MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Antalya'nın yeni kabusu yolda

16.11.2019 14:02

Antalya Körfezi’ne Kızıldeniz’den gelen ve sualtını adeta talan eden balon ve aslan balıklarından sonra balıkçı düşmanı bir canlı olan ‘Vampir pireler’in Muğla’dan koloniler halinde Antalya’ya doğru yayıldıkları tespit edildi.

Antalya'nın yeni kabusu yolda

Muğla’da balıkçıların çektikleri ağlardaki deniz ürünlerinde ‘Vampir Pireler’ adlı yeni bir zararlı deniz canlısı keşfedildi.

Isırdıkları balıkların gövdesine delik açan ve içeri giden vampir pireler balıkları adeta kılçığına kadar canlı canlı yiyor ve büyük maddi zarara yol açıyor.

Değişik türlerde ve boylarda olan bu pirelerin terminolojide ‘İsopod’ olarak isimlendirildikleri ifade ediliyor.

Bir balığı yarım saatte yiyor

Balıklardan geriye sadece kılçık ve derisini bırakan vampir pireler, dev koloniler halinde hareket ederek balık sürülerine saldırıyor. Çük küçük canlılar oldukları için balıklar bu minik hayvanları bir tehdit olarak görmüyor.

Özellikle balıkçı ağlarına takılan balıklara saldıran bu etçil tür, diğer su canlılarının kulağından ve derisinden ısırarak içeriye giriyor. Bu canlılar çok hızlı hareket ediyorlar ve bir balığın vücudunu yarım saat içinde parçalayarak tüketebiliyorlar. 

Hem denizde hem karda yaşıyor

Suyun içinde büyük bir hızla hareket eden bu canlıların diğer bir ilginç özelliği ise efsanevi vampirler gibi dolunayda daha da saldırganlaşması.

Bu nedenle balıkçıların vampir pireler adını taktıktarı bu canlıların bir özelliği de, denizden çıktıktan sonra karada da uzun süre yaşayabilmeleri. Muğla’nın Akdeniz sahillerinde kabus haline gelen bu canlılardan kurtulmak için balıkçılar geleneksel avlanma yöntemlerini dahi değiştirmek zorunda kaldılar.

Muğlalı balıkçılar artık dolunayda avlanmayıp, ağlarını suda uzun süre bırakmıyorlar. 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı