MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütYolları açalım derken sularımızı zehirliyoruz!

20.02.2022 17:02

Türkiye Tabiatını Koruma Vakfı Bilim danışmanı Doç. Erol Kesici, kış aylarında kar ve buzla mücadelede kullanılan tuz ve kimyasalların yer altı ve yerüstü sularına aktığını belirterek, organik çözüm önerisinde bulundu. Doç. Kesici, buzlanmayı önlemek ve gidermek için küspe suyundan hazırlanacak organik bir karışım da önerdi.

Yolları açalım derken sularımızı zehirliyoruz!

Antalya haber...   Türkiye’deki sulak alanların korunması için mücadelesini aralıksız sürdüren Türkiye Tabiatını Koruma Vakfı Bilim danışmanı Doç. Erol Kesici, bu kez de kar ve buzla mücadelede kullanılan kimyasal içerikli tuzlarla ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Doç. Kesici, bu kimyasalların eriyen kar sularıyla birlikte göllere, derelere ve yer altı sularına taşındığını belirterek, doğa tahribatına neden olduğunu ve canlılara büyük zarar verdiğini açıkladı.

KİMYASALLAR SULARIMIZA TAŞINIYOR

Sosyal medyadan yaptığı uyarıyla karlı ve buzlu yolların açılmasında zehirli kimyasalların değil, organik karışımların kullanılması gerektiğini vurgulayan Doç. Erol Kesici şu ifadeleri kullandı:  “SU HAYATTIR", AMA BU TÜR SU KAZANIMI HAYATI- GELECEĞİMİZİ KARARTIR! ÇARESİZLİK DEĞİL, İLKELLİK! KAR ve BUZ MÜCADELESİNDE; YAŞAMI TEHDİT EDEN KİMYASALLARI ve TUZU; SU KAYNAKLARIMIZA- SU DEPOLARINIZA ve TARIM ALANLARINA TAŞIMAYINIZ! - İçerisindeki kimyasallar ve bu kimyasalların asfaltı çözmesi ve birlikte oluşturdukları karışımlar, göller, dereler, göletler, yeraltı suları ve tarım alanlarına adeta tuz ve tehlikeli kimyasalları taşımakta ve depolamakta...

Suyun ve toprağın tuz oranı artmakta (toksitite) suda yaşayan canlılar ve sudan beslenen canlılar için zararlı.. Yüksek oranda tuz, sucul hayvanlar için öldürücü olabilir. Tuz, suyun karışım yolunu değiştirerek göllerin tabanına yakın yerlerde tuz ceplerini oluşturabilir ki bunlar biyolojik olarak ölü bölgeleri meydana getiriyorlar Bu ekolojik değişiklikler su kalitesini etkiler. Yollarda buzlanmaya karşı kullanılan tuz, asfaltı parçalıyor, araçlarda ve köprü demirlerinde aşınmaya neden oluyor, lastikleri çürütüyor ve tarım alanlarını çoraklaştırıyor.”

DOĞAL TUZA KÜSPE SUYU KARIŞTIRIN

Doç. Kesici paylaşımında kar ve buzla mücadelede organik karışımların kullanılması önerisinde de bulundu.  Kesici şöyle devam etti:  “Çözümde bu tür kimyasalları kullanmak işin kolayına kaçmak olup, çözüm yine insanların elinde… SU CANLILARI.. Karadaki canlılar... KARAYOLLARININ bildirimlerinde de var Bu uyarı.. Uyulsun... Yazıda kalmasın..

"NELER YAPMALIYIZ"

Kesinlikle fazla oranda tuz kullanılmamalı ve içerisinde yaşamı tehlikeye sokan çözücü zehir etkisi yapan kimyasallar kullanılmamalıdır. Tuz miktarını azaltan yöntem olarak, çok az miktardaki doğal tuza nişasta, şeker ve içki fabrikalarının sıvı atıkları glikoz türevli şeker pancarı artıklarından oluşan çözücülerin( küspe suyu) çok daha sağlıklı olduğu bildirilmektedir. Bu karışımın metre kareye 60-70 gr. atılmasının, buzlanmayı önlediği gibi, buzu da çözdüğü belirtilmektedir.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da ihbar üzerine 112 kök hint keneviri  ele geçirildi

Antalyada ihbar üzerine 112 kök hint k..

Antalya'da ihbar üzerine 112 kök hint keneviri ele geçirildi
İsmail Küçüksolak Dünya üçüncüsü oldu

İsmail Küçüksolak Dünya üçüncüsü oldu

İsmail Küçüksolak Dünya üçüncüsü oldu
Konyaaltı'nda şampiyonlar çiçeklerle karşıladı

Konyaaltında şampiyonlar çiçeklerle ka..

Konyaaltı'nda şampiyonlar çiçeklerle karşıladı
Motorine 1 lira 7 kuruş zam bekleniyor

Motorine 1 lira 7 kuruş zam bekleniyor

Motorine 1 lira 7 kuruş zam bekleniyor
Manavgat'ta kaçak kesime izin yok

Manavgatta kaçak kesime izin yok

Manavgat'ta kaçak kesime izin yok
Rize'de zehirli ılıca suyu için sıraya girdiler

Rizede zehirli ılıca suyu için sıraya ..

Rize'de zehirli ılıca suyu için sıraya girdiler