MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

1 mayıs

Fenix center
Göl suyunda ilk kez COVİD-19 tespit edildi

02.10.2020 17:32

Dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen koronavirüs salgınına karşı henüz net bir tedavi yöntemi bulunamazken, ilk kez göl suyunda koronavirüs tespit edildi. Araştırmacılar, koronavirüsün plaj suyunda da bulunabileceğini ilk kez kanıtlamış oldu.

Göl suyunda ilk kez COVİD-19 tespit edildi

2019'un aralık ayının son günlerinde Çin'de görülen koronavirüs salgını kısa süre içerisinde birçok ülkeye sıçradı ve milyonlarca insanı etkiledi. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar rehavete kapılarak tatil planlaması yaparken, bilim insanları bu durumu yakından etkileyecek bir araştırma yaptı.

ABD'yer alan Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, 4 Temmuz'dan bu yana dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü kıyısındaki sekiz kumsaldan her hafta sonu su örneği toplayıp analiz ediyor. Göl suyundan alınan örneklerde incelemelerde bulunan araştırmacılar bir ilke imza attı. Araştırmada bulunan bilim insanları, gölün kıyısında yer alan Brighton, 42nd Avenue East, Franklin Park Beach ve Lief Erickson Park plajlarından Eylül ayında alınan örneklerde yeni tip koronavirüse rastladıklarını açıkladı.

Bahsi geçen bu plajların, geçen ay binlerce insan tarafından ziyaret edildiği. düşünülüyor. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yapılan bir açıklamada, sudaki koronavirüs miktarının litre başına oranın 100 ile 1000 arasında değiştiği ve bunun kanalizasyon sistemlerindeki oranlardan yaklaşık 10 bin kat daha düşük olduğuna değinildi.

Virüsü suya yüzücülerin taşığıdı düşünülüyor

Öte yandan araştırma ekibinde bulunan Dr. Richard Melvin, virüsü plaj suyuna yüzücülerin taşıdığını düşündüklerini, koronavirüs ile enfekte kişilerin, semptomları ortadan kalktıktan sonra bir aya kadar virüsü dışkılarıyla bulaştırabileceklerini açıkladı.

Henüz kesin bir kanıtı yok

Henüzsalmonella ve E. coli bakterileri gibi koronavirüsün de su yoluyla bulaşabileceğine dair kesin bir kanıt bulunamadı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ise virüsün göl suyuna maruz kalma yoluyla insanlara yayılabileceğini gösteren herhangi kesin bir araştırma sonucunun bulunmadığını açıkladı, ancak çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs

1 mayıs konayaaltı