MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütDünyanın gözü İstanbul'da... Rusya ile Ukrayna arasında Dolmabahçe'de kritik görüşme

29.03.2022 10:11

Rusya ile Ukrayna arasındaki yüz yüze barış görüşmeleri bugün İstanbul'da başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle yeniden ateşkes umudu doğdu. İki taraf bugün Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelecek. İlki bugün 10.30'da başlayacak olan ve iki gün sürecek görüşmelerden tüm dünya güzel haberi bekliyor. Öte yandan kritik zirve öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan taraflara "Tüm dünya sizden müjde bekliyor" diye seslendi

Dünyanın gözü İstanbul'da... Rusya ile Ukrayna arasında Dolmabahçe'de kritik görüşme

Son dakika: İstanbul'da tarihi zirve bugün. Tüm dünyanın endişeyle takip ettiği Rusya-Ukrayna savaşında bir kez daha barış umudu doğdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle iki taraf bugün saat 10.30'da bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşecek barış görüşmelerinde ateşkes kararının çıkması bekleniyor. Kritik zirve öncesi açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, taraflara "Tüm dünya sizden müjde bekliyor" diye seslendi. İşte tüm dünyanın yakından takip ettiği İstanbul'daki barış görüşmeleriyle ilgili tüm detaylar...

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında Türkiye'nin girişimleriyle bir kez daha ateşkes umudu doğdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuşmuştu. Bu kritik görüşmenin ardından Moskova yönetimi Kiev ile tekrar masaya oturmaya hazır olduklarını duyurdu. Taraflar yüz yüze görüşmelere yeniden başlama kararlarını açıkladı. Görüşme adresi olarak da İstanbul seçildi. İki gün sürecek müzakerelerin bugün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşecek.

TARİHİ ZİRVE ÖNCESİ ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna heyetleri ile müzakere toplantısı öncesinde Dolmabahçe'de görüşecek ve toplantının açılışında konuştu..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle;

"Liderlerinizin talimatları doğrultusunda yürüttüğünüz müzakere süreci barışa dair umutları yeşertmiş, tüm dünyayı heyecanlandırmıştır. Ülkeleriniz adına büyük gayret gösterdiniz, göstermeye de devam ediyorsunuz.

5. haftasına giren çatışmalar dostunuz ve komşunuz olarak bizleri derinden üzüyor. Krizin başladığı ilk günden itibaren önüne geçilmesi amacıyla her düzeyde samimi gayret sarf ettik. Aramızdaki komşuluk, dostluk gereğinin yerine getirmeye çalıştık.

Söz sahibi olduğumuz tüm uluslararası platformlarda her iki tarafın da hakkını, hassasiyetlerini koruyan, gözeten adilane bir yaklaşım sergiledik.

Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması kimsenin yararına değildir.

"TÜM DÜNYA MÜJDE BEKLİYOR"

Bu trajediyi durdurmak tarafların elindedir. Bir an önce ateşkesin ve barışın sağlanması herkesin faydasına olacaktır. Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Gelinen aşama itibarıyla heyet üyeleri olarak sizler tarihi bir sorumluluk üstlendiniz. tüm dünya sizlerden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyor.

Her iki ülkenin meşru kaygılarını giderecek, uluslararası toplumun muteber kabul edeceği bir çözüme ulaşılması mümkündür. Sizlerin barışın yeniden tesisi için inisiyatif almaktan kaçınmayacağınıza inanıyorum. Görüşmelerde arabuluculuk rolümüz bulunmuyor ancak sizler talep ettiğiniz müddetçe, ihtiyaç duyduğunuz sürece kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz.

Masadaki önerilerin ve varılacak uzlaşmanın ileride sağlanacak nihai barışın temelini oluşturacağı muhakkaktır. Kalıcı, hakkaniyete dayalı, sürdürülebilir bir çözüme ulaşacağınıza eminim. Liderler düzeyinde bir görüşmeye de ev sahipliği yapmaya hazırız."

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski

ZELENSKİ: "TÜRKİYE BİR FIRSAT"

İstanbul görüşmelerinden önce Ukrayna ve Rusya tarafından karşılıklı olumlu açıklamalar geldi. Ukrayna, Rusya'nın işgalini bitirecek olası anlaşmada Türkiye'nin güvenlik garantisi sağlayabilecek ülkeler arasında olduğunu açıkladı. Ukrayna lideri Volodimir Zelenski de "Türkiye'de yüz yüze görüşme için bir fırsat ve ihtiyaç var" dedi. "Rusya savaş öncesi topraklara çekilsin" diyen Zelenski ayrıca "Tarafsız statüyü görüşmeye hazırız" mesajı yayınladı. Zelenski, ancak bunun üçüncü taraflarca garanti edilmesi ve referanduma sunulması gerektiğini söyledi. Zelenski, "Putin ile anlaşmamız lazım. Anlaşmaya varmak için Ukrayna'dan askerlerini çekmesi ve benimle buluşmaya gelmesi gerekiyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

RUSYA: "ANLAŞMADAN ÜMİTLİYİZ"

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da Rus ve Ukraynalı heyetlerin Türkiye'ye gideceklerini belirterek "Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemli" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul'da yapılacak yüz yüze müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ettiğini söyledi. Türkiye'nin arabuluculuk rolü dünya basınında "Krizde diplomasiyi Türkiye yürütüyor" ifadeleriyle yansıtıldı. Reuters, Başkan Erdoğan ile Putin'in telefon trafiğini gündeme taşırken, Başkan Erdoğan'ın ateşkes ihtimalindeki kararlılığını dile getirdi.

'ANKARA BAŞARDI' YORUMU

ABD'li medya kuruluşu The Hill, Başkan Erdoğan'ın savaştaki baskın rolünü ele aldı. France24 Türkiye'nin arabulucuk rolünü manşete taşıyanlardan oldu. Ukrayna'da devam eden yıkıcı savaşta diplomasi trafiğini Türkiye'nin yürüttüğünü belirten France24, Türkiye'nin garantör ülke olduğunu söyledi. Yunanistan televizyon kanallarından SKAI konuyla ilgili haberinde ise "Türkler şunu başardı. Ukraynalılar ile Ruslar arasındaki müzakerelerin Türkiye'de olmasını başardılar" ifadelerine yer verildi.

adas
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

ÇAVUŞOĞLU: "SORUMLULUĞUN BİLİNCİNDEYİZ"

Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Tarafların Türkiye'ye duyduğu güvenin sorumluluğunun bilincindeyiz" dedi. Cumhur başkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, "Savaşın sona ermesi için girişim ve çabalarımız devam edecek" ifadelerini kullandı.

FRANSA RUSYA'DAN KORKUYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, "Daha fazla silah istediğinizde, Fransa lideri (Emmanuel) Macron tanklar gibi saldırı silahlarının, Ukrayna'nın ortaklarının geçemeyeceği kırmızı bir çizgi olduğunu söyledi. Neden?" sorusuna, "Çünkü Rusya'dan korkuyorlar. Hepsi bu ve ilk söyleyenler ilk korkanlardır" yanıtını verdi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

72 yaşındaki Mustafa Topal köpeğin saldırısı sonucu hayatını kaybetti

72 yaşındaki Mustafa Topal köpeğin sal..

72 yaşındaki Mustafa Topal köpeğin saldırısı sonucu hayatını kaybetti
Antalya'daki Meltem Camii'sinde yaşlılar ve engelliler için engel yok

Antalya'daki Meltem Camii'sinde yaşlıl..

Antalya'daki Meltem Camii'sinde yaşlılar ve engelliler için engel yok
Temizlikçi kızın üzerinden binlerce lira kredi çektiler

Temizlikçi kızın üzerinden binlerce li..

Temizlikçi kızın üzerinden binlerce lira kredi çektiler
Kumluca Devlet Hastanesi yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak

Kumluca Devlet Hastanesi yıl sonuna ka..

Kumluca Devlet Hastanesi yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde büyük sürpriz! Başpehlivan Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde b..

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde büyük sürpriz! Başpehlivan Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti
Antalya’ya getirdiği küçükbaş hayvanları kendinden habersiz başkasına satıldı

Antalyaya getirdiği küçükbaş hayvanlar..

Antalya’ya getirdiği küçükbaş hayvanları kendinden habersiz başkasına satıldı