MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütPetrol fiyatları rekor kırdı! Gözler benzin fiyatlarına çevrildi! Zam gelecek mi? İşte yanıtı...

18.01.2022 13:19

Yemenli Husilerin BAE'ye füze ve İHA saldırıları düzenlemelerinin petrol arzını olumsuz etkileyecek gelişmelere yol açabileceği endişeleri Brent petrolünün varil fiyatını 7 yılın zirvesine taşıdı. Petrol fiyatlarındaki artış "Benzin fiyatına zam gelecek mi?" sorusunu akıllara getirirken uzmanlar yeni zam yapılma ihtimalinin güçlendiğini ifade etti.

Petrol fiyatları rekor kırdı! Gözler benzin fiyatlarına çevrildi! Zam gelecek mi? İşte yanıtı...

Orta Doğu'da yeni gerilimlerin ortaya çıkacağı endişeleri ile ICE'de Brent petrolünün varil fiyatı 87,55 dolar ile Ekim 2014'ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Şu sıralarda da düne göre 83 cent artışla 87,31 dolar seviyesinde.

NYMEX'de Batı Teksas petrolünün varil fiyatı da 3 ayın en yüksek seviyesi olan 85,19 dolar seviyesinin görülmesinin ardından düne göre 1,14 dolar artışla 84,96 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

KIŞIN SERT GEÇMESİ YÜKSELİŞE DESTEK VERDİ

Analistler, kuzey yarımkürede kışın sert geçmesinin ısınma yakıtlarına talebi artırmasının da petrol fiyatlarında yükselişe destek verdiğini ifade ediyorlar.

Bunun yanı sıra bazı OPEC+ üyelerinin üretimi artırmaları için kendilerine tanınan kotaları kullanamadıkları, OPEC+ üretiminin hedeflenen günlük 400 bin varillik artışı sağlayamadığı haberlerinin de petrol fiyatlarına destek verdiğini belirten analistler, petrol arzının öngörüldüğü kadar artırılamamasını fiyatların 3 haneli rakamlara çıkacağı beklentilerini güçlendirebileceğini vurguladılar.

2022'DE 105 DOLAR BEKLENTİSİ

Petrol piyasasında dengenin sağlanması için daha yüksek fiyatlara ihtiyaç olduğunu savunan Goldman Sachs, petrol fiyatın 2023 yılında ortalama 105 dolar/varil olabileceğini bildirdi.

Bu yıl Brent petrolünde ortalama fiyatın 96 dolar/varil olacağını tahmin etmeyi sürdüren Goldman Sachs, cari 85 dolar/varil fiyat seviyesinde düşük OECD stokları ve düşen OPEC+ atıl üretim kapasitesi nedeniyle piyasanın kritik şekilde yetersiz arz ile karşı karşıya olduğunu savundu.

Goldman Sachs,yüksek fiyatların tamesi azaltması ve daha fazla arzı teşvik etmesinin beklendiğini ve bu çerçevede 2023 yılında 105 dolar/varil fiyatın piyasada dengeyi sağlayaceağına inandıklarını ifade etti.

BENZİN FİYATLARI ARTACAK MI?

Geçen yıl Ocak ayında 7 lira civarlarında bulunan benzinin litresi üst üste yapılan zamlarla 14 liraya dayandı. Fiyat artışlarında eşel mobil sistemi kapsamında feragat edilen ÖTV'nin bir kısmının yeniden uygulanmaya başlaması da etkili oldu. Ancak vatandaş ‘dolar kurundaki düşüş akaryakıta indirim olarak yansıyacak mı?’ diye merak ederken uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının 7 yılın zirvesine çıkması yeni zam yapılma ihtimalini güçlendirdi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Enerji Uzmanı ve Ekonomist Dr. Rahmi İncekara, “Asya’da güçlü fiziki ham petrol piyasası Küresel olarak azalan petrol stokları, ABD liderliğindeki "stratejik rezervlerin bir kısmını" piyasaya sürme hamlesine Çin'in henüz iştirak etmemesi, OPEC üyelerinin yaşadığı üretim problemleri ve son olarak Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dhabi'ye yapılan İHA saldırısı petrol fiyatlarına zirve getirdi. Brent Petrol 87 dolar üzerine çıkarak son 7 yılın zirvesine ulaştı. Batı Teksas Petrolü de kısa süreliğine 85 dolar üzerine çıkarak Ekim ayından beri en yüksek seviyeyi gördü” dedi.

HER 20 DOLARLIK ARTIŞ TÜRKİYE’YE 12 MİLYAR DOLARA MAL OLUYOR

Dünyada artan petrol fiyatlarının Türkiye’ye de yansımalarının olacağının altını çizen Dr. Rahmi İncekara, “Petrol fiyatlarındaki artış, Türkiye'nin enerji ithalat faturasını arttıracağı ve ekonomik verilere de olumsuz yansıyabileceği öngörülmektedir” diyerek, “Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık artış cari açığı 4 milyar dolar arttırmaktadır. Petrol fiyatlarındaki her 20 dolarlık artış cari açığı 7-8 milyar dolar arttırabilmektedir. Petrol fiyatlardaki her 20 dolarlık artışın Türkiye'nin enerji ithalatını yaklaşık 12 milyar dolar, enflasyonu ise 0,5-1 puan yukarı çekebileceği söz konusudur. Ara malı üretiminde ise yaklaşık 3-5 milyar dolarlık bir artış olabilmektedir. Öte yandan akaryakıt fiyatlarına da artış %10-15 düzeyinde yansıyabilmektedir. Petrol fiyatlarındaki düşüş, Çin ay yılı olan 1 Şubat sonrası başlayabileceği, bu tarihten sonra Çin'in de stratejik rezervleri piyasaya sürmesiyle petroldeki artış hızının düşmesi piyasalarda beklenmektedir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son dakika: Araç sahiplerini kötü haber... Akaryakıta yine zam geliyor!

Son dakika: Araç sahiplerini kötü habe..

Son dakika: Araç sahiplerini kötü haber... Akaryakıta yine zam geliyor!
Antalya'da 20 yaşındaki Mehmet Genç’in kafasına isabet etti

Antalya'da 20 yaşındaki Mehmet Genç’in..

Antalya'da 20 yaşındaki Mehmet Genç’in kafasına isabet etti
Antalya'da yaşayan Mustafa Aydemir 5 yıldır yatan lüks otomobiline şehir turu attırdı

Antalyada yaşayan Mustafa Aydemir 5 yı..

Antalya'da yaşayan Mustafa Aydemir 5 yıldır yatan lüks otomobiline şehir turu attırdı
Antalya'da araç kanala uçtu! Arkadaşının kurtarılışını sigara yakarak izledi

Antalya'da araç kanala uçtu! Arkadaşın..

Antalya'da araç kanala uçtu! Arkadaşının kurtarılışını sigara yakarak izledi
Konyaaltı sahilinde ölü caretta caretta bulundu

Konyaaltı sahilinde ölü caretta carett..

Konyaaltı sahilinde ölü caretta caretta bulundu
Kepez’den Antalya’ya ‘Araç Müzesi’ armağanı!

Kepez’den Antalya’ya ‘Araç Müzesi’ arm..

Kepez’den Antalya’ya ‘Araç Müzesi’ armağanı!