![](https://mygazetecom.teimg.com/mygazete-com/wp/uploads/2023/11/berlin-duvari-yikildi-doner-kebap-isi-basladi_9053_dhaphoto2-jpg.webp)
Almanya Federal Meclisi Eski Milletvekili Özcan Mutlu, Gurbeti Vatan Haline Getirenlerin Hikayesi söyleşisine katıldı
Antalya haber... Almanya Federal Meclisi Eski Milletvekili Özcan Mutlu, Berlin Duvarı'nın 1989'da yıkılmasının ardından Berlin'de her iki Türk'ten birinin işsiz kaldığını belirterek “Buna rağmen çoğu kalmaya karar verdi. Ekmek arası döner kebap büfeleri açmaya başladılar. Bugün sadece Berlin'de 50 ton döner kebap üretiliyor" dedi.
Antalya haber... Mutlu, Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde 1968'de doğdu. Ailesi, Almanya ve Türkiye arasında 30 Ekim 1961'de imzalanan işgücü anlaşmasıyla Almanya'ya göç etti. Mutlu, 1990'da Alman vatandaşı oldu, siyasete atıldı. Almanya Federal Meclisi Milletvekilli seçilen Mutlu, 2020'de Almanya UNESCO komisyonu üyesi oldu.
Özcan Mutlu, Almanya'nın kaderini değiştirerek öz vatanları Türkiye'ye ışık saçan başarılı bir kuşağın hikayelerini yazdığı 'Almanya Nasıl Vatan Oldu?' kitabıyla Antalyalılarla buluştu. Aralarında BioNTech aşısının mucitleri Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin de olduğu doktorlar, sporcular, gazeteciler ve milletvekillerinden bakanlara dünyayı etkileyen 27 Türk'ün hikayesini anlatan Mutlu'nun 'Gurbeti Vatan Haline Getirenlerin Hikayesi' isimli söyleşisi Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Söyleşinin moderatörlüğünü ise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yaptı.
![](https://mygazetecom.teimg.com/mygazete-com/wp/uploads/2023/11/berlin-duvari-yikildi-doner-kebap-isi-basladi_9053_dhaphoto2-jpg.webp)
Yorumlar