MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Termessos'ta yatan bir tarih: O anıtın öyküsü...

11.02.2020 14:51

Tarihin tozlu raflarında yer alan efsane ve yaşanmışlıklar, öykülerinde önemli gerçekleri ve olayları barındırırlar. Aynen Antalya’nın Termessos Antik Kenti’nde hayatına son veren ve gençler tarafından anıt mezarı yapılan Makedonyalı komutan Alketas gibi…

Termessos'ta yatan bir tarih: O anıtın öyküsü...

Termessos antik kenti Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuştur. Alketas" ise Termessos antik kenti için önemli bir addır. Tarihçi Diodoros, Termessos tarihindeki bu önemli adı, başından geçenlerle birlikte bütün ayrıntıları ile yazıtlara kaydederek günümüze taşımış bir antik dönem yazarıdır.

Alketas olayı şöyle gelişmiş:

Kendini Anadolu’nun yöneticisi ilan etti

M.Ö. 319 yılında, Büyük İskender’in ölümünden (M.Ö.323) sonra, generallerinden biri, Antigonos Monophtalmos, kendini Küçük Asya’nın (Anadolu'nun) yöneticisi ilan edip, rakibi konumundaki Alketas ile savaşmak için askeri hazırlıklara girişmiştir. 
(Not:Alketas da, kardeşi Perdikkas ile birlikte Büyük İskender'in çok sayıda komutanından biridir.)

Termessos antik kentine sığındılar

Antigonos Monophtalmos’un savaşçı güçleri, 40.000 piyade, 7.000 süvari ve ayrıca sayısı belli olmayan filden meydana geliyordu. Alketas, yaklaşık 6 000 kişilik ordusuyla bu sayıca çok üstün kuvvetler karşısında yenilgiye uğrayacağını anlayınca, arkadaşları ile birlikte Termessos antik kentine sığındılar. Termessos halkı da, Alketas ve asker arkadaşlarına yardımcı olacaklarına dair söz verdiler. Ne var ki, Alketas'ı takip ederek, Termessos eteklerine kadar gelen Antigonos, kentin önüne kadar gelip, kampını orada kurarak, Alketas'ın kendisine teslim edilmesini istedi.

Yaşlılar Alketas’ı teslim edelim dedi

Makedon uyruklu yabancı bir komutan olan Alketas yüzünden kentlerinin başı sonu belli olmayan bir maceraya sürüklenmesini istemeyen Termessos halkı, özellikle kentin yaşlıları ve önde gelenleri, Alketas’ın Antigonos’a teslim edilmesine karar verdiler.

Gizli plan devreye giriyor

Buna Alketas'ı seven ve onunla iyi ilişkiler içinde olan genç Termessoslular, itiraz ettiler. Gençler, Alketas ile birlikte hareket edeceklerine dair kendisine söz verdiklerini, sözlerinden dönmek istemediklerini söylediler. Yaşlılar, bir plan yaparak, Alketas’ı teslim etme niyetinde olduklarını söylemek üzere gizlice Antigonos’a bir heyet gönderdiler. Karşılığında kente dokunulmayacağına dair kral Antigonos'tan söz aldılar.

Cesedi surlardan aşağıya attılar

Savaşa devam etmek üzere, Termessoslu gençler kenti terk ettiklerinde, yakalanıp, Antigonos'a teslim edileceğini anlayan Alketas, düşmanın eline canlı geçmektense, intihar etmeyi yeğledi. Fırsattan istifade eden yaşlı Termessoslular, Alketas'ın cesedini derhal surlardan aşağı indirerek Antigonos’a teslim ettiler.

Gençler anıtını dikti

Hırsını alamayan Antigonos, üç gün süre ile Alketas'ın cesedine her türlü işkenceyi yaptı. Daha sonra ceset kokmaya başlayınca, gömmeden ortalıkta bırakarak, Pisidia bölgesinden ayrıldı. Geri dönüp, oynanan oyunu öğrenen genç Termessoslular, Alketas’ın her tarafı parçalanmış ve kokmaya yüz tutmuş cesedini kente taşıyıp, gereken saygıyı göstererek törenle gömdüler. 

Alketas anısına da bugün Alketas mezarı denen yerde doğal kayalara oyulmuş güzel bir anıt dikip ve devasa anıtı çok sayıda kabartma ile süslediler. Onu bir biçimde ölümsüz kıldılar.


 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3