MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Antalya'da 464 bin 739 dekar tarım arazisi sulandı 

14.10.2019 16:07

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü Antalya'ya yaptığı yatırımlarla Antalya'ya katkı sağlıyor. Antalya'da 2019 yılında toplam 464 bin 739 dekar arazide sulama yapıldı.

Antalya'da 464 bin 739 dekar tarım arazisi sulandı 

Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürlüğü Antalya’ya yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Çiftçi gelirinde doğrudan artış

DSİ olarak son yıllarda Antalya’da modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Antalya 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları ve üretimin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor.

Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Damlama sistemi tercih ediliyor

Coşkun, “Türkiye’de suyun dörtte üçü tarımsal sulamada kullanılmaktadır. Bu sebeple sulama tesisleri inşa edilirken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih edilmektedir.

Klasik sulama sistemlerinde 100 dekar tarım alanına dakikada ortalama 2 bin 250 litre su verilirken modern sulama yöntemlerinden yağmurlama ve damlama sulamalarda 100 dekar tarım alanına dakikada ortalama 750 litre su verilmektedir.

Böylelikle 2/3 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır” diye konuştu.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulama

Coşkun, “Bitki sağlığı açısından baktığımızda ise eski sistem vahşi sulama sonucunda toprak erozyonu, taban suyu yükselmesi, tuzlanma veya çoraklaşma gibi çevresel sorunlar olduğu gibi bitkide stres oluşmakta ve gereksiz verim ile gelir kayıpları olmaktadır.  

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak randıman maksimum seviyeye yükseltilmektedir.

Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.

Sistemin toprak kaybı, toprağın korunması, verimlilik, üründe kalite ve standartlaşmayı sağlama gibi önemli faydaları da bulunmaktadır. Bu sistem ayrıca genel maliyetleri de düşürmektedir” dedi.

494 milyon TL katkı sağlandı

Coşkun konuşmasına şöyle devam etti:

"Tarımın ve turizmin başkenti Antalya’da ilçe bazında değişmekle beraber yaklaşık olarak 15 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonu 30 Eylül 2019 tarihinde tamamlandı.

Ancak seralarda sulama sezonu kışın da devam edecektir.

2019 yılı sulama sezonunda Antalya ilimiz ve ilçelerimizde toplam 464 bin 739 dekar tarım arazisi sulanmıştır.

Antalya il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 464 bin 739 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine yaklaşık 494 milyon TL katkı sağlanmıştır.  

DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir.

Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.” 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı