MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Tamamen yanlıştır"

15.12.2020 13:49

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Türkiye'ye yönelik S-400 yaptırım kararı ile ilgili, "Bu kararın hiçbir hukuki zemini yoktur, adaletten uzaktır ve müttefiklik ilişkisi bakımından tamamen yanlıştır" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Tamamen yanlıştır"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından ABD'nin Türkiye'ye yönelik S-400 yaptırım kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü Çelik, ABD’nin ittifak ilişkisi ruhu ve Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi derinliği ile asla bağdaşmayan yaptırım kararını reddettiklerini belirtti.

"Bu kararın hiçbir hukuki zemini yoktur, adaletten uzaktır ve müttefiklik ilişkisi bakımından tamamen yanlıştır"  değerlendirmesini yapan Çelik, şöyle devam etti:

"Kilis'e füzeler düşerken ve NATO müttefiklerimiz patriotlarını söküp geri götürürken ulusal güvenliğimizi korumak ve hava savunma ihtiyacımızı karşılamak için S-400 sistemini Rusya'dan temin ettik. Bu en doğal egemenlik hakkımızdır. Türkiye kendi sınırlarını koruyor. Koruduğumuz sınırlar aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO'nun sınırlarıdır. Biz bu sınırları korurken desteğini göremediğimiz ABD, S-400 hava savunma sistemleri tedarik ettiğimiz için ülkemize karşı tek taraflı yaptırımlar içeren bir karar aldı. Gelinen noktada uygulanan tek taraflı Amerikan yaptırımlarının oluşturacağı yegane etki, müttefikler arasındaki diyaloğu zora sokması, diplomasiyi devre dışı bırakması ve ikili ilişkilerimizi erozyona uğratması olacaktır."

Türkiye'nin yoluna devam edeceğini, kararlı olduğunu vurgulayan Çelik, milli güvenliği korumak adına gereken her türlü tedbiri almaya, hudutları korumaya devam edeceklerini dile getirdi.

ABD'nin tek taraflı yaptırım kararına ilişkin olarak kendi adımlarını atacaklarına dikkati çeken Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Yaptırım kararına muhatap olan kişi ve kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Onlar, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin güçlenmesi için verilen görevleri birer vatansever olarak yerine getirdiler ve ülkemize hizmet etmeye devam edecekler. Türkiye yoluna devam edecektir. Milli güvenliğimiz konusunda pazarlık kabul etmiyoruz. Müttefiklerimizin sağduyulu davranması herkesin yararına olacaktır. Müttefiklik, yaptırım diliyle değil dayanışma diliyle konuşmak demektir."

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto