MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Prof. Uslu Antalya’daki o yatırımları işaret etti

16.12.2019 15:38

Kumul uzmanı Prof. Dr. Turhan Uslu Antalya ve ilçelerindeki çok sayıda yat limanının kumullar üzerine inşa edildiğini belirterek, önemli miktarda bir doğal zenginliğin bu nedenle yok edildiğini açıkladı. Prof. Uslu, “Bakanlıklar ve ilgililer, turizmde yat limanından çok daha önemli olan kıyı kumullarını yok ettiklerini nasıl anlayamamakta” diye bir soru da yöneltti. 

Prof. Uslu Antalya’daki o yatırımları işaret etti

Türkiye'nin önemli kumul ve kıyı ekosistemleri uzmanlarından olan Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Uslu, Antalya’daki kumulların üzerine yapılan yat limanlarıyla doğaya önemli ölçüde zarar verildiğini söyledi. 

İlgili bakanlıklar gözlerini yumdu

Yazdığı köşe yazısında Antalya’nın kumullarını işaret eden Prof. Dr. Turan Uslu, “Kumullar 1950 öncesine kadar sadece hayvanların kışın otladıkları yer iken daha sonra çok değişik tahribatlara uğradı.  

Zaman geçtikçe yeni tahribat çeşitleri yaratıldı ve kumullar giderek yok olmaya başladı. Bu tahribatların büyük çapta olanları devletin yaptığı tahribatlardır.

Devletin kumul ağaçlandırması ile başlayan büyük tahribatları çeşitlenerek devam etmekte. Devletin bu tahribatları, sözde uzman kişilerin imzaları ve gözlerini kapatan Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının varlıklarına rağmen hızla devam etmektedir” şeklinde eleştirilerde bulundu.

Kumulların üstüne ve kenarına yapıyorlar

Büyük tahribatlardan birinin de kıyı kumulları üzerine veya kenarına yapılan yat limanları olduğunun altını çizen Prof. Uslu, “ Yat limanlarının bir kısmı doğrudan kıyı kumulları üzerine ve bir kısmıysa kıyı kumulunun kenarına yapılmakta.

Google uydu görüntülerine göre kıyı kumulları üzerine yapılmış 10 yat limanı bulunmaktadır. Uydu görüntüleri birkaç yıl öncesine aittir.

Ancak dava konusu olup bize haber verilen Dalaman Yat Limanı dışında son yıllarda yapılan yat limanları konusunda bilgimiz bulunmamakta” dedi.

İşte Antalya’daki o yat limanları

Prof. Uslu, yazısında Antalya kumullarının üzerine yapılan yat limanlarını da açıkladı.. İşte Prof. Uslu’nun işaret ettiği Antalya’daki yat limanları;

Antalya’da Kumul üstüne yapılan yat limanları

1)- Antalya, Gazipaşa:

(2.200 metre uzunluğundaki kumulun 310 m.lik kısmı kazılarak liman tesis edilmiş.)

2)- Antalya, Merkez ilçe, Setur Antalya:

(10 bin 550 metrelik Konyaaltı kumulunun bin beş yüz metresi kazılıp bu liman tesis edilmiş.)

3)- Antalya, Kemer, Park Kemer:

(4 bin 725 metrelik kumulun 380 m.lik kısmı kazılıp bu liman tesis edilmiş)

 Antalya’da kumul kenarına yapılan yat limanları

1)- Antalya, Demre, Çayağzı yat yanaşma yeri:

(Küçük bir körfez içindeki 800 metre civarındaki kıyı kumulunun bitişiğine ve körfez girişine yat limanı yapılmış.)

2)- Antalya, Finike, Setur Finike:

(22 bin 175 metrelik Finike-Kumluca kıyı kumulunun batı ucuna liman tesis edilmiş.)

3)- Antalya, Kaş, Kalkan:

(350 metre uzunluktaki kumulun kuzey batı ucuna liman tesis edilmiş.)

Gelecek nesillere bırakmamız gereken zenginlikler

Prof. Dr. Turhan Uslu şöyle devam etti:

“Turizmi geliştireceğiz savıyla yapılan yat limanları ile buna izin veren çevre korumadan sorumlu 3 bakanlığın uzman ve karar verici yetkili kişileri, turizmde yat limanından daha önemli kıyı kumullarını yok ettiklerini nasıl anlayamamakta?

Acaba en azından çevre korumadan sorumlu 3 bakanlığın uzman ve karar vericilerini göreve başlamadan önce kıyı kumulları konusunda zorunlu kursa mı sokmak gerekiyor?

Kıyı kumulları gelecek nesillere bırakmak zorunda olduğumuz dünyaya ait biyolojik zenginliklerdir. Ayrıca doğa, botanik ve eko turizmde çok değerli yaşam ortamlarıdır.”

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3