MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Basın camiası bir ustayı daha yitirdi

25.10.2020 17:14

Antalya’da çok uzun yıllar gazetecilik yapan gazeteci-Yazar Güngör Türkeli 84 yaşında hayatını kaybetti.

Basın camiası bir ustayı daha yitirdi

Antalya’da belediye başkan yardımcılığından İl Kültür Müdürlüğü’ne kadar geniş bir yelpazede hizmet veren gazeteci yazar Güngör Türkeli’nin ölümü büyük üzüntü yarattı. Güngör Türkeli’nin Antalya’da vefat ettiği, cenaze töreniyle ilgili programın açıklanacağı belirtildi.

GÜNGÖR TÜRKELİ KİMDİR?

Asker, gazeteci-yazar. 1936, Anamur / İçel doğumlu. İlköğrenimini Anamur Merkez İlkokulunda yaptı. Ortaokulu Antalya Lisesi orta kısma ve Anamur Ortaokulunda, lise öğrenimini Antalya Lisesinde tamamladı. İzmir Hava Harp Okulunu hava teğmeni olarak (1959) olarak bitirdi. Kurmay Yarbay Talat Turhan ve arkadaşlarınca oluşturulan “Genç Kemalistler Ordusu”na katıldı ve Nisan 1963 ayında tutuklandı. Üç yıl süreyle Genelkurmay Askeri Mahkemesinde yargılandıktan sonra 1966 yılında M. Talat Turhan ve beş arkadaşıyla birlikte emekliye sevk edildi.
Kısa bir süre Antalya’da yaşadı. 1967 yılında mem¬leketi Anamur’da ilk matbaayı açtı ve ilk gazete olan Anamur’u yayımladı. 1971-72’de iki kez tutuklandı, Adana Sıkıyönetim Mahkemesinde yargılandı ve aklandı. 1973’te Antalya’ya döndü ve eşi ile birlikte Arkadaş Kitabevini açtı. 1974 yılında Antalya Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atandı. 1976 yılında bu görevinden istifa ederek yeniden gazeteciliğe başladı. Türk Haberler Ajansının temsilciliği yaptı. 1978 yılında, Antalya Kültür Müdürlüğü görevine atandı. 1979 Kasım seçimlerinden sonra Adalet Partisi iktidara gelince Ankara’da, Kültür Bakanlığında görevlendirildi. 1981 yılında bu görevden de istifa edip yeniden gazeteciliğe başladı. Cumhuriyet, Hergün ve Güneş gazetesinin Antalya temsilciliklerini yaptı. 1991 yılında fiili gazeteciliği bıraktı. 1996 yılında yeniden döndüğü Kültür Bakanlığından emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra hayatını Anamur’da sürdürdü.
Başta Varlık, Yön, Kırk Merdiven, Öykü Dergisi gibi dergilerde öykü, düzyazı ve röportajları yayımlandı. Türkiye Yazarlar Sendikası, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Basın Konseyi, Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği üyesidir. Anılarını 2004’te Harbiye’den Babıâli’ye: Bir İhtilalcinin Anıları adıyla kitaplaştırdı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto