MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Fedakar baba alevlerin sardığı eve girip, oğlunu kurtardı

16.01.2021 12:41

Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Değirmenköprü köyünde geçimini çobanlıkla sağlayan 6 çocuk babası Halit Acar, elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında korkarak gizlenen 3 yaşındaki oğlu Ayaz'ı alev ve dumanların arasından kurtardı.

Fedakar baba alevlerin sardığı eve girip, oğlunu kurtardı

Dün öğle saatlerinde Kars'ın Değirmenköprü köyünde yaşayan Halit Acar'ın evinde meydana gelen yangın bütün evi sardı. Köyde çobanlık yapan Halit Acar'ın kaymakamlık tarafından yaptırılan 2 odalı evinde elektrik kontağından kaynaklanan yangın çıktı. Kısa sürede evi alevler arasında kalan Acar, eşi ve çocuklarını dışarı çıkardı. Yaşananlardan korkan çiftin çocuğu Ayaz koşarak yanan eve girdi. Baba Halit Acar, oğlunu kurtarmak için alev ve dumanlarla kaplı eve yeniden girdi. Dumanlar arasında oğlunu arayan baba, sobanın arkasında gizlenmiş halde buldu. Acar, kucağına aldığı oğlunu dışarı çıkarmayı başardı. Dumandan etkilenen çocuğa ayran içirilerek kendine gelmesi sağlandı. Kısa sürede her tarafı alevlerle kaplanan evden sadece televizyonu kurtarabilen Acar ailesinin, tüm eşyaları ve bir miktar parası yandı.

'HEMEN KUCAĞIMA ALIP DIŞARI ÇIKARDIM'

Yaşadığı korku dolu anları anlatan Halit Acar, “Dün saat 14.00 sıralarında ben dışarıdaydım. Yangın haberi gelince koşarak eve geldim. Evin tavanında alevleri gördüm. O odanın kapısı kilitliydi hemen kapıyı kırdık. Biz komşularımla hortum bağlayıp su tutana kadar alevler evin tamamını sardı. O sırada 4 çocuğum oturma odasındaydı, apar topar onları çıkardık. O sırada 3 yaşındaki oğlum panikten ne yapacağını şaşırıp tekrar yavan eve doğru koştu ve içeri girdi. Onu da dumanın içinde bulup çıkardım. Anneleri dışarıda ağlayıp feryat edince çocuk da korkusundan ne yapağını bilmeden şuurunu kaybederek geri koşmuş. Ben hemen içeri girdim. Dumandan hiçbir şey görünmüyordu. O sırada ayağımı üzerine basmışım o da bağırınca baktım sobanın arkasına gizlenmiş. Hemen kucağıma alıp dışarı çıkardım. Ayran içirdik bir süre sonra kendisine geldi, sağlık durumu da iyi" diye konuştu.

Türk Kızılayı Kars Şubesi Başkanı Sıddık Demir, başkan yardımcısı Suat Günerli ve ekibiyle birlikte yardım malzemelerini köye gönderdi. Gıda kolileri, giysi, bot, mutfak malzemesi, battaniye, ocak, hijyen malzemeleri ve çocuklara da çikolata, bisküvi ve keklerden oluşan malzemeler aileye teslim edildi.

KAYMAKAM İLK FIRSATTA EV YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATICAKLARINI BELİRTTİ

İlçe kaymakamı Mustafa Uğur Özerdem, aileyi ziyaret ederek yanan evde incelemelerde bulundu. Muhtar Doğan Yılmaz’dan ve evi yanan Halit Acar’dan bilgi alan Kaymakam Özerdem, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ilk fırsatta ev yapılması için çalışma başlatacaklarını belirterek, bu süre içinde de maddi ve iaşe yardımlarının aksatılmadan yapılacağını ifade etti. Aileye endişe etmemelerini, devletin her zaman yanlarında olduğunu kaydeden Kaymakam Özerdem, aileyi de teselli ederek “Geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

Yaz aylarında çobanlık yaparak kış aylarında ise köylerinde birkaç kişinin ahırlarında hayvanlara bakarak geçimini sağlayan Halit Acar’a maddi imkansızlıkları nedeniyle kaymakamlık tarafından iki odalı bir ev yapılmıştı. Birkaç yıl önce yapılan evin dün çıkan yangında kül olmasıyla aile evlerinin yakınındaki akrabasına ait bir odalı eve yerleşti.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Burası Türkiye... Otomobil yaya köprüsünden geçmeye çalıştı!

Burası Türkiye... Otomobil yaya köprüs..

Burası Türkiye... Otomobil yaya köprüsünden geçmeye çalıştı!
Ramazan'da kabızlık problemine karşı bitkisel tavsiyeler

Ramazanda kabızlık problemine karşı bi..

Ramazan'da kabızlık problemine karşı bitkisel tavsiyeler
Akdeniz'de korkutan deprem!

Akdeniz'de korkutan deprem!

Akdeniz'de korkutan deprem!
21 Nisan Çarşamba Antalya'da hava durumu...

21 Nisan Çarşamba Antalya'da hava duru..

21 Nisan Çarşamba Antalya'da hava durumu...
Pembe WhatsApp nedir? Pembe WhatsApp güvenli mi? Bilgiler mi çalınıyor?

Pembe WhatsApp nedir? Pembe WhatsApp g..

Pembe WhatsApp nedir? Pembe WhatsApp güvenli mi? Bilgiler mi çalınıyor?
Aliyev'den çok sert Zengezur açıklaması: Ermenistan isterse kolay, istemezse zorla çözeriz

Aliyev'den çok sert Zengezur açıklamas..

Aliyev'den çok sert Zengezur açıklaması: Ermenistan isterse kolay, istemezse zorla çözeriz