku dolu ve zor anlar yaşayan gemiciler, çıkışta kendilerini bekleyen basın mensuplarına olayı ve sonrasında yaşadıklarını anlattılar. Geminin 4'üncü kaptanlığını yapan Furkan Yaren, uydu telefonu sayesinde ilk andan itibaren kendileriyle iletişim halinde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na teşekkür etti. Yaren, "Uydu telefonuyla sürekli beni aradılar. Şirketimin kaptanlarına çok teşekkür ediyorum. Aileme şu an kavuşacağım inşallah. Türkiye'ye ayak bastım. Türk bayrağını gördüm. Çok mutluyum. İnşallah diğer arkadaşlar da en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar" diye konuştu.

Korsanların saldırısından kurtulan 3 denizci İstanbul'a geldi
Denizciler yaşadıkları korku dolu anlattılar

"GEMİYİ EN YAKIN YERE EMNİYETLİ BİR ŞEKİLDE GETİRMEYE ÇALIŞTIK"

Korsanların saldırısı sırasında neler yaşandığına ilişkin bir soru üzerine Yaren, "Bizim önceden yapılmış talimlerimiz oluyor. Prosedürlerimiz var. İlk alarm geldiğinde, bunun talim olmadığıydı. Hepimiz apar topar emniyetli bölgeye inmeye başladık. O anda yanımıza ne alabiliyorsak almaya başladık. Emniyet kapılarımızı, balistik kapılarımız kapattık. Orada yardım beklemeye başladık" dedi.

Korsanların kaç kişi olduklarına dair bir rakam veremeyeceğini aktaran Yaren, gemiden korsanların ayrılmasının ardından bulundukları yerden çıkarak emniyetli bir şekilde gemiyi en yakın yere getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Geminin sistemlerine zarar verildiğini aktaran Furkan Yaren, gemiye varan destek ekibinin hasarları gidermeye başladığını belirtti. Gemide bir meslektaşlarının hayatını kaybetmesiyle ilgili çok üzgün olduklarını söyleyen Yaren şöyle konuştu:

"Olayın sıcaklığıyla pek fazla bir şey de hatırlamıyorum. Yetkili makamlara gerekli bilgiyi verdim. Çok acı bir şey. Burada bir şey anlatmak istemiyorum. İnşallah hayırlısıyla aileme kavuşacağım. Hafif yaralanmam var. Onun dışında pek fazla bir şeyim yok. Sağlığım yerinde çok şükür."

Korsanların saldırısından kurtulan 3 denizci İstanbul'a geldi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Furkan Yaren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmasının hatırlatılması üzerine ise, "Allah ondan razı olsun. Sürekli takip etti. 4 ya da 5 kez iletişim kurduk kendisiyle. Halimizi hatırımızı sordu. İnşallah arkadaşlarımızı da geri getireceğini söyledi kendileri. Bizimle çok ilgilendi" ifadelerini kullandı.

"KORKU FİLMİ GİBİYDİ"

Geminin Başmühendisi Süha Tatlıgül ise saldırının başlamasının ardından "tam yol" verdiklerini belirtti. Tatlıgül, şunları söyledi:

"Tam yol vermemize rağmen 15 dakika sonra yakaladılar. Sürat botları sanırım 26-27 knot... İskele tarafından yakaladılar. Merdiveni güverteye attılar. Yükseklik 10-15 metre. Ondan sonra aşağı indi süvari kaptan. Hemen dümen dairesine kendimizi kilitledik. Korku filmi gibi ateş ettiler devamlı. Taradılar. Balyozlarla saatlerce vurdular. 7 saat böyle inledi içerisi. En sonunda taş motoruyla kesmeye başladılar. Bilinçsizce ateş ettiler. Herkes bir tarafa kaçışırken, Allah rahmet eylesin 2'nci mühendisimiz öldü. Baktık içeriye iyice giriyorlar. Halatlarla yukarıya çıkmaya çalışırken orada iki metrelik bir boşluk vardı. Oradan aşağı düştüm ve öyle kurtuldum. Diğer arkadaşları alıp götürdüler. Onlar gittikten yarım saat sonra ben çıktım."

"Sizi bilerek mi gemide bıraktılar" şeklindeki soruyu Süha Tatlıgül, "Yok. Bulamadıkları için. Sormuşlar. Tekrar aramışlar. İki kişi bırakmışlar, onlar da yaralıydı" diyerek yanıtladı.

Korsanların saldırısından kurtulan 3 denizci İstanbul'a geldi

"ARKADAŞLARIMIZ ESİR"

Yağcı olarak görev yapan Bahadır Yeşilalan da, "Hükümetime çok teşekkür ederim. Cumhurbaşkanıma, Dışişleri Bakanımıza, Gabon'daki büyükelçimize ayrıca teşekkür ederim. Bizim sürekli yanımızdaydı. Çok da konuşulacak bir şey yok. 15 arkadaşımız esir. Fazla konuşunca aslında onların ailelerin acılarına iğne batırmış oluyoruz" şeklinde konuştu.

3 gemici açıklama sonrası şirket yetkililerinin araçlarına binerek aileleriyle buluşmak üzere havalimanından ayrıldı

NE OLMUŞTU

Batı Afrika ülkesi Nijerya açıklarında Gine Körfezi'nde seyir halindeki Mozart adlı Türk konteyner gemisi, geçen pazar günü korsanlar tarafından kaçırılmıştı. Geminin İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait olduğu ve Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine seyir halinde olduğu bildirilmişti. Korsanların saldırısında gemideki mürettebatın 15'i kaçırılmış, Azerbaycan vatandaşı bir gemici ise korsanların ateş açması sonucu hayatını kaybetmişti.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

AGF Başkanı Gaye Coşkun’dan 23 Nisan mesajı

AGF Başkanı Gaye Coşkundan 23 Nisan me..

AGF Başkanı Gaye Coşkun’dan 23 Nisan mesajı
Baillie Gifford'dan kripto paraya 100 milyon dolarlık yatırım

Baillie Gifforddan kripto paraya 100 m..

Baillie Gifford'dan kripto paraya 100 milyon dolarlık yatırım
Son dakika... Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkarıldı

Son dakika Faruk Fatih Özer için kırmı..

Son dakika... Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkarıldı
AK Parti, 51 ilin statüsünü değiştirmeye hazırlanıyor

AK Parti 51 ilin statüsünü değiştirmey..

AK Parti, 51 ilin statüsünü değiştirmeye hazırlanıyor
1 yıl hapis yatan öğretmenin yazının gelmesiyle suçsuz olduğu anlaşıldı

1 yıl hapis yatan öğretmenin yazının g..

1 yıl hapis yatan öğretmenin yazının gelmesiyle suçsuz olduğu anlaşıldı
Vali Ersin Yazıcı'dan gençlere meslek tavsiyesi

Vali Ersin Yazıcıdan gençlere meslek t..

Vali Ersin Yazıcı'dan gençlere meslek tavsiyesi