MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
AHDD üyelerinden Polat Haşimov’un ailesine ziyaret

06.03.2021 13:40

Azerbaycan Halklar Dostluğu Derneği (AHDD) üyeleri Asif Mutalimov ve Günay Kerimova Azerbaycan Ulusal kahramanı Polat Haşimov’un ailesini ziyaret etti. AHDD Başkanı Lale Hesenova, Azerbaycan Ulusal kahramanı Polat Haşimov’un Antalya’da bir anıtının yapılması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

AHDD üyelerinden Polat Haşimov’un ailesine ziyaret

Azerbaycan Halklar Dostluğu Derneği (AHDD) üyeleri Asif Mutalimov ve Günay Kerimova Azerbaycan Ulusal kahramanı Polat Haşimov’un ailesini ziyaret etti Ziyarette aile ile görüntülü bir görüşme gerçekleştirerek Polat Haşimov’un Antalya’da bir anıtının yapılması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Ağdamlı Azerbaycan Halklar Dostluğu Derneği Başkanı Lale Hesenova,  “Türkiye’den şehidimizin annesiyle görüntülü görüşme gerçekleştirdim ve Antalya’da da generalimizin ismine anıt yapılması İçin gereken işlemleri başlayacağıma söz verdim. Azerbaycan Halklar Dostluğu (Antalya) üyeleri Asif Mutalimov ve Günay Kerimova’da, derneğimizi temsilen şehidimizin ailesini ziyaret etmişlerdi. Azerbaycan, Türkiye kardeşliği her platformda işbirliğinin yanı sıra ortak değerlerimize sahip çıkma yolunda da büyük önem taşıyor” dedi.

Azerbaycan Halklar Dostluğu Derneği Başkanı Lale Hesenova Polat Haşimov’un ailesi ile görüntülü konuştu

TÜMGENERAL POLAT HAŞİMOV KİMDİR?

Ailesi aslen Azerbaycan’ın Gebele şehrinin Vendam köyündendir. 1975 yılında Sumgayıt şehrinde doğdu. Sumgayıt’ta ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini alarak 1992 senesinde yükseköğrenimini Haydar Aliyev Azerbaycan Yüksek Harp Okulunda aldı. Daha sonra eğitimine Türkiye’de devam etti.

Polad Haşimov binbaşı rütbesindeyken 2003 yılında Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabul ettiği kararla “Askeri Hizmetlere Göre” madalyası, yarbay rütbesindeyken 2009 yılında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararıyla "Vatan Uğrunda" madalyası aldı. 2014 yılında, III.derece "Vatana Hizmet" madalyası, Nisan 2016 tarihindeyse Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararıyla 2016 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları nedeniyle II.derece "Vatana Hizmet" madalyası ile ödüllendirilmiştir. 2016 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları sırasında Talış köyü yönünde savaşan 1.Kolordu'ya komuta etmiştir. 24 Haziran 2019 yılında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla tümgeneral rütbesine terfi etmiştir.

Polad Haşimov 2.Kolordu Kurmay Başkanı görevini yerine getiriyordu. 3.Kolordu Kurmay Başkanı vazifesini taşıyordu. 14 Temmuz 2020 tarihinde şehit edilen Polad haşimov Aralık 2020'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emriyle Azerbaycan ulusal kahramanı seçildi.

O ERMENİ CEPHEDE ÖLDÜRÜLDÜ

Ermenistan yönetiminin Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine saldırması sonucu burada Kolordu Komutanı Tümgeneral Polat Haşimov, Albay Ilgar Mirzaev, iki binbaşı ve 2 astsubay ile bir er şehit düşmüştü. General Polat Haşimov’un katledilmesini planlayan ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından ‘Milli kahraman’ madalyası verilen Ermeni komutan Ruben Sanamyan’da bir süre sonra cephede öldürülmüştü. O dönemde saldırıların arkasında Fransa’nın olduğu öne sürülmüştü.

EVİ ŞEHİT AİLESİNE BAĞIŞLAMIŞTI

Şehit düşen Tümgeneral Polat Haşimov, albay ve iki binbaşı, Türkiye’de eğitim görmüş, "Türk dostu" olarak askerin ve halkın sevgisini kazanmışlardı. 2016 Nisan'ında Taliç bölgesinde Ermenilerle yaşanan çatışmada büyük kahramanlık gösterdiği için General Haşimov'un adı bir karakola verilmişti. Hatta devlet tarafından kendisine bir ev hediye edilmişti. Ancak o general hediye edilen evi bir şehit ailesine bağışlamıştı. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin bugünkü gücüne kavuşmasında büyük pay sahibi olan Tümgeneral Polat Haşimov’un ismi Türkiye’deki bazı şehirlerde anıtlara, caddelere ve parklara verilmişti. Azerbaycan Ulusal Kahramanı payesine sahip olan Tümgeneral Polat Haşimov’un adı tarihe altın harflerle yazıldı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Son dakika... A Milli Takım'ın 30 kişilik kadrosu açıklandı

Son dakika... A Milli Takım'ın 30 kişi..

Son dakika... A Milli Takım'ın 30 kişilik kadrosu açıklandı
TUİ açıkladı! Türkiye listede yok

TUİ açıkladı Türkiye listede yok

TUİ açıkladı! Türkiye listede yok
Antalya’nın kalbinde sapsarı buğday tarlası

Antalyanın kalbinde sapsarı buğday tar..

Antalya’nın kalbinde sapsarı buğday tarlası
Isparta’daki arazi tartışması kanlı bitti

Ispartadaki arazi tartışması kanlı bitti

Isparta’daki arazi tartışması kanlı bitti
Gelin adayı Hanife Gürdal'ın  Instagramı hacklendi

Gelin adayı Hanife Gürdalın Instagram..

Gelin adayı Hanife Gürdal'ın Instagramı hacklendi
Prof. Dr. Osman Gündüz koronavirüse yenik düştü

Prof. Dr. Osman Gündüz koronavirüse ye..

Prof. Dr. Osman Gündüz koronavirüse yenik düştü