Dünyanın en büyük felaketi! 3 bin 549 can kaybımız var

07.02.2023 14:45

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem sonrası acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynak tahsis edildiğini açıkladı. "Coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız" diyen Erdoğan güncel can kaybı ve yaralı sayılarını "3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var" diyerek duyurdu. Erdoğan ayrıca depremden etkilenen 10 ilde 3 ay süreyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildiğini bildirdi. OHAL kararı TBMM'de kabul edildi.

Dünyanın en büyük felaketi! 3 bin 549 can kaybımız var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin ikinci gününde Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezinden son durumla ilgili açıklamalarda bulundu ve alınan kararları açıkladı. Buna göre depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Kilis, Malatya, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da OHAL ilan edildi. 10 il ayrıca genel hayata etkili afet bölgesi ilan eldi. Öte yandan Erdoğan, depremle ilgili yalan haberler ve çarpıtmalar yapıldığını belirtirken "Günü geldiğinde şu anda tuttuğumuz defteri de açacağız" dedi.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK FELAKETLERİNDEN BİRİ"

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Her 2 deprem de yeryüzünde 7 km gibi yıkımın şiddetini katlayarak artıran bir yakınlıkta yaşandı. Kırılan fayların genişliği itibarıyla bu depremler benzerlerine göre çok büyük yıkıma sebebiyet verdi. Coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

"PERSONEL SAYISI HER SAAT ARTIYOR"

  • Ülkemizin dört bir yanındaki uzman personele ve araçlara bölgeye hareket etme talimatı verdik. 53 bin 317 arama-kurtarma görevlimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor. Bu sayı her geçen saat artıyor.
  • Depremden kurtulan felaketzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirleri de adım adım hayata geçiriyoruz. 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi. Felaketin yaşandığı her ilimize ilave vali ve kaymakamlar görevlendirdik. Her ilimizde bir bakanımız faaliyetlere nezaret ediyor.

"İHA'LARIMIZ DA DEVREYE ALINDI"

  • Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta hemen 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik. Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahip. Zorunlu olmadıkça kimsenin bölgesine giden yolları kullanmamasını, telefon ihtiyaçlarının da acil ihtiyaçlar dışında yapılmaması gerektiğini tekrar hatırlıyorum.
  • İHA'larımız da devreye alındı. Parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz ellerindeki ihtiyaç malzemelerini göndermektedir. Binlerce iş makinesi bölgeye doğru hareket halinde.
  • 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın sağ olarak kurtulmasıdır.
  • Yalan haber, çarpıtmalarla insanımızı birbirine düşürmeye niyetlenenleri takip ediyoruz. Gün tartışma günü değil. Günü geldiğinde şu anda tuttuğumuz defteri de açacağız. Savcılarımız bu tür insanlık dışı yöntemlerle sosyal kaos çıkarmaya tevessül edenleri belirleyip gerekenleri süratle yapıyor.
  • Yaşadığımız deprem afetinin vahameti fevkalade tedbirler almamızı zorunlu hale getirmektedir. Depremin yaşandığı 10 ilimizi genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa’nın 119’uncu maddesi uyarınca 10 ilimizde 3 ay OHAL ilan etme kararı aldık.

OHAL KARARI MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu OHAL kararı TBMM'de oylamaya sunularak kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı Şentop'un imzasıyla AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti grupları, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili ortak bildiri yayımladı. Bildiride, "TBMM Başkanlığı ve Meclis'te grubu bulunan beş siyasi partinin temsilcileri olarak vatandaşlarımızın yanında ve hizmetindeyiz." denildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 10 ilçeye kuvvetli yağış uyarısı 10.05.2023

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden..

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 10 ilçeye kuvvetli yağış uyarısı 10.05.2023
Vali Ersin Yazıcı'dan kadınlara destek sözü

Vali Ersin Yazıcıdan kadınlara destek ..

Vali Ersin Yazıcı'dan kadınlara destek sözü
Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ilk açıklama

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bank..

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ilk açıklama
Son Dakika: Milyonların beklediği tarih belli oldu

Son Dakika Milyonların beklediği tarih..

Son Dakika: Milyonların beklediği tarih belli oldu
Nesli kritik türler arasında bulunuyordu! Hız teknesinin çarpmasıyla öldü

Nesli kritik türler arasında bulunuyor..

Nesli kritik türler arasında bulunuyordu! Hız teknesinin çarpmasıyla öldü
Danimarka temsilcisi, milli hentbolcu Cemal Kütahya'yı unutmadı

Danimarka temsilcisi, milli hentbolcu ..

Danimarka temsilcisi, milli hentbolcu Cemal Kütahya'yı unutmadı