MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Muratpaşa banner reklam


İşte dünyanın yaşayacağı ‘Presesyon’un sonuçları

24.02.2021 02:06

Hafif eğrilikleri olan bir patatese benzeyen Dünya, tam bir küre olmaması nedeniyle çok uzun dönemde bir topaç gibi yalpalıyor.

İşte dünyanın yaşayacağı ‘Presesyon’un sonuçları

Bildiğimiz gibi Dünya kusursuz bir küre değil. Bu nedenle dönüşü de, kusursuz bir yörünge takip edemeyecek, şekline bağlı olarak "devinme" adı verilen bir hareketi de beraberinde getiriyor. 26 bin yılda bir gerçekleşen ve presesyon olarak adlandırılan bu durumu, “Bir topacın Kendi ekseni etrafında dönerken yalpalaması” gibi düşünebilirsiniz.

DÜNYANIN YAPTIĞI ÜÇÜNCÜ HAREKET

Dünya, kendi etrafındaki batıdan doğuya doğru olan hareketini 23 saat 56 dakika 4,04 saniyede tamamlıyor (yaklaşık 24 saat). Bu süre sonunda gece ve gündüz meydana geliyor. Dünya, Güneş etrafındaki hareketini ise 365 gün 5 saat 48 dakika ve 45.51 saniyede tamamlıyor. Bu sürece ise 1 yıl deniyor.

Bu süre zarfında Dünya ekliptik düzlemi ile yaptığı 23° 27’ (23 derece, 27 dakikalık) açıya bağlı olarak yıl içinde güneş ışınlarını farklı açılarla alıyor. Bunun sonucunda mevsimler meydana gelir. Bahsettiğimiz bu iki hareket de, türümüzün ömrü içerisinde gözlemleyebileceği kadar kısa zaman dilimlerinde meydana geliyor. Bir de dünyanın daha uzun bir periyotta gerçekleştirdiği (25 bin 800-26.000 yıl), "yalpalama hareketi" var ki buna da presesyon deniliyor.

26 BİN YILDA BİR KEZ YALPALIYOR

Bildiğimiz gibi Dünya kusursuz bir küre değil. Bu nedenle dönüşü de, kusursuz bir yörünge takip edemiyor ve şekline bağlı olarak "devinme" adı verilen bir hareketi de beraberinde getiriyor. Bunu, bir topacın kendi ekseni etrafında dönerken yalpalaması gibi düşünebilirsiniz. Topaçtaki bu yalpalama, topacın kendisindeki ve döndüğü yüzeydeki kusurlardan dolayı meydana geliyor. Dünya'nın yalpalaması ise tam bir küre olmamasın dolayı yaşanıyor. Güneş ve Ay’ın çekim kuvvetlerine bağlı olarak oluşan bu hareketin bir tam turu 26 bin yılda gerçekleşiyor.

13 BİN YIL SONRA BAKIN NELER OLACAK?

Dünya’nın bu daha az bilinen üçüncü hareketinin de, tıpkı diğer iki hareketinde olduğu gibi bazı sonuçları oluyor. Bu hareketin sonucunda günöte (aphelion) günberi (perihelion) noktalarında yarım kürelerin konumu değişiyor. Bunun sonucunda mevsimlerde değişme yaşanıyor. Günümüzde günberi 3 Ocak tarihinde gerçekleşiyor. Günöte ise 4 Temmuz tarihinde gerçekleşiyor. Günberi durumunda Dünya’nın kuzey yarım küresi kış mevsimini yaşarken, güney yarım küresi ise yaz mevsimini yaşıyor. Günöte durumunda ise durum tam tersi. Bundan yaklaşık 13 bin yıl sonra ise, Dünya’nın eksek eğikliği günümüzün tam tersi yönde olacağından, kuzey yarım küre günberi durumunda yaz, günöte durumunda ise kış mevsimini yaşayacak. Başka bir deyişle Aralık, Ocak, Şubat ayları güney sahillerimizin turist akınına uğradığı aylar durumuna gelecek diyebiliriz. Haziran, Temmuz, Ağustos ayları ise öğrencilerin kar sebebiyle tatil beklediği günleri beraberinde getirecek!

Presesyon’un etkileri bununla da sınırlı kalmıyor. Günümüzde Kutup Yıldızı, Polaris isimli yıldız iken, presesyon hareketinin yarım tur gerçekleşmesiyle (yani yaklaşık 13 bin yıl sonra) Polaris, yerini Vega Yıldızı’na bırakacak.

Son Dakika - Son Dakika Haberleri - Son Haberler

Son dakika haberleri hızlı ve tarafsız bir şekilde MYGazete.com'da bulabilirsiniz. Gündemdeki son dakika haberler ve yeni gelişmeler anında tüm detaylarıyla bu sayfada...

Son dakika haberleri, son dakika sayfasından takip etmek için tıklayın.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Mali’de meydana gelen terör saldırısına Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama

Mali’de meydana gelen terör saldırısın..

Mali’de meydana gelen terör saldırısına Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama
Bu koltuğa oturmak cesaret ister

Bu koltuğa oturmak cesaret ister

Bu koltuğa oturmak cesaret ister
Kumluca'da feci kaza

Kumlucada feci kaza

Kumluca'da feci kaza
Covid-19 aşısını geliştiren Şahin ve Türeci’ye liyakat nişanı

Covid-19 aşısını geliştiren Şahin ve T..

Covid-19 aşısını geliştiren Şahin ve Türeci’ye liyakat nişanı
Bankacılık sektöründe yeni dönem...

Bankacılık sektöründe yeni dönem

Bankacılık sektöründe yeni dönem...
FT Antalyaspor’da hedef yeni yönetime ’hoş geldin’ galibiyeti

FT Antalyaspor’da hedef yeni yönetime ..

FT Antalyaspor’da hedef yeni yönetime ’hoş geldin’ galibiyeti