MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
PCR testi zorunlu hale geldi! Restoran ve kafelerin kapalı alanlarına girişlerde istenecek

09.07.2021 19:13

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni kararlara göre, restoran ve kafelerin kapalı alanlarına girişlerde PCR/antijen testi zorunlu olacak.

PCR testi zorunlu hale geldi! Restoran ve kafelerin kapalı alanlarına girişlerde istenecek

KKTC Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince alınan ilave Kovid-19 tedbir kararlarının uygulanmasına karar verildi. KKTC'ye girişlerde ülkeler renk kodlarına göre ayrılarak yeni kriterler belirlendi. Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunanların (KKTC vatandaşı hariç) ülkeye girişleri yasak olacak.

ÜLKELERİ 4 RENGE AYIRDILAR

Kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Kovid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yaptırdığı, sonucu negatif olan PCR sonucu ve 10 gün karantina şartıyla ülkeye giriş yapabilecek.

TÜRKİYE TURUNCU KATEGORİDE

Turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler, 10 gün karantinaya tabi tutulacak. Yeni kriterlere göre Türkiye turuncu kategoride yer alıyor.

Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan veya daha önce Kovid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak, aşısız olanlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek.

Gri renkteki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabilecek.

Yukarıdaki kriterlere göre, karantinaya girmesi gereken kişiler, KKTC'de ikamet adresi göstermeleri ve ülkeye "Güvende Kal Uygulaması"nı indirmeleri koşuluyla el bilekliği ile 7-14 günlük karantinada kalacak.

TEMASLILARA 10 GÜN KARANTİNA

KKTC'de Kovid-19 testi pozitif kişiyle karantina gerektiren teması bulunanlar, 10 gün karantinada kalacak. Berber, kuaför ve güzellik salonları 07.00-20.00 saatlerinde çalışmalarını sürdürebilecek, bu sektörlerde maske ve mesafe (1,5 metre) kurallarına uymak zorunlu olup belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanacak.

KAFELERDE KAPALI ALANA GİRİŞTE PCR TESTİ ŞARTI

Restoran, kafelerin ve meyhanelerin dış mekanları ile kapalı alanlarının azami olarak üçte birinin kullanımına devam edilecek, kapalı alana kabul edilen müşterilerin aşılı olması halinde son 7 gün içinde yapılmış PCR/antijen testi, aşısız kişilerden ise son 72 saat içerisinde antijen testi istenmesi zorunlu olacak.

MARKET ÇALIŞANLARI 7 GÜNDE BİR ANTİJEN TESTİ YAPACAK

Marketlerde, perakende ve mağazacılık hizmetlerinde görev yapan kişiler, her 7 günde bir antijen testi yapacak.

Nişan, nikah, düğün ve sünnet törenleri kapalı alanlarda yapılmayacak. Kapalı alanlarda eylem, miting ve törenler yapılamayacak, açık alanlarda düzenlenecek eylem, miting ve törenler ise sosyal mesafe ve maske kuralına uyularak yapılacak.

Toplu ibadetler sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralına uyularak ve ibadet edilecek kapalı alanların azami üçte biri kullanılarak yapılacak. İbadethaneye girecek kişilerden, aşılı olmaları halinde son 7 gün içinde yapılmış PCR/antijen, aşısız kişilerden ise son 72 saat içerisinde yapılmış antijen testi istenecek.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz var...

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz ..

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz var...
27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu... Sıcak çarpmalarına dikkat!

27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu...

27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu... Sıcak çarpmalarına dikkat!
Business Network Kulübü'nden yeni rekor!

Business Network Kulübü'nden yeni rekor!

Business Network Kulübü'nden yeni rekor!
Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı! O aşı liste dışı

Arabistan tam aşılanmış yabancılara um..

Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı! O aşı liste dışı
Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasında ağaç devrildi

Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasın..

Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasında ağaç devrildi
İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terleri döktürdü

İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terl..

İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terleri döktürdü