MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütAntalya'lı kadınlar kendilerini savunmayı öğreniyor

24.08.2022 14:46

Antalya haber...Antalya’da, haftanın belirli günlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Spor ve Fitness Merkezinde bir araya gelen kadınlar, 2 aylık eğitimle kendilerine gelen tehditleri etkisiz hale getirmeyi öğreniyor.

Antalya'lı kadınlar kendilerini savunmayı öğreniyor

Antalya haber....Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM) Konyaaltı Şubesi’nde kadınlara özel savunma sanatları eğitimi veriliyor. Haftada 2 gün düzenlenen savunma kurslarına katılan kadınlar; fitness, aerobik, zumba, reformer gibi kurslara da kayıt yaptırabiliyor. ASFİM Eğitmeni Burcu Siviş, kadına yönelik şiddetin son dönemde artmasıyla, Konyaaltı ASFİM’de kadınlara özel savunma sanatları eğitimine başladıklarını söyledi.

 "ŞİDDETİ DEĞİL, KADINLARIMIZA KENDİLERİNİ SAVUNMAYI ÖĞRETİYORUZ"

Yakın savunmanın, tek bir branşa bağlı kalmaksızın kişinin karşısındaki tehlikelere karşı kendini savunabilme sanatı olduğunu söyleyen Siviş, "Savunma dersimiz için belli sayıda kişi alıyoruz. Burada bizim eğitimlerimiz 2 ay sürüyor. 2 ayda elimizden ne geliyorsa öğretiyoruz. Savunma hiçbir branşa bağlı kalmaksızın kişinin kendini savunmasıdır zaten. Burada biz kadınlarımıza sokakta başlarına neler gelebileceğini, günlük hayatta yaşayacağı olayları, silah ve sopa ile saldırı karşısında stratejik düşünmeyi öğretiyoruz. Baskı altında çabuk karar vermeyi öğretiyoruz. 2 ders sonra hazır olmaya başlıyorlar. Biz temeli verdikten sonra kendileri devamını getiriyor. Kadınlarımız her zaman güçlüdür. Burada egzersizlerini yaptıktan sonra ön antrenman yapıyoruz. Sonra genel antrenmana geçiyoruz. Biz burada aslında şiddeti değil kadınlarımıza kendilerini savunmayı öğretiyoruz" dedi.

"DIŞARIDA ÇOK FARKLI BİR HAYAT VAR"

Kursa gelen Fiden Baş (43), "Biz burada dövüş değil savunma eğitimi alıyoruz. Çok zevkli geçiyor, severek geliyorum. Sporu sevdiğim için geldim. Büyükşehir Belediyesine de teşekkür ederim. Karşımıza herhangi bir şey çıkabilir, kendimizi savunmamız gerekebilir. Bir kadının bunu öğrenmesi gerekir. Dışarıda çok farklı bir hayat var. Kendimizi kapkaçtan ve diğer durumlardan korumamız için iyi bir eğitim" sözlerine yer verdi.

"KENDİMİZİ GELİŞTİRDİĞİMİZ KADAR KORUYABİLİRİZ"

Kübra Taşdemir ise, "Özellikle kadın cinayetlerinin çok fazla olduğu dönemde bu eğitime ihtiyacımız var. Belediyemize teşekkür ederim. Kadınlar her alanda kendilerini geliştirmelidir. Kendimizi geliştirdiğimiz kadar kendimizi koruyabiliriz. Bu sorumluğu hissetmemiz lazım. Haftada bir saat eğitim alıyoruz. 30 saat eğitim bize yetiyor. İlerleyen dönemlerde tekrar gelebiliriz. Kendimizi hazır hissettiğimiz zaman kursu bırakıyoruz, biz yeni başladık. Kendimi güçlü hissediyorum, özgüven katıyor. Dışarıda insanın kendisini koruması güzel bir şey" dedi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Ticaret İl Müdürü Sefa Özata görevden alındı

Ticaret İl Müdürü Sefa Özata görevden ..

Ticaret İl Müdürü Sefa Özata görevden alındı
Düzce’de 4.1 büyüklüğündeki deprem korkuttu

Düzce’de 4.1 büyüklüğündeki deprem kor..

Düzce’de 4.1 büyüklüğündeki deprem korkuttu
Balık sevenlere üzücü haber!

Balık sevenlere üzücü haber

Balık sevenlere üzücü haber!
Resmen açıklandı! WhatsApp'tan çevrimiçi devrimi!

Resmen açıklandı! WhatsApp'tan çevrimi..

Resmen açıklandı! WhatsApp'tan çevrimiçi devrimi!
Winetolia Olivetolia 2022 Gastronomi Festivali'nde geri sayım

Winetolia Olivetolia 2022 Gastronomi F..

Winetolia Olivetolia 2022 Gastronomi Festivali'nde geri sayım
'Neredesin' sorusuna verdiği cevap hayatını kararttı! Müge Anlı'da şoke eden olay

'Neredesin' sorusuna verdiği cevap hay..

'Neredesin' sorusuna verdiği cevap hayatını kararttı! Müge Anlı'da şoke eden olay