MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


Rusya'dan gelen haber üreticileri sevindirdi

21.01.2021 12:27

Rusya'nın Türkiye'den domates ihracat kotasını 250 bin tona yükseltmesi üreticileri sevindirdi. Antalya ve İzmir'de domates ihracatı yasağının devam ettiğini söyleyen ATB yönetim kurulu üyesi Cüneyt Doğan, bu yasağın da bir an önce kaldırılmasını istedi.

Rusya'dan gelen haber üreticileri sevindirdi

Rusya Federasyonu tarafından 2015 yılı sonundaki uçak krizinin ardından durdurulan ve 2017 yılında 50 biner tonluk kotalar halinde Türkiye'den yeniden başlatılan domates ihracatında, geçen ay 200 bin tonluk sınıra gelindi.

Özellikle Akdeniz ve Ege sahil kesimlerdeki örtüaltı üretim merkezlerinin en yoğun ihracat döneminde kotanın dolması nedeniyle hem üreticiler hem de ihracatçılar zor günler yaşadı. Türkiye'de ilgili bakanlıkların da devreye girmesiyle Rusya Federasyonu Hükümeti yeni kararnameyle Türkiye'den domates ihracatı kotasını 200 bin tondan 250 bin tona çıkardı.

Üretici ve ihracatçılar yeni karara sevindi

 

BAKAN PEKCAN YENİ KARARI DUYURDU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya'nın aldığı yeni kararı Twitter hesabından duyurdu. Bakan Pekcan, kararnamenin imzalandığı, yayımlandığı ve 10 gün sonra yürürlüğe gireceği bilgilerini vererek, çiftçiler ve ihracatçılara hayırlı olmasını diledi. Bakan Pekcan'ın domates ihracatına 50 bin tonluk yeni kota eklendiğine yönelik açıklaması sektörde sevinçle karşılandı. Sektör temsilcileri, Rus halkının daha pahalı domates yemesine neden olan kota uygulamasının tamamen kaldırılması talebini de yineledi.

Bakan Pekcan'ın açıklaması üreticileri sevindirdi

"İHRACATÇIMIZIN TALEBİ TAMAMEN KOTASIZ TİCARET"

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Twitter mesajıyla 50 bin tonluk yeni kotanın açıldığı haberini öğrendiklerini ve mutlu olduklarını söyledi. Çandır, “Elbette olumlu bir gelişme ancak bizim üretici ve ihracatçımızın talebi tamamen kotasız bir ticaretin oluşması. Bu arada İzmir ve Antalya'dan yapılacak ihracatla ilgili kısıtlamanın da bir an önce kaldırılması, kentimiz ve sektörümüz için olumlu olacaktır. Bu kısıtlama sadece bize değil, Rus vatandaşının daha pahalı ürün yemesine de neden oluyor. Rusya'da şu anda market raflarında 20 liranın altında domates yok" dedi.

ANTALYA VE İZMİR'DEKİ DOMATES YASAĞI SÜRÜYOR

ATB yönetim kurulu üyesi Cüneyt Doğan ise, “Emeği geçen herkese, sayın cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza teşekkür ederiz. İhracatta domatesin önünü açıldı ama Antalya ve İzmir'deki domates yasağı hala devam ediyor. Bunun için bakanlığımızın uğraştığını biliyoruz, Rusya'nın koyduğu yanlış bir tespit. Diğer illerde yapılan analizlerde de herhangi bir hastalıkla ilgili izlenim çıkmamıştır. Bir an önce bunun da düzeltilmesini talep ediyoruz. Geleceğe yönelik de kotasız ihracat kararı alınmasını bekliyoruz" diye konuştu.

DÜŞÜŞÜN EN BÜYÜK NEDENİ KOTA

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EİB) Başkanı Hayrettin Uçak, Rusya'nın Türkiye'den ithal ettiği domates kotasını 50 bin ton artırmasının sevindirici olduğunu, sektörün beklentisinin ise kotanın tamamen kaldırılması olduğunu kaydetti. Türkiye'nin, 2020 yılındaki domates ihracatının yüzde 3'lük artışla 313 milyon dolara yükseldiğini belirten Uçak, "Domates ihracatımızın arttığı süreçte Rusya'ya olan domates ihracatımız yüzde 28'lik düşüşle 86 milyon dolardan, 62 milyon dolara geriledi. Bu düşüşün en büyük etkeni Türkiye'den Rusya'ya domates ihracatındaki kota" dedi.

Üretici ve ihracatçıların talebi kotanın tamamen kalkması

"İNŞALLAH TAMAMEN KALKTIĞINI DA DUYARIZ"

Kota kaldırıldığı takdirde Rusya'ya domates ihracatının 100 milyon doların üzerine taşınabileceğini söyleyen Uçak, “Rus halkı, Türk domatesini seviyor ve talep ediyor. Kotanın tamamen kaldırılmasını sadece biz değil, Rus halkı da istiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin yürüttüğü yoğun diplomasi trafiği sonucu sorun büyümeden orta vadede çözüme kavuştu. İhracatçılarımız 2019 yılında Rusya'ya 98 bin ton taze domates ihraç etmişti. Bu performansı tekrar ettiğimiz takdirde sorunumuz 6 aylığına çözüme kavuşmuş görünüyor. Kotanın tamamen kalkması için de görüşmelerin sürdüğünü biliyoruz. İnşallah tamamen kalktığını da duyarız" dedi.

DÜNYANIN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK ÜRETİCİSİYİZ

Türkiye yıllık 14 milyon ton domates üretimiyle dünyanın dördüncü büyük üreticisi konumunda. Türkiye, 2020 yılında 52 ülkeye, 522 bin 752 ton domates ihracatı karşılığı 313 milyon 405 bin dolar gelir elde etti. Rusya 62,2 milyon dolarlık tutarla Türk domatesi ithalatıyla zirvede yer alırken, Romanya 50,3 milyon dolarlık, Ukrayna 36,5 milyon dolarlık domates talep etti.

 

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan 'mesai saatleri' genelgesi

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan 'm..

SON DAKİKA! İçişleri Bakanlığı'ndan 'mesai saatleri' genelgesi
İzmir'de yaşlı çiftin evi alev alev yandı!

İzmir'de yaşlı çiftin evi alev alev ya..

İzmir'de yaşlı çiftin evi alev alev yandı!
3 Mart 2021 Antalya hava durumu! Yağmur geliyor

3 Mart 2021 Antalya hava durumu Yağmur..

3 Mart 2021 Antalya hava durumu! Yağmur geliyor
Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşım felç oldu! Yol çekici ve tır geçişlerine kapatıldı

Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşım ..

Seydişehir-Antalya karayolunda ulaşım felç oldu! Yol çekici ve tır geçişlerine kapatıldı
SON DAKİKA! Güney Sudan'da uçak düştü! 10 kişi hayatını kaybetti

SON DAKİKA! Güney Sudan'da uçak düştü!..

SON DAKİKA! Güney Sudan'da uçak düştü! 10 kişi hayatını kaybetti
Mersin-Antalya yolu üzerinde çıkan alacak-verecek tartışması cinayetle bitti

Mersin-Antalya yolu üzerinde çıkan ala..

Mersin-Antalya yolu üzerinde çıkan alacak-verecek tartışması cinayetle bitti