MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


Adres kodu nedir, nasıl alınır?

13.12.2020 14:12

Adresi bulamama, kargo ve gönderilerin geri dönmesi gibi sorunların önüne geçmek için adres sisteminde yeni döneme geçilme kararı alındı. Yeni sistemle her adresin 9 haneli kodlu adres numarası olacak. Peki, adres kodu nereden ve nasıl alınabiliyor? İşte detaylar...

Adres kodu nedir, nasıl alınır?

Geçtiğimiz gün, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, “Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, ‘adres kodu’ başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” şeklinde açıklama yaparak yeni bir döneme geçildiğini duyurmuştu. Bunun üzerine herkes internetten adresinin kodunu araştırmaya başladı. Peki, kodlu adres sistemi nedir, ne zaman geçilecek? İşte detaylar..

SİSTEM 9 RAKAMDAN OLUŞUYOR

Kodlu adres sistemi 9 rakamdan oluşuyor ve başka hiçbir şeye ihtiyacınız kalmıyor. Herhangi bir yere gittiğinizde bu kodu belirtmeniz yeterli. Açık adres vermek yerine bu kod sayesinde tüm bilgileriniz sistemde görünmüş olacak. Örneğin PTT ile biri size gönderim yapacak, gönderen kişinin sizin açık adresinizi belirtmesine gerek yok sadece bu kodu söylemesi yeterli olacak.

SİSTEME NE ZAMAN GEÇİLECEK?

Çocuğunuzu okula yazdırırken artık adres kodunuzu vereceksiniz. Hepsinin altyapısı bitti, tüm dairelerimizin adres kodu var. PTT Kargo kendi ‘web’ ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor. Adres kodu henüz e-Devlet üzerinden açılmadı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden TC kimlik numarası ve birkaç doğrulamayla cep telefonuna adres kodu gelebilecek.

ADRES KODU NEREDEN ALINIYOR?

Adres koduna ulaşmak isteyenler, https://adreskodu.dask.gov.tr/ üzerinden adres kodu sorgulama linkine tıklayarak, adres kodlarına ulaşabiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto