Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu açıklandı! Listede 6 Antalyalı firma var...

28.05.2021 22:37

Antalya haber... OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Pandemi gibi olağanüstü koşulların yaşandığı bir ortamda elde edilmiş bu başarı Antalya’mız için büyük bir gurur ve moral kaynağıdır" dedi.

Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu açıklandı! Listede 6 Antalyalı firma var...

Antalya haber...  İstanbul Sanayi Odası, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunu açıkladı. Antalya OSB’de üretim yapan 6 firma, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından geleneksel olarak her yıl yayınlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 Yılı Raporu açıklandı. AGT Ağaç San. ve Tic. AŞ, ADOPEN Plas. ve İnş. San. AŞ, ANKUTSAN Antalya Kutu Sanayi Oluklu Mukavva Kağıt Ticaret A.Ş. ile Yörükoğlu Süt ve Ürünleri San. Tic. AŞ, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde yer alan Antalya merkezli, Antalya OSB firmaları oldu. Merkezi Antalya dışında olup Antalya OSB’deki tesislerinde üretim faaliyetlerini sürdüren Namet Gıda San. ve Tic. A.Ş. ve İstanbul Gübre Sanayii A.Ş. ile birlikte Antalya OSB’nin Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesindeki toplam firma sayısı 6 oldu.

BAŞKAN’DAN KUTLAMA

İSO 500 listesinde yer alan Bölge firmalarını kutlayan Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Pandemi gibi olağanüstü koşulların yaşandığı bir ortamda elde edilmiş bu başarı Antalya’mız için büyük bir gurur ve moral kaynağıdır. Bizlere bu gururu yaşatan sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı kutluyor, başarılarının katlanarak artmasını diliyorum” dedi. 2020 yılının zorluklara dolu bir yıl olduğunu, pandeminin tüm ezberleri bozduğunu hatırlatan Başkan Bahar, “Geride bıraktığımız 14 ayda esnafımızın kepenk kaldıramadığı, siftah yapamadığı, seyahat engelleri nedeniyle turist kelimesinin anlamını yitirdiği, sokağa dahi belirli gün ve saatlerde çıkabileceğimiz kısıt ve yasak dolu birçok gün geçirdik. Haliyle Antalya’mız tarihinde ilk kez neredeyse turizm siz bir yıl geçirdi. Başta turizm sektörü olmak üzere turizm tedarikçisi konumundaki 50’den fazla sektör, ağır ve neredeyse telafisi imkansız kayıplar yaşadı. Aşının bulunmuş ve 12 milyondan fazla vatandaşımıza 2’nci doz aşının uygulanmış olması, yaşanan zorlukların günden güne zayıflamasına, hayatın yavaş yavaş normal seyrine dönmesini sağlayacak çok önemli bir gelişmedir. Fakat tehlike henüz geçmiş değildir, pandeminin neden olduğu olumsuz yaşam şartları halen etkisini sürdürmektedir” dedi.

ANTALYA İÇİN ÖZEL ÖNLEM VE DESTEK TALEBİ

Turizm şehirlerinin pandemi den en fazla etkilenen yerler olduğunu ve turizm bölgeleri için özel önlemler alınması, özel desteklerin açıklanması gerektiğini ifade eden Balkan Bahar, “Devletimiz güçlü elini pandemi dönemi boyunca esnafın ve sektörlerin üzerinde tutmak için büyük bir gayret gösterdi. Kayıpların telafisi için birçok destek paketi açıklandı, kamu bankaları büyük bir özveri ile çalıştı, ancak açılan yaralar o kadar derin ki yapılan müdahaleler kanamanın durmasını sağlayamadı. Esnafımız, çiftçimiz, üreticimiz, sanayicilerimiz ve elbette turizmcilerimiz taşıyamayacakları kadar çok sorunu sırtlanmış durumdalar. Bir defaya mahsuben verilen hibeler, sırtımızdaki kaya dolu heybeden küçük bir taş parçasının çıkması kadar rahatlamamıza neden olacaktır. 2021 turizm sezonunu nerdeyse dünyanın en yüksek vaka sayıları ile karşılayan Antalya’da, seyahat kısıtlamaları ve uçuş iptalleri nedeniyle hedeflenen doğrultuda bir sezon geçirilemeyeceği kanısı hakimdir. Bu nedenle Antalya başta olmak üzere turizm bölgelerimizin tamamının tüm Türkiye’den ari bir bakış açısı ile değerlendirilip özel olarak ele alınıp desteklenmesi çağrımızı bir kez daha yinelemek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar

ÜRETİM HİÇ DURMADI

Bu ağır koşullar altında dahi Antalya OSB’de üretime kesintisiz devam edildiğine vurgu yapan Başkan Bahar, “Eve kapanmanın, bireyin kendi can güvenliği için bir gereklilik olduğu bu dönemde bile sanayicilerimiz ve çalışanlarımız büyük bir özveri göstererek ne çalışmaktan geri

durdu ne de üretmekten vazgeçti. Mavi OSB-Mavi Antalya adı altında aldığımız önlemler, gösterilen hassasiyet ve sıkı disiplin, bugüne kadar Bölgemiz sınırları içerisinde geniş çaplı bir yayılıma engel olmuş, münferit pozitif vakalara rastlansa da üretimin durmasına neden olacak bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Halen uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamalarında da üretim hiç durmamış, Bölge firmalarımız ve personelleri için aldığımız özel izinler ile üretim hatlarının 7/24 aktif kalması sağlanmıştır. Özetle, Antalya OSB sanayicileri ve çalışanları, pandemi döneminde de var gücüyle ülkesine ve milletine hizmet etmeye devam etmiştir. Öyle ki Antalya OSB firmaları, pandemi gibi olağanüstü koşulların yaşandığı 2020 yılında, tüm zamanların elektrik tüketim rekorunu kırarak, bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir artışa imza atmıştır. Antalya OSB’deki üretim potansiyelinin önemli göstergelerinden biri olan elektrik tüketimi, 2021 yılının ilk çeyreğinde de artmaya devam etmiş geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artış göstermiştir. Elde edilen bu başarının mimarı sanayicilerimiz ve çalışanlarımızdır.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Accor ve Fenix Şirketler Grubu Swissôtel Antalya Kalkan'ı getirmek için ortaklığını duyurdu

Accor ve Fenix Şirketler Grubu Swissôt..

Accor ve Fenix Şirketler Grubu Swissôtel Antalya Kalkan'ı getirmek için ortaklığını duyurdu
Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 19 ilçeye sağanak yağış uyarısı 30.09.2023

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden..

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 19 ilçeye sağanak yağış uyarısı 30.09.2023
Hasan Can Kaya'dan yine bomba yorum! Seksi seksi oturup gidecek misin?

Hasan Can Kaya'dan yine bomba yorum! S..

Hasan Can Kaya'dan yine bomba yorum! Seksi seksi oturup gidecek misin?
ATB Başkanı Çandır hedefini açıkladı!

ATB Başkanı Çandır hedefini açıkladı

ATB Başkanı Çandır hedefini açıkladı!
Son dakika: 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi

Son dakika: 60. Antalya Altın Portakal..

Son dakika: 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi
Antaly'da 28 öğrencisine istismardan yargılanıyordu! İlkokul öğretmen yeniden hakim karşısında

Antaly'da 28 öğrencisine istismardan y..

Antaly'da 28 öğrencisine istismardan yargılanıyordu! İlkokul öğretmen yeniden hakim karşısında