MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Bakan Çavuşoğlu: KKTC’ye her türlü desteği vereceğiz

02.02.2021 18:58

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye olarak KKTC’ye her türlü desteğin vereceğini belirterek, “KKTC’nin ve Türkiye’nin olmadığı bir platformun geçerliliği yoktur” dedi.

Bakan Çavuşoğlu: KKTC’ye her türlü desteği vereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ziyaretinin ikinci gününde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaklaşık 2 saat süren başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakan Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir kere daha bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile baş başa bir görüşmenin ardından da heyetlerimizle birlikte, verimli bir toplantı gerçekleştirdik” dedi.
Covid-19 salgınına değinen Çavuşoğlu, KKTC’de gerekli tedbirleri aldıklarını, iki halkın da bu süreçte kendilerini güvende hissetmesi için her şeyi yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini vurguladı.

“AŞI İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Çavuşoğlu, Türkiye’ye gelen aşının belli bir oranını KKTC’ye de gönderdiklerine dikkat çekerek, Türkiye’ye aşı geldikçe, KKTC’ye de aşının ulaştırılacağını ve Kıbrıs Türk halkının tamamının aşılanması konusunda her türlü desteği vereceklerini dile getirdi. KKTC ekonomisinin kalkınması konusunda, Türkiye ve KKTC’nin uyumlu bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini de aktaran Çavuşoğlu, “Her türlü desteği vereceğiz” dedi.

“SİYASİ EŞİTLİK OLMAYACAKSA; EGEMEN EŞİTLİK OLMASI GEREKİYOR”

Toplantıda, Kıbrıs sürecinin de müzakere heyeti ile birlikte ele aldıklarını ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte 5+1 BM sürecine yoğunlaştık. Çünkü Crans Montana’da federasyon için yürüttüğümüz müzakere sonuçsuz kaldı. Federasyon için artık son müzakerelerimizi Crans Montana sürecinde yaptığımızı ve artık yapmayacağımızı söylemiştik. Rum kesimi bugün de aynı tavrı sergiliyor. Hiçbir şeyi Kıbrıs Türk halkı ile paylaşmak istemediğini gösterdi. Siyasi eşitlik olmayacaksa, egemen eşitlik olması gerekiyor. Egemen eşitlik varsa o zaman iki devlet de olabilir. İki toplum, iki halk ve iki devlet var. Bunun artık resmileşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Diplomasi yoluyla müzakere edilmiş kalıcı bir çözüm istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, önümüzdeki süreçte atılabilecek olan tüm adımları ilkesel tutumları görüşmelerinde ele aldıklarını belirterek, Türkiye’nin ve KKTC’nin her konuda olduğu gibi bu konuda da uyum içerisinde olduklarının altını çizdi
Kıbrıs Türk halkının, Cumhurbaşkanı seçiminde verdiği oylarla, Ersin Tatar’ı seçerek, iki devletli çözüm konusunda tam yetki vermiş olduğunu da kaydeden Çavuşoğlu, 5+1 BM toplantısında müzakere zemininin olup olmadığının görüleceğini aktardı.

“ŞEFFAF AÇIK, İLKELİ VE DÜRÜST”

Bakan Çavuşoğlu 5+1 BM gayriresmi toplantısında, “şeffaf, açık, dürüst ve ilkeli” duruşlarını sergileyeceklerini de ifade ederek, zaman kaybına tahammül olmadığını belirtti. Çavuşoğlu, “Rum lider Nikos Anastasiadis’in de iki devletli çözüm istediğini ben çok iyi biliyorum. Olmayacak şeyi de dayatmamalı” dedi.

“KKTC’NİN VE TÜRKİYE''NİN OLMADIĞI BİR PLATFORMUN GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”

Güney Kıbrıs’ın “gücü ve zenginliği” paylaşmak istemediğine de vurgu yapan Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de de durum budur. Mavi Vatan’da Türk milleti olarak Kıbrıs Türk halkı olarak her zaman olduğu gibi hakça paylaşıma varız. Biz daha önce de söyledik, Türkiye’nin olmadığı ve KKTC’nin haklarının yok sayıldığı hiçbir platform geçerli değildir. Türkiye ve KKTC’nin olmadığı bir platformun geçerliliği yoktur” ifadelerini kullandı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Ekrem İmamoğlu'ndan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'ya çok sert tepki

Ekrem İmamoğlu'ndan İl Milli Eğitim Mü..

Ekrem İmamoğlu'ndan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'ya çok sert tepki
Üzerinde traktör bulunan çekici alev alev yandı

Üzerinde traktör bulunan çekici alev a..

Üzerinde traktör bulunan çekici alev alev yandı
AGF Başkanı Gaye Coşkun’dan 23 Nisan mesajı

AGF Başkanı Gaye Coşkundan 23 Nisan me..

AGF Başkanı Gaye Coşkun’dan 23 Nisan mesajı
Baillie Gifford'dan kripto paraya 100 milyon dolarlık yatırım

Baillie Gifforddan kripto paraya 100 m..

Baillie Gifford'dan kripto paraya 100 milyon dolarlık yatırım
Son dakika... Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkarıldı

Son dakika Faruk Fatih Özer için kırmı..

Son dakika... Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkarıldı
AK Parti, 51 ilin statüsünü değiştirmeye hazırlanıyor

AK Parti 51 ilin statüsünü değiştirmey..

AK Parti, 51 ilin statüsünü değiştirmeye hazırlanıyor