MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi
‘Gelin Antalya’yı bu ayıptan ve tehlikeden kurtaralım’

04.10.2020 22:44

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, sosyal medya hesabından çağrı yaparak, “Falez altları ve Konyaaltı Plajı denizdeki hurdalar nedeniyle metal kirliliği yaşıyor. Bu metaller üzerine yapışan canlıları yiyen balık ve diğer canlılar yoluyla insana aktarılıyor. Gelin bunları temizleyelim, zor bir iş değil” dedi.

‘Gelin Antalya’yı bu ayıptan ve tehlikeden kurtaralım’

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu Antalya’nın yöneticilerine bir çağrıda bulunarak, adeta atık hurda çöplüğüne dönen Antalya sahillerinin temizlenmesi önerisinde bulundu.

Prof. Gökoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada falezlerin altı ve Konyaaltı Plajı’nın su altında çektikleri video görüntülerini paylaşarak, turistik kentin yaşadığı gizli metal kirliliğini gözler önüne serdi. Prof. Gökoğlu, “Kıyılarımızda o kadar metal var ki gemilerle kamyonlarla taşınsa bitmez. Peki bu metaller deniz içinde ne oluyor. Ağır ağır çürüyüp eriyor ve deniz suyuna metal salınımı yaparak ağır metal kirliliğine yol açıyor. Bu metaller üzerine yapışan canlıları yiyen balık ve diğer canlılarla insana aktarım oluyor.

İşte Prof. Mehmet Gökoğlu’nun o çağrısı

Paylaşımında Antalya sahillerinden çekilmiş sualtındaki hurdaların görüntülerini de yayınlayan Prof. Mehmet Gökoğlu şu  açıklamayı ve çağrıyı yaptı;

“Sevgili dostlar bu video Metal Kirliliğini konu almaktadır. Akdeniz adeta metal ve plastik çöplüğü haline gelmektedir. Bu videoyu izlerken her objeye dikkat ediniz. Gördüğünüz objelerin hepsi metallerdir. Bu metaller deniz içerisinde kalıp çürüyüp gitmektedir. Kıyılarımızda o kadar metal var ki gemilerle kamyonlarla taşınsa bitmez. Peki bu metaller deniz içinde ne oluyor. Ağır ağır çürüyüp eriyor ve deniz suyuna metal salınımı yaparak ağır metal kirliliğine yol açıyor. Bu metaller üzerine yapışan canlıları yiyen balık ve diğer canlılarla insana aktarım oluyor. Denize olta ile gidip kurşun bırakmadan döneni hiç gördünüz mü? Falez altları olta ile atılan kurşunlarla dolu. Burada yazdıklarımı basın takip ediyor. Antalya kıyılarındaki bu metallerin çürümesi ve kirlilik oluşturması yerine toplanıp ekonomiye kazandırılması gerekiyor.

Bu konuda ilgili makamların Antalya'mız ve denizimiz adına bu girişimi hemen başlatması gerekiyor. Bu metallerin çıkarılması çok kolay derinde de değil. Konyaaltı plajının her yerinde bu metaller var. Bu metal kirliliği durdurulmalıdır. Kıyı kanunu tam uygulanırsa bu önlenir. Tüm Antalya kıyılarında deniz içerisine metal iskeleler yapılıyor. Denizin sahibi olmadığı için habire yapılıyor. Bütün otellerin önü iskele. Çürüyüp denize düşen, fırtına ile yıkılanlar olduğu gibi deniz tabanında kalmaktadır. Falez altları merdiven, iskele, çardak vs atıklarıyla dolu. Sanırım bunların çıkarılmasına kanun el vermiyor. Bu bir düzenlemeyle yapılabilir. Peki o zaman deniz kirlenmeye devam mı etsin? Ekonomiye kazandırma yerine bu metaller çürümeye ve kirletmeye devam mı etsin. Şu zor günlerimizde bir çok insanımıza da ekmek kapısı olur bunlar. Denizin akıntısı bile değişir. Daha berrak akar deniz. Bundan benim bir çıkarım da yok. Suyun altını gören bir göz ve konusu da deniz olan biri olarak yazdım. Yetkililere duyurulur. İkinci video 2010 yılında fırtına ile sürüklenen ve falezlere yan yatan Bolivya bandıralı 5 bin 91 grostonluk kuru yük gemisinin sualtında kalan direkleridir. Bu gemi kazadan sonra olduğu yerde kesilip çıkarılmış ancak bazı parçaları hala sualtında durmaktadır. İyi seyirler”

İşte Prof. Gökoğlu’nun paylaştığı o videoların linkleri:

https://www.facebook.com/100004597995278/videos/pcb.1888514117978503/1888430261320222/

https://www.facebook.com/100004597995278/videos/pcb.1888514117978503/1888499774646604

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

FOTO GALERİ

Adin Hotel 3

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız