MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
İran'dan ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararına tepki!

15.12.2020 09:19

ABD'nin Türkiye'ye yönelik tek taraflı yaptırımlarını İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, şiddetle kınadıklarını belirtti.

İran'dan ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararına tepki!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, gündeme ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Zarif Twitter'dan yaptığı açıklamada ABD'nin yaptırımlarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Zarif mesajında "Türk halkının ve hükümetinin yanındayız" dedi.

YAPTIRIMLAR DÜN AÇIKLANDI

ABD Ankara'nın 2019 yılında satın aldığı Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye'nin savunma sanayisini hedef alan ve uzun süredir beklenen yaptırımlarını dün akşam açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı yaptırımların kısa bir süre ardından yayımladığı açıklamada kararı kınadı. Açıklamada, "ABD'nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır" denildi.

ABD'li üst düzey yetkililer kararın ardından düzenledikleri telekonferansta Washington'un ısrarlı taleplerine rağmen Ankara'nın S-400 satın alma kararından vazgeçmemesi nedeniyle ABD için yaptırımlar dışında bir seçenek kalmadığını ifade ettiler.

Yaptırımlar Reuters'da geçen hafta yer alan haberde belirtildiği gibi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve SSB Başkanı Demir'e ek olarak ayrıca üç yetkiliyi kapsıyor.

Yaptırımlara göre SSB'nin ABD'li finans kuruluşlarından aldığı krediler sınırlanacak, Demir ve üç SSB yetkilisine vize sınırlaması getirilecek ve mal varlıkları dondurulacak.

İlk defa bir NATO ülkesine karşı uygulanan CAATSA yaptırımlarının Avrupa savunma tedarik zincirinde içinde bulunan Türk savunma şirketlerine ne etkisi olacağı ise henüz bilinmiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD en üst düzeyde ve çeşitli seferlerde Ankara'ya S-400 sistemini alıyor olmasının ABD askeri teknolojisi ile personelinin güvenliğini tehlikeye soktuğunu ve Rus savunma sektörüne önemli miktarda kaynak sağladığını açıkça ifade etmiştir" dedi.

ABD'nin uluslararası güvenlikten sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher Ford, basına yaptığı açıklamda, Washinton'un sorunu çözmek için çaba gösterdiğini ancak Ankara'nın tüm teklifleri reddettiğini ifade etti.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise daha önce ABD'ye S-400 füzeleri hakkında teknik bir çalışma grubu kurulmasının teklif edildiği hatırlatılarak, "Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir... Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz" denildi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto