MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Motokuryelerle ilgili açıklamaya tepki: Başkan Çetin'in açıklaması gerçeği yansıtmıyor...

14.09.2021 18:08

Turizm İşçileri Dayanışması, ATSO Başkanı Davut Çetin'in moto-kuryelerle ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Dernek yetkilileri, "Asıl sorun 12 saate varan çalışma, sigortasız çalıştırılarak her dakika ölüm tehlikesi, sanki sokaklarda keyfi geziyormuş gibi mobbing, moto-kuryeliğin 6.000 TL bile değil daha yüksek ücretlerle yapılması gerektiğinin göstergesidir.

Motokuryelerle ilgili açıklamaya tepki: Başkan Çetin'in açıklaması gerçeği yansıtmıyor...

Turizm İşçileri Dayanışması, dün mygazete.com'da yer alan haberle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin'in, "Antalya'da 6 bin lira iş var! Ama çalıştıracak eleman yok!" açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirten Turizm İşçileri Dayanışması üyeleri, elemanların sigortasız ve her dakika ölüm tehlikesi içinde çalıştırılmak istendiğini söyledi.

Turizm İşçileri Dayanışması'ndan yapılan açıklama şu cümlelere yer verildi:

"Pandemi koşullarında yaşamaya başladığımızdan itibaren, en çok rağbet gören mesleklerin başında kuşkusuz moto-kuryelik geliyor. Kargo ve restoranların paketlerini ulaştırmak için canla başla çalışan moto-kuryelerin azlığından şikayet ediliyor. Başta Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin olmak üzere, çeşitli mecralarda yüksek maaşlara moto-kurye bulunamadığı söyleniyor. Yüksek maaştan kasıtlarının 4.000 TL ile 6.000 TL arasında olduğunu beyan ediyorlar. Gerçekte moto-kuryelerin iş beğenmeme durumu elbette yok, özellikle kendi çalıştığı sektörü kapalı olan her ehliyetli işçi bu işe yönelmişti. Normalleşmenin başlamasıyla kendi sektörlerine döndüler. Asıl sorun ise 12 saate varan çalışma, sigortasız çalıştırılarak her dakika ölüm tehlikesi, sanki sokaklarda keyfi geziyormuş gibi mobbing, moto-kuryeliğin 6.000 TL bile değil daha yüksek ücretlerle yapılması gerektiğinin göstergesidir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR SHORTCODE

"ÖLENLERİN YERİNE YENİSİ YETİŞTİREMİYORUZ"

Görev tanımlarının dışında da iş yaptırılmak istendiğini belirten Turizm İşçileri Dayanışması üyeleri, "Geçtiğimiz günlerde, Kocaeli’nde 17 yaşında moto-kuryelik ile hayatını idame ettiren Muhammet Talha Karabacak’ın ve Konya’da 24 yaşında moto-kurye olan Mustafa Bakar’ın vefatlarının üstünden böyle bir açıklama ise 'ölenlerin yerine yenisini yetiştiremiyoruz' demekle eş değerdir! Benzer bir olayda Dürümcü Emmi isimli mekanın sahibinden yapılmıştır. “8.400 liraya garson bulamıyorum” diyen patron, gerçekte verdiği maaşın 5.000 civarında olduğu, gelen misafirlerin verdiği bahşişi maaşa dahil söylediği ise çok geçmeden ortaya çıkmıştır. Ayrıca 15 saat çalıştırdığı, 2 haftada bir izin verdiği orada çalışan eski arkadaşlarımız tarafından da teyit edilmiştir. Meselenin kökeni garsonların 8 saat üzerinden günlük ve anlık baktıkları masa sayıları ile görev tanımında belirtilenleri yapmaları, moto-kuryelerin yine 8 saat üzerinden günlük ve anlık bıraktıkları paket sayıları ile görev tanımı dışında iş yaptırılmamaları ile belirlenmesi gereken ücretlerin bile, bahsedilen rakamların üstünde olduğu gerçeğidir!" diye konuştular.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

22 Eylül Çarşamba Antalya'da hava durumu...

22 Eylül Çarşamba Antalya'da hava duru..

22 Eylül Çarşamba Antalya'da hava durumu...
Bakan Koca hatasını düzeltti: Her iki kişiden biri çift doz aşılı

Bakan Koca hatasını düzeltti Her iki k..

Bakan Koca hatasını düzeltti: Her iki kişiden biri çift doz aşılı
Veliler dikkat! ‘E-Okul’dan geliyoruz’ deyip…

Veliler dikkat! ‘E-Okul’dan geliyoruz’..

Veliler dikkat! ‘E-Okul’dan geliyoruz’ deyip…
Antalya'da yolda yürürken fenalaşarak hayatını kaybetti

Antalyada yolda yürürken fenalaşarak h..

Antalya'da yolda yürürken fenalaşarak hayatını kaybetti
Beşiktaş, Adana Demirspor maçında gol yağmuru...

Beşiktaş, Adana Demirspor maçında gol ..

Beşiktaş, Adana Demirspor maçında gol yağmuru...
Son dakika... 21 Eylül Salı Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı

Son dakika... 21 Eylül Salı Türkiye'ni..

Son dakika... 21 Eylül Salı Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı