Büyük heyecanı başladı! Ardahan ve Şırnak'ta 1700 evin kurası çekildi

07.11.2022 18:06

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi çerçevesinde, Ardahan'da yapılacak 250 konut, Şırnak merkez ve İdil ilçesinde de 1450 konut için kura çekimi yapıldı.

Büyük heyecanı başladı! Ardahan ve Şırnak'ta 1700 evin kurası çekildi

'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi kapsamında kentte kura heyecanı yaşandı. İnönü Mahallesi'ndeki Kazım Karabekir Spor Salonu'nda düzenlenen kura törenine; Vali Vekili Şahin Demir, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bahtiyar Topal ile çok sayıda kişi katıldı. İlk kurayı çeken Vali Vekili Demir, "Ardahan için hayırlı olsun" temennisinde bulundu. 3 bin 104 kişinin başvurduğu 250 konut için kura çekimi, ilgiyle takip edildi.

Kura çekimi sonucu adı çıkan emekli Yüksel Kara, büyük sevinç yaşadığını söyledi. Müjdeli haberi ilk olarak oğluna veren Kara, "Emekliyim ve evim yoktu. Çok şükür, kuradan çıktı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Müjdeyi ilk oğluma verdim ve çok mutluyum" dedi.

Şırnak merkez ve İdil ilçesinde TOKİ ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi kapsamında 1450 konutun kura çekimi yapıldı. Kurada ismi çıkan Cesur Polat, "Hayırlı olsun. Kirada oturuyorduk, çok teşekkür ederim. Bu da bizim bir hayalimiz, oldu” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ ortaklığıyla yürütülen 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi kapsamında 1450 konutun kurası, Şırnak Kapalı Spor Salonu’nda çekildi. Çekimler, noter huzurunda yapıldı ayrıca bu anlar canlı yayınlandı. Kura çekiminde Şırnak Valisi Osman Bilgin, Belediye Başkan Vekili Ayten Akgül, TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca ve kuraya katılanlar yer aldı. Şırnak’ta ilk kura çekimini gerçekleştirdiklerini belirten TOKİ Finansman Daire Başkanı Karaca, "İlk durağımızı güzel Şırnak’ımızdan başlatıyoruz. Söz verdiğimiz gibi iki yıl içinde 250 bin konutumuzu teslim edip sizlerin hizmetine sunacağız. Cumhurbaşkanı'mızın talimatı çerçevesinde büyük bir heyecanla hazırlandığımız 'Türkiye Yüzyılı'na damga vuracak çalışmalar kapsamında Şırnak'ta da yatırımlarımız devam ediyor. Hedef kitlemizin ekonomik durumunun farkında ve bilincindeyiz. Projeleri vatandaşların alım gücünü düşünerek fiyatlandırdık. Toplu Konut İdaresi olarak Şırnak'ta 86 şantiyede 11 bin 247 konut, 1 Millet Bahçesi, 17 cami, 7 kamu hizmet binası, 28 ilkokul, 1 kreş, 13 lise, 2 pansiyon, 1 sağlık ocağı, 1 büfe ve 62 ticaret merkezi yatırımlarımız ile Şırnak’ımıza katkıda bulunuyoruz. Bu çerçevede Şırnak çok daha güzel bir hale gelecek, vatandaşlarımız Cudi Dağı’nı, Gabar Dağı’nı izlerken çaylarını keyifle yudumlayacaklar. Cumhuriyet tarihinin en büyük konut hamlesi çerçevesinde ilk etapta Toplu Konut İdaresi tarafından Şırnak merkezde 1100 konut, İdil'de 301 konut ve İdil Karalar'da 49 konut olmak üzere 1450 konutumuza 3 bin 406 başvuru aldık” dedi.

'KONUTLAR İŞİN BAŞLANGICI'

Vali Bilgin de Şırnak’ın 2015 süreci sonrası yüzde 70'inin yenilenen ilçeleriyle önemli kentsel dönüşüme girdiğini söyledi. Bilgin, "Yenileme hamlesi zaten başlamıştı. Özellikle bugün Şırnak’ımıza geldiğimizde İstanbul'un Ankara'nın güzel semtlerinden hiçbir farkı olmadığını hep birlikte görüyoruz. Bu süreçte Şırnak'ta konutundan sosyal donatılarına, camilerinden okullarına, hastanelerinden hizmet binalarına kadar özel ve güzel bir yerleşim yeriyle karşı karşıya kaldığımızı hep birlikte görüyoruz. Özellikle diğer şehirlerimizden gelen insanlarımız, şehrimizin ne kadar geliştiğini ve değiştiğini daha iyi algılayıp bizlerle paylaşmakta. Bu konut hamlesi ile birlikte de bizim hem merkez ilçemizde hem İdil'imizde Karalar beldemizde yapılacak konutlar işin bir başlangıcı. Akabinde yine Cizre, Silopi ilçelerimizde de bu faaliyetlerin devamı gelecek. Biz özellikle Toplu Konut İdaresi'ne Şırnak’ımızı özel olarak seçmelerinden dolayı da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum" diye konuştu.

Kura çekiminde ismi çıkan Cesur Polat ise "Çıkanlara da hayırlı olsun. Kirada oturuyorduk, çok teşekkür ederim. Asgari ücretle geçiniyoruz. Bu da bizim bir hayalimiz, oldu. Ailelerimiz için büyük bir avantaj. Bu projeye katkısı olan herkese teşekkür ederiz" dedi.

Necla Ayankuç da sabahtan bu yana heyecanla beklediklerini, kiracı olduklarını söyledi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Soğuk havalar için mutlaka deneyin! Gribe karşı bu karışım birebir...

Soğuk havalar için mutlaka deneyin! Gr..

Soğuk havalar için mutlaka deneyin! Gribe karşı bu karışım birebir...
iPhone kullananlar dikkat! İşte iPhone'un sır gibi sakladığı 6 gizli uygulama

iPhone kullananlar dikkat! İşte iPhone..

iPhone kullananlar dikkat! İşte iPhone'un sır gibi sakladığı 6 gizli uygulama
Rekortmen diziye büyük şok! Soruşturma başlatıldı

Rekortmen diziye büyük şok Soruşturma ..

Rekortmen diziye büyük şok! Soruşturma başlatıldı
Galatasaray, Adana Demirspor'u kendi evinde mağlup etti! Liderliğe devam

Galatasaray, Adana Demirspor'u kendi e..

Galatasaray, Adana Demirspor'u kendi evinde mağlup etti! Liderliğe devam
Süper Bilgisayar, şampiyon olacak takımı belirledi! İşte o takım...

Süper Bilgisayar, şampiyon olacak takı..

Süper Bilgisayar, şampiyon olacak takımı belirledi! İşte o takım...
Antalya'da 50 yıl sonra bir ilk! Merak konusu oldu! CHP'de 1. sıra adayı kim olacak!

Antalya'da 50 yıl sonra bir ilk! Merak..

Antalya'da 50 yıl sonra bir ilk! Merak konusu oldu! CHP'de 1. sıra adayı kim olacak!