MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın




Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center




AGC ödül töreninde 'yerel basın herkese lazım' vurgusu

16.12.2019 11:43

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 2018 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödül töreni yapıldı.

AGC ödül töreninde 'yerel basın herkese lazım' vurgusu

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin (AGC) her yıl düzenlediği Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni yine muhteşem görüntülere sahne oldu.

Yarışma neticesinde jüri tarafından ödüle layık görülen gazetecilere ödülleri takdim edilirken Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu bir kez daha farkındalık yaratacak bir çalışmanın altına imza attı.

Bu yılın Mottosunu ‘Yere Basın Herkese Lazım’ olarak belirlendi. AGC daha önce de kask ve emniyet kemeri takılması konusunda çalışma yapmış, bu proje ülke geneline yayılmıştı. 

Törene yoğun ilgi

AGC 2018 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödül törenine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, İl Jandarma Komutanı Tuğgenaral Tekin Aktemur, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, MHP İl Başkanı Hilmi Durgun,, İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Temizer, CHP İl Başkan Yardımcısı Dilek Teksürer, , Bölge Adliye Başkanı Orhan Özdemir, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Süleyman Özer, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, AGC Başkanı Mevlüt Yeni de hazır bulundu.

Dünyaca ünlü Kanadalı fotoğraf sanatçısı da katıldı 

Yerel basının kamuoyu oluşturmadaki etkisine dikkat çekmek isteyen AGC bu çalışmaların devamı olarak kısa bir video ile farkındalık çalışması başlattı.

Başkan Mevlüt Yeni ve Antalya’da görev yapan çok sayıda gazetecinin bir araya geldiği video #yerelbasınherkeselazım etiketiyle paylaşıldı.

Düzenlenen ödül törenine siyaset, iş dünyası, kamu kurum ve kuruluşların yanında sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri gazeteciler ve yurt dışından davet edilen cemiyet üyeleri katıldı.

Kırgızistan’dan konukların da katıldığı gecede dünyanın en ünlü fotoğraf sanatçılarından Kanadalı Randolph Scott Wanderstarren de hazır bulundu.

Başkan Yeni, Türkiye'de yaptığı çalışmalar ile Antalya fotoğrafları başta olmak üzere birçok önemli karenin Kanada'da sergilenmesini sağlamasından dolayı kendisine teşekkür etti.

Fotoğraflar Kanada Toronto Havaalanı’nda sergileniyor

AGC Başkanı Mevlüt Yeni, “Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Wanderstarren tarafından Nemrut dağında çekilen fotoğraflar Kanada’da hazırlanan ve dünyanın bütün ülkelerine dağıtılan bir dergide sergilendi.

Bu fotoğraflar ayrıca Kanada’nın en büyük havalimanı olan Toronto Pearson havalimanın duvarlarını süslemekte.  Kanada'dan Kanada'nın Toronto kentinden tanınmış ünlü bir fotoğrafçı arkadaşımızı Türkiye'de misafir ettik.

İstanbul'dan başladık. Ürgüp Göreme Nevşehir bölgesi Ankara Anıtkabir ile Ankara'da daha sonra Hatay'da çalışmalar yürüttük. Barış ve kardeşlik şehri olarak bildiğimiz Hatay'da bu çekilen fotoğraflar Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına yaptığımız fedakar çalışmaların sonucunda Antalyamızı ve ülkemizi havaalanında tanıtılmasına katkı verdik.

Ayrıca Kanada'da Türk Hava Yolları'nın Kanada kuruluşunun 10. yılı ile ilgili bir prestij kitabı hazırlandı. Türk Hava Yolları tarafından kitabını sadece Antalya ile sınırlamak istemedik.

Yurdumuzun dört köşesine en azından ana zenginliklerimizi tespit ederek onları fotoğraflamak istedik. Bu vesileyle Gaziantep Nemrut Dağı ve Urfa Göbeklitepe'nin - doğal güzellikleri fotoğraflandı.

Türkiye 15 günde fotoğraflandı. Denizli'yi de fotoğrafladık.  Biz gönüllü olarak Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin maddi imkanlarını kullanarak ünlü fotoğrafçıyı davet ettik. Bu şekilde vatanımıza borcumuzu ödemeye gayret gösterdik.

Bu çalışmada bize emeğini esirgemeyen herkese ok teşekkür ediyorum” dedi.

Yerel basın herkese lazım

AGC Başkanı Mevlüt Yeni, ödül gecesinde kendilerini yalnız bırakmayarak, katılım gösteren herkese teşekkürlerini sundu.

AGC’nin sadece proje üreten meslek örgütü olmadığının altını çizen Yeni, “AGC, klasik dernekçiliğin biraz ötesine geçerek, çalışmalarını hem kamu adına, hem de sivil toplum adına, taşın üzerine taş koyan herkesin yanında yer alıyor.

Cemiyetimiz asli görevi olan üyelerine ve kamuya yönelik destekler vermektedir. AGC’nin birçok projesinde birlikte olduk” dedi.

Her yıl ödül törenlerinde farklı bir tema işlediklerini vurgulayan Başkan Yeni, “Geçtiğimiz yıl, toka çalışmasını başlattık. Bu sene de kendi söküğümüzü dikmeye çalışacağız.

Çünkü Anadolu basınının, yerel medyanın çok ciddi sıkıntıları var. Çalışanların çok ciddi sıkıntıları var. Çalışanların haklarıyla ilgili sıkıntıları var. Gazetelerimiz can çekişiyor. Tiraj problemi var, gelir problemi var. Çalışan da sıkıntı yaşıyor.

Biz de cemiyet olarak bir yere kadar yayınlarımıza ve yayın kuruluşlarımıza destek olabiliyoruz. Yayın kuruluşlarımızı güçlendirecek olan siz kıymetli misafirlerimizsiniz. Elbette destek olanlara teşekkür ediyoruz.

Bu yıl birkaç saniyelik yerel basını temsil eden dergisinden, internetinden, gazetesine kadar film hazırladık. Bu filmi sosyal medyadan yayınlamaya başladık. Sosyal medyası olan herkesten destek bekliyoruz” dedi.

Yeni, ödül alan ve almayan tüm meslektaşlarını kutlayarak, konuşmasını sonlandırdı.

Mesleğin büyükleri adına ödüller dağıtıldı

Öte yandan Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunda ve Antalya'da mesleğin büyük isimleri adına ödüller takdim edildi.

Her bir ödülü vefa örneği olarak bu isimlerin adına dağıtan Antalya Gazeteciler Cemiyeti her meslek büyüğünü tek tek hatırladı.

Onlardan biri olan ve eşi adına sahneye çıkarak ödül takdim eden AYÇOV Yönetim Kurulu Başkanı Canan Tungar'ın adının verildiği ödül takdiminde duygu yüklü anlar yaşadı.

Tungar, “Gazetecilik mesleği fedakârlığın ve mesleği çok seviyor olmanın bir ürünüdür. Bu mesleği sevmeyen gazeteciliği yapamaz. Eşim de yıllarca mesleğini severek yaptı. Onu ve bizleri hatırlayan Antalya Gazeteciler Cemiyeti'ne çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"Başkan olduysam gazetecilerin sayesinde"

25 yıllık siyasi hayatında, basın mensuplarıyla mesai arkadaşı olduğunu söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, gazetecilerle birlikte Antalya için çalıştıklarını belirtti.

Böcek, “Hep birlikte Antalya için çalışmalar yapıyoruz. Bunu da gazeteci dostlarımızın sayesinde yapıyoruz. Ben bugün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduysam, Antalyalılar ve gazeteci dostlarımın destekleriyle oldum” diye konuştu.

Vali Karaloğlu: “Yerel medyaya sahip çıkalım"

Vali Münir Karaloğlu, gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu ifade ederek, "“Gecesi gündüzü yok, bayramı tatili yok. Bayramda da bayram gazetesi çıkarılarak halka hizmet ediliyor. Büyük bir fedakarlık, büyük bir emek var.

Biz de senede bir gün bu dostlarımızın bu başarısını ayakta alkışlayalım, onları kutlayalım diyerek toplanıyoruz. Gazeteciler kamu hizmeti sunmaktadır.  

Antalya'nın 2019’da çok başarılı bir yılı geride bıraktığını hatırlatmak isterim. Turizmden tarıma, teknolojiden eğitime, sağlığa kadar her konuda başarılı bir yılı geride bırakıyoruz.

Elbette ki bu başarının altında bu kentte yaşayanların çok ciddi emeği ve gayreti var. Gazeteci dostlarımızın da bu başarıda çok büyük emeğinin ve katkısının olduğunu lütfen unutmayın” diye konuştu.

Yerel basının önemine değinen Karaloğlu, yerel medyaya verilecek desteklerin de kıymetli ve değerli olduğunu kaydetti.

Karaloğlu, “Zaman zaman Antalya’da yerel basından serzenişler duyuyorum. Bana da şikayetlerini iletiyorlar. Gazetelerini çıkarmakta artık zorlandıklarından şikayet ediyorlar. Sesimizi duyan herkesle birlikte yerel medyamıza destek olalım. Biz belki farkında değiliz, hepimiz kendi işimizde, gücümüzdeyiz. Ama arkada büyük bir desteğin ve gücün olduğunu unutmayalım” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, Antalya’da önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek, AGC’nin çalışmalar her zaman destek verdiğini de sözlerine ekledi.

Vali Karaloğlu'na Kırgızistan’dan gelen gazeteciler tarafından kendisine özel yapılmış tasarım ile resmedilmiş resim takdim edildi.

Vali Karaloğlu da Kırgızistanlı gazetecileri Antalya'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek 'hoşgeldiniz' diye seslendi.

İHA'ya 4 ödül birden

Yazılı basın, televizyon, yılın radyocusu, sayfa tasarımı, yılın internet gazetesi ve fotoğraf kategorilerinde düzenlenen yarışmada, İhlas Haber Ajansı (İHA) 4 ödüle layık görüldü.

Yazılı basında, 'Bel fıtığına rot balans ayarı’ adlı haberiyle Yılın Haberi ödülü İHA Muhabiri Suat Metin’e, Vali Münir Karaloğlu tarafından verildi.

Spor dalında ‘En fanatik okul’ haberi ile ödüle layık görülen Metin ödülünü, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal ve Bölge Adliye Başkanı Orhan Özdemir’den aldı.

En İyi Haber Fotoğrafı dalında ise ‘Deprem değil, heyelan’ adlı fotoğrafıyla da ödül alan Metin’e ödülü, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve MHP İl Başkanı Hilmi Durgun tarafından verildi.‘Peynir dağ’ adlı fotoğrafıyla Yılın Doğa ve Çevre fotoğrafından ödülüne layık görülen İHA Muhabiri İsa Akar ise ödülünü, CHP İl Başkan Yardımcısı Dilek Teksürer ve İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Temizer’den aldı.

Ödül alan kategori ve gazeteciler ise şöyle sıralandı:

Araştırma İncele kategorisinde Okan Dilek Araştırma ve İnceleme yazı dizisinde en iyi röportaj XL Magazin Dergisi’nden Pelin Köksalan, Güncel Yazı da, Körfez Gazetesi’nden Engin Korkmaz, Ekonomi ve Turizm dallarında Hürriyet Akdeniz Gazetesi’nden Ceren Deniz ödüle layık görüldü.

Televizyon ödülleri kategorisinde Kanal V televizyonundan Şenol Civcir, Program dalında yine Kanal V televizyonundan Ali Orhan, En İyi Görüntü kategorisinde Anadolu Ajansı’ndan Bekir Bektaş ödül alırken, TRT Antalya Radyosu’ndan Yeşim Ertan, Yılın Radyocusu, Körfez Gazetesi’nden Abdullah Yüksel Sayfa Tasarımı ödülüne layık görüldü.Yarışmada, Girişimci Ödülü Haber dalında Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Celal Ünal’ın, Jüri Özel Ödülü Kanal V Televizyonundan Mehmet Akif Arıcı ve Serdar Korkmaz’ın, Nur Dağtekin Özel Ödülü: CNN Türk Televizyonundaz Güven İslamoğlu, AGC Kurum Özel Ödülü Antalya Ticaret ve Sanayi Borsası’na (ATSO), AGC Kişi Ödülü de Prof.Dr. Nevzat Çevik’e verildi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap




Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı