MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütMuz seralarında yeni hasat başladı! Rekolte arttı fiyat düştü

07.10.2021 13:04

Antalya haber... Aksu ilçesinde seralarda üretilen muzların hasadı başladı. Her bir ağaçtan 50-55 kilo civarında elde edilen muzun kilo fiyatı hasadın başlamasıyla birlikte bir günde 8 liradan 6 liraya düştü. Geçen yıla göre hasatta 2 buçuk kat artış olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi, muz üreticisi Ümran Meydan, “Muz hasadında geçen seneye göre iki buçuk kat artış gözlemledik” dedi.

Muz seralarında yeni hasat başladı! Rekolte arttı fiyat düştü

Antalya haber...  Aksu ilçesinde 10 yıl önce 500 metrekare serada deneme amaçlı ekilen muz, son verilere göre 953 dekar örtü altı alandan yıllık ortalama 7 bin ton ürün alınıyor. Aksu ilçesinin, Yurtpınar Mahallesi'nde muz üretimi yapan Ziraat Mühendisi Ümran Meydan, 7 dekarlık alana sahip serasında bu yıl muz hasadında 2,5 kat artış gözlemlediklerini ifade etti. Hasat ettikleri muzları tüccarlar aracılığıyla yurt içine satan Ümran Meydan, ilerleyen zamanlarda yurt dışına ihracatın denenebileceğini belirtti.

“MUZ HASADINDA 2.5 KAT ARTIK GÖZLEMLEDİK”

Geçen yıl serasına muz ektiğini kaydeden Ümran Meydan, “İkinci hasadımıza bugün başladık. 7 dekarlık alandan geçen sene 40 ton ürün hasat elde etmiştik. Ağaç başından 30 kilo civarında ürün aldık. Bu sene şu ana kadar ağaçlardan kestirdiğimiz ürünler 50-55 kilo civarında. Muz hasadında iki buçuk kat artış gözlemledik. Muzun kilogramı geçtiğimiz haftalarda 7-8 civarında satılıyordu. Bir günde 6 TL’ye düştü” dedi.

“MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ, SABIR İSTİYOR”

Muz ağaçlarındaki meyvelerin 12 ayda olgunlaşıp hasat edilebildiğini ifade eden Ümran Meydan, “Bir anne evladını nasıl 9 ay bekliyorsa biz de muz ağaçlarının meyve vermesini 12 ay bekliyoruz. 11 ay boyunca hiç gelir elde edemiyoruz. Bekleyebilmek gerçekten zor, muz yetiştiriciliği sabır istiyor” diye konuştu.

“30 YIL MEYVE VERMEYE DEVAM EDEN AĞAÇLAR DA VAR”

Bir fidanın ömrünün sera koşullarında 5 yıl sonra yenilenmesinin tavsiye edildiğini dile getiren Ümran Meydan, “Diğer muz üreticilerinin söylediğine göre 30 yıl meyve vermeye devam eden ağaçlar da varmış. İşçilikte en zorlu süreç, ağaçların köklerinden çıkan filizleri temizlemek olabilir. Yılda birkaç kez yabancı otları temizliyoruz. Haftada bir gübre veriyoruz. İşçilik konusunda domates ve biber gibi değil, çok daha kolay. Babam mesela 7 dönümlük alan ile 2 kişi kolaylıkla ilgilenebiliyor” şeklinde konuştu.

“MUZ YETİŞRMEK BABAMIN HALİYDİ”

3-4 yıl fideci ve sebze üretim tesisinde çalıştıktan sonra ağabeyi ile beraber kendi seralarında üreticilik yapmaya başlayan Ziraat Mühendisi Ümran Meydan, “Muz yetiştirmek babamın hayaliydi. 3-4 yıl boyunca yapıp yapmamak arasında kaldı. En sonunda babamın hayalini gerçekleştirdik” dedi.

“SERADA MUZ YETİŞTİRMEK, HEP AKLIMIZDA VARDI”

Aksu’nun ilk muz üreticisi olan Hacı Berk, “15 yıl önce Antalya’ya geldik. Burada muz yetişmeyeceğini söylediler. Serada muz yetiştirmek hep aklımızda vardı. Denemeden olup olmadığını bilemeyeceğimiz için 500 metrekare seramıza muz ekerek 9 yıl önce üretmeye başladık. İlk yılda alan küçük olduğu için ortalama miktarda ürün aldık. İkinci yılda bodur çeşidinde 50-55 kilo ürün alınca muz üretiminin olabildiğini kanıtlayarak, üretici arkadaşlarımızı teşvik edip muz üretimini yaydık” ifadelerini kullandı.

“500 METREKAREYLE BAŞLADIK”

Aksu’da yılda 1000 dekarlık bir alanda muz yetiştiğini ifade eden Hacı Berk, “Aksu’da 500 metrekare ile üretime başladık. Şimdi 1000 dekar alanda üretim yapılıyor. Biz muz serasını bir fabrika olarak görüyoruz. 10 dekar bir seranın içinde bir kişinin her gün çalışması gerekiyor. Muz ağaçları ile en iyi şekilde ilgilenilip öyle hasat edilmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son dakika: Petroldeki düşüş akaryakıtta zam iptal ettirmişti! Motorin fiyatı için flaş bir gelişme

Son dakika: Petroldeki düşüş akaryakıt..

Son dakika: Petroldeki düşüş akaryakıtta zam iptal ettirmişti! Motorin fiyatı için flaş bir gelişme
Husumetlilerine gözdağı vermek isterken yaşlı adamı vurdular

Husumetlilerine gözdağı vermek isterke..

Husumetlilerine gözdağı vermek isterken yaşlı adamı vurdular
Kayıp olarak aranan Hanife Eralp’in cesedi bulundu

Kayıp olarak aranan Hanife Eralpin ces..

Kayıp olarak aranan Hanife Eralp’in cesedi bulundu
Her mevsim naneli su içmenin faydalarını saymakla bitmiyor

Her mevsim naneli su içmenin faydaları..

Her mevsim naneli su içmenin faydalarını saymakla bitmiyor
TikTok'taki canlı yayınlara 18+ ayarı! Sadece 18 yaşından büyükler girebilecek

TikTok'taki canlı yayınlara 18+ ayarı!..

TikTok'taki canlı yayınlara 18+ ayarı! Sadece 18 yaşından büyükler girebilecek
Son dakika: Kripto paralarda sona gelindi! İflas başvurusu yaptılar

Son dakika: Kripto paralarda sona geli..

Son dakika: Kripto paralarda sona gelindi! İflas başvurusu yaptılar