MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “İnşaat önümüzdeki yıl bitecek”

23.12.2020 18:19

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliği' nin Yeni Hizmet Binasının açılış töreninde konuştu. Bakan Çavuşoğlu, “10 katlı Türk Evi’nin yerine araziyi de genişleterek 3 bodrum kat ve 32 kat şeklinde Türk Evi’nin inşaatı önümüzdeki yıl bitecek” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “İnşaat önümüzdeki yıl bitecek”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Endonezya temaslarının ardından dün akşam saatlerinde Bangladeş'i ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, bugünkü temasları kapsamında Bangladeş'in kurucu lideri Bangabandu Şeyh Mucibur Rahman'ın doğumunun yüzüncü yıl dönümünde Bangabandu Anıt Müzesi'ni ziyaret etti. Bangladeşli mevkidaşı A.K. Abdul Momen ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu daha sonra Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliğinin Yeni Hizmet Binasının açılış törenine katıldı. Bakan Çavuşoğlu, açılışta gerçekleştirdiği konuşmasında Dakka’da verimli toplantılar ve görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade etti. Momen’ın Ankara ziyaretine değinen Bakan Çavuşoğlu, ziyareti sırasında Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliğini resmi olarak açtıklarını sözlerine ekleyerek, “Bu açılışların Bangabandu Şeyh Mucibur Rahman'ın doğum gününün 100. Yılına denk gelmesi de ayrıca anlamlıdır. Bangabandu Şeyh Mucibur Rahman'ın mirası Bangladeş kalkındıkça yaşıyor. Bu büyükelçilikleri karşılık olarak tahsis ettiğimiz araziler üzerine inşa ettik” dedi.

 

“BÜYÜK MUTLULUK VE ONUR DUYUYORUM”

Binanın modern olduğunu ve Türk kültürünü yansıttığını ve en önemlisi akıllı bina inşa edildiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Hem Türkiye’ye hem de kardeş Bangladeş’e yakışır bir şekilde bina inşa etmek istedik. Dünyanın her yerinde ülkemize yakışır yeni Büyükelçilik, Başkonsolosluk binalarını kazandırmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Bu büyükelçilik yerleşkesini bu anlayışla inşa ederken, çalışma arkadaşlarımıza verimli çalışacak ortam hazırlamak istedik. Çalışma arkadaşlarımıza lojmanlar inşa ederek güvenli bir şekilde hep birlikte yaşamalarını sağlamak istedik. Bu ortamda buraya gelen tüm Bangladeşli hatta üçüncü ülke vatandaşlarına da en güzel şekilde hizmet vermek istedik” ifadelerini kullandı.

 

“YÜZDE 90 TAMAMLANMIŞ DURUMDA"

“Tasarruf dönemine rağmen dünyadaki en büyük misyonumuzu New York’ta inşa ediyoruz” diyen Bakan Çavuşoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“10 katlı Türk Evi’nin yerine araziyi de genişleterek 3 bodrum kat ve 32 kat şeklinde Türk Evi’nin inşaatı önümüzdeki yıl bitecek. Şu anda inşaat yüzde 90 tamamlanmış durumda. Yaklaşık 30 sene önce eğitim için New York’a gittiğimde BM binasının karşısında 10 katlı Türk Evi binamız vardı. İlk günlerimde ziyaret ettim, Büyükelçiliğimiz başkonsolosluğumuzun yanında iki ülkenin misyonu vardı: KKTC ve Bangladeş. İşte bu bile Türkiye ile Bangladeş arasındaki kardeşliği gösteriyor”

İlişkilerin daha fazla alanda genişletilmesi için çalışmaların süreceğini bildiren Bakan Çavuşoğlu, “2021 yılında Cumhurbaşkanımız da kardeş Bangladeş’i ziyaret etmeyi planlıyor. Bugün resmi olarak açılışını yaptığımız hizmet binamız sadece burada yaşayan vatandaşlarımızın evi değil, aynı zamanda tüm Bangladeşli kardeşlerimizin evidir. Büyükelçiliğimiz ve tüm kurumlarımız tüm kurumlarımızla birlikte Bangladeşli kardeşlerimizi ve diğer ülke vatandaşlarını ağırlamaktan mutluluk ve onur duyacaktır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışa özel mesajı ise konuşmaların ardından sinevizyon ekranına yansıtıldı.

Kaynak: İHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Nuri Şahin: Beni göreve getirmek cesur bir karar oldu

Nuri Şahin Beni göreve getirmek cesur ..

Nuri Şahin: Beni göreve getirmek cesur bir karar oldu
Uygulama noktasında ele geçirildi! Kaçarken yakalandı...

Uygulama noktasında ele geçirildi! Kaç..

Uygulama noktasında ele geçirildi! Kaçarken yakalandı...
3. Etap Raylı Sistem yolcu taşımaya başlıyor

3 Etap Raylı Sistem yolcu taşımaya baş..

3. Etap Raylı Sistem yolcu taşımaya başlıyor
Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar ne kadar oldu? İşte dolar ve euro fiyatları….

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası..

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar ne kadar oldu? İşte dolar ve euro fiyatları….
Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini yüzde 16'ya düşürdü

Son dakika: Merkez Bankası, politika f..

Son dakika: Merkez Bankası, politika faizini yüzde 16'ya düşürdü
RTÜK listeyi güncelledi! Acun'a kötü haber...

RTÜK listeyi güncelledi! Acun'a kötü h..

RTÜK listeyi güncelledi! Acun'a kötü haber...